Výstava CES nám priniesla nové grafiky od Nvidie aj AMD, nechýbal ani Intel

Výstava CES nám priniesla nové grafiky od Nvidie aj AMD, nechýbal ani Intel

 

Stručné zhrnutie nového hardvéru.

Počas výstavy CES nám spoločnosti Nvidia a AMD oznámili rozšírenie ponuky ich grafických kariet, ktoré dopĺňajú predovšetkým low-end sagment. K tomuto sa pridal aj Intel, ktorý rovnako rozšíril svoju CPU ponuku o nové Celeron a Pentium procesory.

NVIDIA

Hlavným ťahákom je nová RTX 3050, ktorá sľubuje dostatok výkonu pre hranie v rozlíšení 1080p/60 fps s ray tracingom. Počítajte s 8GB DDR6 pamäťou, celkovým výkonom na úrovni 9 TFLOPS (18 RT TFLOPS) a cenovkou 249 dolárov. Do predaja sa karta dostane už 27. januára, ale samozrejme čipová kríza nepovedala ešte svoje posledné slovo, takže počítajte minimálne s dvoj-trojnásobnou cenou.

Na druhom konci výkonového zoznamu zasvietila nová RTX 3090 Ti, ktorá sa tiež už dlhšie teasovala. Teraz ju máme oficiálne potvrdenú a prinesie zhruba 11% nárast výkonu oproti RTX 3090. Počítajte s 24GB GDDR6X pamäťou a priepustnosťou na úrovni 21Gbps. Výkon narastie na 40 TFLOPS (78 RT TFLOPS). Aj táto karta dorazí na pulty obchodov 27. januára. Spoločnosť Nvidia však cenu zatiaľ neoznámila, špekuluje sa o cenovke zhruba 2 000 dolárov.

AMD

Kalifornský gigant priniesol svoju RX 6500 XT, ktorá až tak neoslnila. Jasne smeruje na spodok low-endu a má ponúknuť zhruba 30% nárast výkonu oproti kartám RX 570 či GTX 1650. Prekvapivo len s 4GB DDR6 pamäťou a cenovkou na úrovni 199 dolárov. Do predaja sa dostane 19. januára.

INTEL

Od Intelu sme dostali rozšírenie desktopových procesorov 12. generácie. Pridali sa procesory Celeron a Pentium. Predstavili aj T verzie, ktoré sa pýšia nižšou spotrebou. Okrem toho nechýbalo ani rozšírenie notebookových procesorov o aktuálnu generáciu, pričom i7-12700H ponúkne taktiež 14 jadier a 20 threadov.

Zdroj: ces

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk