Creative predstavuje technológiu Super X-FI ktorú neprepočujete

Creative predstavuje technológiu Super X-FI ktorú neprepočujete

 

Ako by ste zareagovali, kebyže si od zástupcu nejakej spoločnosti vypočujete, že ich najnovší výmysel na poli zvuku je ako porovnávať pokrok od televízorov s čiernobielym obrazom na farebný? Väčšina ľudí by si možno zaťukala na čelo, niektorí by takéto veľké slová pripísali zveličovaniu v rámci marketingu a niekto by si možno pomyslel, že hovorím o slovách zástupcov Apple, firmy ktorá je takýmito výrokmi preslávená. Tentokrát však ide o novinku z dielne spoločnosti Creative. Spoločnosti, ktorá za posledných 20 rokov naozaj priniesla obrovské množstvo revolučných technológií.

Creative, respektíve plným menom Creative Technology, je v segmente audio techniky a zvuku pojem, s ktorým sa určite stretlo veľa ľudí, či už laikov alebo profesionálov. Z ich doterajších úspechov a prelomových technológií spomeniem len zopár ako zvukové karty Sound Blaster, vďaka ktorým bolo možné na prvých dostupných domácich počítačoch počúvať HD Audio, pokroky na poli MP3 prehrávačov, či úspech, ktorý dosiahli so svojim redizajnovaním reproduktorov vo formáte Soundbar.

Novinka, s ktorou prichádzajú teraz, sa volá SX-FI, alebo Super X-FI, a podľa nadšených slov zástupcu firmy ide naozaj o veľký pokrok na poli individuálneho počúvania zvuku vďaka personalizovaného profilu, ktorý je schopný používateľom sprostredkovávať holografický zvuk do akýchkoľvek slúchadiel.

Pokiaľ ide o hudbu či zvuky vo filme, treba myslieť na fakt, že pri Stereo formáte, 7.1 Surround zvuku, či akomkoľvek inom rozložení býva daný prednes upravovaný, vyrábaný a ladený počúvaním z reproduktorov, ktoré sú v určitej vzdialenosti od počúvajúcich audio-technikov v štúdiách. Preto, keď si bežný človek nasadí reproduktory, môžu byť zvuky tlmené, rušiace, alebo dokonca vyvolávať zlé pocity.

Creative prišlo so Super X-FI profilmi práve na to, aby tento problém vyriešilo a to za pomoci mobilnej aplikácie. Tou si používateľ najprv musí nasnímať pravé a ľavé ucho a celkový tvar tváre a následne je v priebehu pár minút vytvorený špeciálny profil presne zodpovedajúci jeho anatómii.

Nanešťastie, táto technológia sa momentálne neukrýva iba za mobilnou aplikáciou, no je na ňu potrebný aj špecializovaný hardvér. V Creative sa však rozhodli, že ju neuzamknú len na svoje slúchadlá, hoci už ponúkajú aj pár presne určený pre túto technológiu, no ponúknu aj kompaktný zosilovač, do ktorého je možné pripojiť akékoľvek slúchadlá cez 3,5 mm konektor a užívať si personalizované počúvanie na akýchkoľvek slúchadlách.

Slúchadlá tradične vysielajú zvuk z dvoch ušníc, teda sa šíri z konkrétnych dvoch bodov, a je mierený priamo do uší. Pri počúvaní cez bežné slúchadlá je zvuk vysielaný priamo cez ne, no môže vytvoriť takzvanú klaustrofóbnu zvukovú scénu bez priestorového charakteru. Super X-FI však ráta s tým, že ľudia nepočúvajú zvuky (a najmä tie hlasnejšie) iba ušami, ale v praxi celou hlavou a preto ho vedia vnímať naozaj detailne v rámci priestorového umiestnenia. Táto technológia problémy bežných slúchadiel neguje a pri počúvaní by tak nemali zaniknúť pôvodné výšky, hĺbky, či detaily, a zážitok by tak mal byť schopný konkurovať priestorovému zvuku na aký môžete byť zvyknutí napríklad z kina.

Personalizovaný hudobný profil získate jednoducho. Stačí si stiahnuť aplikáciu SXFI, v ktorej si odfotgrafujete ľavé ucho, tvár a práve ucho. Aplikácia automaticky vykoná proces mapovania uší a hlavy, čím získa potrebné informácie pre algoritmy, ktoré vytvoria zvukový profil. Proces prebieha na cloudoch spoločnosti, nie v aplikácii, teda musíte byť online.

Samozrejme, ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj, takže keď sme do rúk dostali spomínaný zosilňovač s menom SXFI AMP, neváhali sme a po vytvorení audio profilu sme si sadli za počítač s ukážkou, čo táto technológia zvládne. Na začiatok nám hovorený hlas postupne “obiehal” okolo hlavy a vždy hovoril, kde sa nachádza. Nič prevratné, no priestorové spracovanie bolo stále naozaj dobré. Potom však prišli na rad ukážky z filmov, hudby a dokonca hier, kde bol rozdiel pri vypnutom a zapnutom Super X-FI režime naozaj prekvapivo citeľný.

Čo pre mňa bolo asi najsilnejším zážitkom, bola zmena, ktorou si prešla skladba od speváčky Ella Fitzgerald, ktorej originál bol nahratý v MONO kvalite. Super X-FI si s tým naozaj poradil a zrazu som mal pocit, akoby som nepočúval 50 rokov starú skladbu cez obyčajné slúchadlá, ale takmer živý koncert a so zatvorenými očami som si vedel predstaviť, kde sedí gitarista, kde bubeník a odkiaľ spieva speváčka.

Táto technológia teda naozaj nie je iba marketingový ťahák a vrelo odporúčame vyskúšať si ju na vlastné uši, pokiaľ budete mať takú možnosť.

V zosilňovači SXFI AMP, no aj v dvojici slúchadiel SXFI AIR (bezdrôtové Bluetooth) a SXFI AIR C (drôtové USB) sa nachádza špeciálny UltraDSP čip s až 5 násobným výkonom oproti bežným Creative Sound Blaster čipom, no pri polovičnej spotrebe energie. Vďaka tomuto výkonu a veľkej vyrovnávacej pamäti zvládne súčasne dekódovať a spracovať až 8 kanálov s rozlíšením 24-bitov pri 96kHZ. Skvelou správou do budúcnosti je, že tento čip bude možné nainštalovať nielen do slúchadiel, ale aj do iných zariadení ako počítačov, televízorov, či set-top boxov.

Na záver doplním ešte dve dôležité informácie. Podľa vyjadrenia spoločnosti zatiaľ nie je plánované ponúkať zosilňovač SXFI AMP v slovenských obchodoch, no dá sa zakúpiť priamo cez stránku firmy. Avšak už čoskoro budú na Slovensku dostupné slúchadlá so zabudovaným UltraDSP čipom pre Super X-FI a to spomínané modely SXFI AIR a SXFI AIR C, za odporúčané ceny 159,99 Eur a 129,99 Eur.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk