Inflácia je tu: Intel plánuje zvyšovať ceny svojich procesorov a čipov

Inflácia je tu: Intel plánuje zvyšovať ceny svojich procesorov a čipov

 

Dotkne sa to prakticky všetkých.

Zatiaľ čo ceny grafických kariet po páde kryptotrhu konečne padajú do akceptovateľných noriem, tak ide len o dočasnú radosť. O chvíľu sa totiž môžeme pripraviť na zdražovanie, ktoré budú mať na svedomí súčasné ekonomické problémy vo svete, hlavne v oblasti inflácie.

A prvé správy o zdražovaní už prichádzajú. Podľa Nikkei totiž Intel plánuje zvyšovať ceny svojich procesorov, ale aj ďalších čipov a to ešte v priebehu roka 2022. Intel o svojom rozhodnutí už informoval zákazníkov a znamená to, že zvýšenie cien by sa na koncových produktov mohlo prejaviť ešte v tomto roku.

Podrobnosti zatiaľ nie sú známe, no podľa Nikkei sa očakáva zvýšenie cien až o 20%. Okrem inflácie môže za toto zvýšenie cien aj navýšenie cien materiálov, logistiky a práce: „Počas Q1 rozhovoru s investormi Intel naznačil, že v určitých segmentoch zvýši ceny a to kvôli inflácii. Spoločnosť už o týchto krokoch informovala svojich zákazníkov.“

Tento krok prichádza v dobe, kedy sa PC trh masívne prepadol. Podľa spoločnosti Gartner sa predaje PC a komponentov prepadli medziročne o 13% a ide o najväčší prepad za posledných deväť rokov. Za ten môžu ceny, nepriaznivá ekonomická situácia a masívny prepad predajov Chromebookov.

Ak však mávate rukou, že aj tak používate procesory AMD, tak sa veľmi netešte. Odhliadnuc od faktu, že Intel zvyšuje ceny ostatných čipov (napríklad Wi-Fi alebo Bluetooth čipy), ktoré sa možno nachádzajú aj vo vašom zariadení, tak asi nikto neočakáva, že spoločnosť AMD sa k Intelu so zvyšovaním cien nepripojí. Náklady totiž stúpajú aj im a preto sa očakáva, že sa tieto zvýšené náklady premietnu do koncových cien.

Grafický trh je na tom presne opačne – tam ceny rapídne padajú, no tie boli v posledných mesiacoch výrazne nad MSRP hodnotami a preto aj tento pokles bude iba dočasný.

Zdroj: TheVerge

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk