Nvidia (omylom) odomkla efektivitu ťažby kryptomien na RTX 3060 kartách

Nvidia (omylom) odomkla efektivitu ťažby kryptomien na RTX 3060 kartách

 

Toto asi nechceli urobiť.

Nvidia prednedávnom oznámila, že chce ráznym spôsobom vyriešiť situáciu s katastrofálnou dostupnosťou svojich grafických kariet RTX3000 na trhu. A to tým, že zníži okruh zákazníkov, ktorí by o karty mohli mať záujem. Totižto, veľkú skupinu dopytu o tieto karty tvoria tí, ktorí ich chcú používať na ťaženie kryptomien a nie na hranie. Preto Nvidia ráznym spôsobom obmedzila výkon RTX3000 kariet pri ťažbe kryptomien (o 50%) a zároveň predstavila špecializované grafické karty, ktoré sa sústreďujú práve na túto úlohu.

Zároveň však prezradila, že ich úprava firmvéru sa nebude dať žiadnym spôsobom odísť. Čo asi zobrala PC komunita ako výzvu a web PC Watch už informuje o tom, že tento firmvér bol prelomený. Navyše sa zdá, že Nvidia celej situácii taktiež nepomohla. Obmedzovač ťažby Ethereum na grafických kartách RTX 3060 totiž obišiel ich vlastný ovládač. Konkrétne ide o verziu ovládača BETA 470.05. Túto informáciu neskôr potvrdili aj špecializované weby Hardwareluxx a ComputerBase.

Je to tak dosť paradoxná situácia, pretože Nvidia sa zastrájala, že obmedzenie tzv. hash rate nie je jednoduchou záležitosťou ovládača a preto ju nebude možné obísť: „Medzi driverom, čipom RTX 3060 a BIOSom prebieha zabezpečená spolupráca, aby sa zabránilo odstráneniu obmedzovača hash rate,“ povedal vtedy Brian Rizzo zo spoločnosti Nvidia. 

Zdá sa však, že to obídenie nakoniec nie je až tak komplikované, ako Nvidia tvrdila a naozaj stačila iba úprava ovládača. To, že to má na svedomí priamo Nvidia, to už je tak trochu trapas.

Uvidíme, ako sa k celej situácii postaví spoločnosť. Faktom totiž zostáva, že ak hash rate RTX grafických kariet ostane rovnaký, tak pre minerov nebude existovať dôvod, aby siahli po kúpe drahších špecializovaných grafických kariet CMP.

UPDATE: Hovorca spoločnosti Nvidia potvrdil, že toto odomknutie hash rate pri RTX 3060 kartách ovládačom bolo vykonané omylom a ovládač už bol zmazaný.

Zdroj: TheVerge

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk