Intel je v obrovských problémoch a zdá sa, že sa z tejto situácie skoro nevyhrabe

Intel je v obrovských problémoch a zdá sa, že sa z tejto situácie skoro nevyhrabe

 

Už začínajú padať aj hlavy.

Je doslova neuveriteľné, ako rýchlo sa situácia na trhu s procesormi zmenila. Zatiaľ čo pred 4-5 rokmi ste museli byť veľký fanúšik AMD na to, aby ste siahli po ich procesoroch, tak teraz sa karta úplne obrátila. Intel je totiž vo veľkých problémoch a za všetko môžu dve frázy: 10nm a 7nm.

Tento gigant má totiž obrovský problém rozbehnúť 7nm výrobu do takého stavu, aby mohli svoje nové procesory (a to vrátane novej architektúry) vyrábať práve cez tento proces na ktorom už AMD relatívne dosť dlhú dobu produkuje svoje Zen 2 procesory. A spoločnosť taktiež oznámila, že prvé procesory vyrobené s 10nm technológiou uvidíme až v budúcom roku (kódové označenie Adler Lake) A zatiaľ čo AMD vydáva jeden skvelý procesor za druhým, tak Intel prešľapuje na mieste. A zdá sa, že akcionárom a členom vedenia už začína dochádzať trpezlivosť.

Intel totiž oznámil, že skôr ako v roku 2022 7nm výrobu nedokáže spustiť a reakciou na to bola reorganizácia „výkonného tímu“ vo vedení spoločnosti. Odchádza Dr. Venkata Renduchintala, ktorý prišiel do Intelu v roku 2016 a bol hlavným inžinierom počas troch rokov v spoločnosti a bol taktiež druhým najdôležitejším mužom Intelu, hneď za CEO Brianom Krzanichom. Navyše, aj tomuto bolestivému prechodu na 7nm predchádzal rovnako bolestivý prechod na 10nm výrobný proces, ktorý spôsobil, že Intel strávil 5 rokov na dnes už neefektívnom 14nm výrobnom procese.

Je však zrejmé, že veľká časť neúspechu Intelu v posledných rokoch leží práve na jeho pleciach. Výsledkom odkladu spustenia 7nm výroby bol brutálny prepad akcií spoločnosti, ktorá klesla zo 61$ za akciu na 49$ za akciu a šmahom ruky prišiel Intel o 41 miliárd dolárov v trhovej hodnote.

Samozrejme presne opačný efekt mala táto správa na akcie AMD, ktoré stúpli z 59$ za akciu na 70$ za akciu a je zrejmé, že v najbližších rokoch bude vládnuť segmentu procesorov spoločnosť AMD.

Postupný presun badať napríklad už pri Steam Hardware Survey. Ten ešte v januári 2019 hlásil 82% podiel procesorov spoločnosti Intel, ktorý však za rok a pol spadol na 76,5% a má neustále klesajúcu trajektóriu.

Za všetko stačí jedna informácie. V momente, keď sa Intel konečne dostane na 7nm výrobu svojich procesorov, tak AMD by už za pomoci TSMC malo produkovať svoje procesory s 3nm výrobným procesom.

Zdroj: ArsTechnica

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk