Pre nové Nvidia grafické karty možno budete musieť kupovať úplne nový zdroj
Fáma

Pre nové Nvidia grafické karty možno budete musieť kupovať úplne nový zdroj

 

Peniaze navyše.

Na túto jeseň (teda, dúfame, že sa to stihne počas tejto jesene) sa schyľuje k veľkému súboju medzi dvoma výrobcami grafických čipov – Nvidia a AMD. Nvidia totiž chystá novú generáciu svojich grafických kariet, ktoré označuje Nvidia Ampere a AMD zas chystá vydanie svojej RDNA 2 architektúry na čele s najvýkonnejším grafickým čipom od tejto spoločnosti, ktorý má označenie Big Navi.

A zdá sa, že pokiaľ by ste mali záujem o kúpu jednej z najvýkonnejších Nvidia Ampere grafických kariet, tak si budete musieť priplatiť aj za kúpu nového zdroja. Čínsky web FCPowerUp totiž uverejnil informáciu, že najvýkonnejšie modely Ampere GPU budú na svoje fungovanie potrebovať nový 12-pin PCIe konektor, ktorý len tak v hociktorom zdroji nenájdete. Súčasné grafické karty používajú kombináciu 8-pin a 6-pin konektorov, ktoré zabezpečujú dostatočné napájanie grafických kariet.

Tento nový, 12-pin konektor by mal dodať Ampere grafickým kartám potrebných 400W a v rovine teórie je tento konektor schopný napájať grafické karty až do TDP 600W. FCPowerUp tvrdí, že už dostal potvrdenie o tom, že Ampere grafické karty (minimálne tie najvýkonnejšie) budú používať práve tento konektor.

Momentálne na trhu neexistuje žiadny zdroj, ktorý by takéto pripojenie poskytoval a ak sa informácie čínskeho webu potvrdia, tak by išlo zo strany Nvidie o dosť veľký hazard. Intel už síce pripravil dokumentáciu nového štandardu pre počítačové zdroje, no prvé by sa mali objaviť až koncom roka. Nutnosť investovať do nového zdroja (ktorý určite nebude lacný) popri novej grafickej karte je celkom odvážne a sme zvedaví, či by to nemalo presne opačný efekt – že to posunie hráčov skôr ku kúpe Big Navi (za predpokladu, že karta bude dostatočne výkonná).

PC Gamer ešte prišiel s teóriou, že tento konektor je používaný iba v internom testovaní a že referenčné verzie kariet určené pre zákazníkov ponúknu viac štandardné konektory. Vzhľadom na očakávanú „nenažranosť“ nových Ampere grafických kariet je však celkom možné, že tento nový konektor proste potrebovať budú.

Zatiaľ sú to však nepotvrdené informácie, no zdá sa, že odhalenie Ampere je už za dverami.

Zdroj: FCPowerUp/PCGamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk