HP Spectre 13 - Prvé dojmy

HP Spectre 13 - Prvé dojmy

 

Posadnutosť drvivej väčšiny výrobcov zmenšovaním svojich technológií snáď nepozná hraníc.

To je, samozrejme, dobrá správa pre všetkých milovníkov krásnych výrobkov, ale táto snaha so sebou často prináša nepríjemné kompromisy a ústupky. Pod moje medvedie ruky sa tentoraz dostal dizajnový kúsok od spoločnosti HP, ktorý je, aspoň nateraz, tým najtenším notebookom na svete. Podarilo sa teda konečne vyrobiť funkčné zariadenie, ktoré hrúbkou konkuruje tabletom, a pritom je to plnohodnotný prenosný počítač?

 

Keď som počas novinárskej akcie v jednom bratislavskom bistre prvýkrát uvidel tento ultrabook, zareagoval som iba pokyvkaním hlavy na znak uznania. Nechcel som predsa pred ostatnými novinármi vyzerať ako malé dieťa a od radosti poskakovať, pretože to vyzeralo, že to niekto naozaj dokázal a vyrobil naozaj maximálne tenké zariadenie, ktoré nie je iba tabletom s klávesnicou, alebo dizajnovou podložkou na krájanie zeleniny, ktorú v bežnom svete nikto nevyužije.

Hoci je tento článok zaznamenaním prvých dojmov z nového ultrabooku HP Spectre 13, nedá mi nespomenúť skvelú ukážku toho, ako dokáže dizajn obrať výrobok o funkcionalitu. Na to poslúži jeden z výrobkov (do)terajšieho kráľa dizajnových kúskov, spoločnosť Apple a jeho MacBook 2015. Áno, mnoho ľudí pozná MacBook 2015 ako najtenší notebook na svete, aj keď mu už tento titul neprináleží. Jeho pekné, tenké, a hlavne celokovové telo v sebe po technickej stránke ukrýva nie veľmi zaujímavý hardvér, ktorý síce ponúka dlhú výdrž baterky, ale okrem práce v kancelárskych nástrojoch a nejakej tej dávky hudby s videom toho veľa nezvládne. Najväčším previnením voči zákazníkom je bez diskusie prístup spoločnosti Apple k možnostiam pripojenia externých zariadení. Bežní používatelia totiž očakávjú, že si do počítača budú môcť pripojiť viac ako jeden kábel.

 

Kto túto aféru minulý rok náhodou nezachytil, sa teraz môže schuti zasmiať na tom, že na celom tomto zariadení sa nachádzajú dva výstupy, z čoho prvý je 3,5mm jack na slúchadlá a druhý je USB 3.1 typ C. Proti inováciám absolútne nenamietam a C-čkové USB je naozaj novým štandardom, ku ktorému sa pomaly dopracovávajú všetky technologické spoločnosti. Ale nútiť zákazníkov prepájať káble v jednej zástrčke podľa toho, či chcú externý monitor, myš, dátové úložisko, alebo nebodaj nabíjať, sa mi zdá trochu príliš. Áno, som si vedomý, že existujú aj HUB-y, do ktorých si môže používateľ zapojiť aj tri a viac zariadení, ale proti ich používaniu hovorí jednak premrštená cena zo strany Apple, jednak nutnosť všade ich so sebou ťahať. A tak sa prakticky rušia výhody, ktorými sú tenkosť a ľahkosť notebooku.

Preto som pri prvom pohľade na Spectre 13 vedel, že minimálne v tomto jednom bode má navrch. Na zadnej strane sa nachádzajú nielen 3,5mm jack a USB 3.1 typ C na nabíjanie, ktorý sa dá využiť aj na pripojenie akéhokoľvek ďalšieho zariadenia, ale aj ďalšie dva USB porty typu C, ktoré dokonca podporujú Thunderbolt a pripojíte cez ne pokojne aj dva 4K monitory.

 

Zadná strana je z lesklého materiálu medenej farby a nachádzajú sa na nej dve mriežky, ktoré, aj keď je tomu ťažko uveriť, fungujú ako výfuky aktívneho chladenia procesora. Zadná strana je takisto zdrojom jediného nedostatku, na ktorý som po týždňovom používaní Spectre 13 narazil, a tým je, že jej lesklý kovový povrch je mega-magnetom na odtlačky prstov, takže pokiaľ som ho chcel niekomu prezentovať v tej najkrajšej forme, čistiace servítky boli nutnosťou. Späť k spomínanej mriežke, ktorá napovedá o použití niečoho silnejšieho, ako sú bežne používané Core M procesory. Tie síce ponúkajú ohromujúcu výdrž batérie a malú teplotu, ale z hľadiska výkonu pokrivkávajú. V Spectre 13 sa, podľa modelu, usadili procesory Core šiestej generácie, a to špecificky Core i5-6200U a Core i7-6500U. A hoci tieto prvé dojmy píšem na lacnejšom z oboch modelov, nemal som šancu všimnúť si akékoľvek spomalenie ani pri náročnejších aplikáciách, alebo práci s množstvom otvorených kariet v prehliadači. Z hardvéru ešte spomeniem ponuku 4GB RAM pri lacnejšom modeli a 8GB pri drahšom a takisto 256 flash úložisko, ktoré na tých pár filmov alebo stoviek dokumentov a prezentácií bohato postačí.

 

Keď už som začal od konca a odzadu, tak sa radšej pomaly presuniem k tomu, čo sa odohráva na prednej strane zariadenia. Spectre 13, ako už názov napovedá, ulahodí oku 13,3-palcovým displejom, ktorý ponúkne najväčšie rozlíšenie 1920×1080 pixlov. Keďže ide o taký tenký výrobok, nemôžem mu ani veľmi vyčítať absenciu dotykového ovládania. Touchpad je mierne menší, ale jeho používanie neskrývalo žiadne nástrahy a schopnosť odlíšiť náhodné dotyky je na naozaj vysokej úrovni. Čím si ma Spectre 13 naozaj získal, je klávesnica, ktorá je napriek rozmerom celého zariadenia veľmi príjemná na používanie, a dokonca podsvietená, čo uvítajú všetky nočné tvory. Samozrejme, na jej nižší, aj keď na pomery ultrabookov stále dostatočný zdvih som si musel chvíľu zvykať, no písanie bolo takmer odmenou. Dôkazom sú aj tieto riadky, pretože celý tento článok som napísal na ultrabooku pri posedení na kávičke.

 

Dobre, možno nebol pocit pri písaní na Spectre 13 až taký kvalitný ako taktilná odozva Cherry MX Blue spínačov, no, ako som si veľmi rýchlo uvedomil, tento ultrabook má to niečo, niečo navyše, čo dokáže zachytiť a pritiahnuť zraky blúdiace po miestnosti. Áno, hlavným dôvodom, prečo som si v jednom bratislavskom nákupnom centre objednal v kaviarni latte a dal sa do písania, bola skrytá misia zistiť, koľko ľudí sa bude o môj počítač zaujímať. V krátkosti môžem povedať, že keby celkový dojem nekazila moja vizáž, nebol by problém na tento notebook uloviť nejakú tú mladú rybu. Najviac pohľadov si Spectre 13 vyslúžil od ponáhľajúcich sa oblekov. Na počudovanie sa niektorí z „VVV“ („veľmi významne vyzerajúcich“) pánov, ktorí určite išli uzatvárať veľké obchody za veľké peniaze, dokonca zastavili a spýtali, čože sa to ukrýva pod mojimi rukami.

 

A o to predsa pri takýchto zariadeniach ide najviac! V dnešnej dobe nie je náročné vyrobiť ľahký notebook, alebo notebook, čo má dlhú výdrž baterky či je vizuálne zaujímavý. Spojenie všetkých týchto možností s dostatočne silným hardvérom na (nielen) bežnú prevádzku a s neokresanou funkcionalitou to ešte pred rokom vyzeralo takmer nemožne. Spoločnosti HP sa to akýmsi spôsobom podarilo, a hoci nie je Spectre 13 úplne dokonalý ultrabook, bližšie sa zatiaľ žiaden iný ultrabook nedostal.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk