Preview: ROG Zephyrus Duo 15 GX550 - Vlajková loď, ktorá ulahodí hráčom aj profesionálom

Preview: ROG Zephyrus Duo 15 GX550 - Vlajková loď, ktorá ulahodí hráčom aj profesionálom

 

Spoločnosti Asus, spolu s jej prémiovou značkou ROG, akoby sa v poslednej dobe roztrhlo vrece s notebookovými novinkami. Od cenovo dostupnejších, no stále výkonných notebookov radu TUF FA506, cez herne zameraný Zephyrus G502 až po najnovšie prekvapenie, ktoré vlastne až tak prekvapivé nie je. Model menom ROG Zephyrus Duo 15 GX550 totiž bol, aspoň po stránke dizajnu a potenciálneho výkonu predstavený už nejakú dobu dozadu. K nám do redakcie teraz zavítal ostrý kúsok, z ktorého vám ešte pred jeho plnohodnotnou recenziou prinášame aspoň malú upútavku, ktorá snáď navnadí na to, čo táto pomyselná vlajková loď značky ROG prináša.

Základná otázka, ktorú tento notebook pokladá a sám si na ňu aj okamžite odpovedá, znie “Čo je lepšie, ako jedna obrazovka?”. Odpoveď je samozrejme dve obrazovky. Notebooky s určitou formou viacerých zabudovaných obrazoviek existujú už viac ako desať rokov, avšak až doteraz neboli veľmi praktické, minimálne po stránke kompaktnosti. Až v poslednom roku či dvoch sa začali objavovať novinky, ktoré sa k problematike a praktickému využitiu „bonusovej“ obrazovky postavili inak. Notebook HP Omen X 2S zabudoval malý sekundárny displej do priestoru medzi klávesnicou a displejom, Asus ZenBook Pro 15 UX580 zase druhou obrazovkou nahradil touchpad ale až spirituálni predchodcovia tohoto modelu s menom Asus Zenbook Duo a Zenbook Pro Duo konečne ukázali, že druhá obrazovka zabudovaná do šasi notebooku nemusí byť malá a natiahli ju od jedného okraja k druhému.


Aj pri väčších rozmeroch obrazovky však stále zostal jeden problém, ktorým boli pozorovacie uhly, nakoľko obrazovky v spodnej časti šasi boli doteraz takmer vodorovné. ROG Zephyrus Duo 15 GX550 však premysleným systémom automatického natočenia druhej obrazovky rieši aj tento problém a preto je možné si užiť nielen veľký, ale aj ergonomicky posadený displej.


Musím priznať, že sprvoti som k takémuto systému mal určité výhrady. Z obrázkov na internete a pár videí som si nevedel úplne predstaviť, pre koho bude tento notebook zaujímavou voľbou a čím je vlastne systém duálnych obrazoviek na Zephyrus Duo 15 GX550 tak výnimočný. Ako sa však hovorí, stačí raz zažiť, ako o niečom tisíckrát počuť a takmer okamžite po vybalení a sprevádzkovaní mi na myseľ okamžite prišli, odhliadnuc od bláznivých hráčov s bezodnými peňaženkami, dva typy ľudí, ktorým by sa takéto riešenie obrazoviek určite zišlo.


Prvými sú samozrejme profesionáli, ktorí pracujú s videom, alebo fotkami a ktorí by dokázali vyťažiť z lepšieho displeja s 4K rozlíšením a verným zobrazením farieb, v spolupráci s menším, dotykovým displejom nad klávesnicou. Druhou skupina záujemcov budú určite streameri, ktorí sú často na cestách. Tí budú môcť siahnuť po herne zameranom FullHD displeji s vysokou obnovovaciou frekvenciou. Tým sa sekundárna obrazovka určite zíde na kontrolovanie četu ich streamu, monitorovanie informácií o hre, či samotnom notebooku, alebo akékoľvek iné programy, ktoré im uľahčujú prácu.

Zephyrus Duo 15 GX550 totiž, podobne ako iné moderné riešenia dvoch obrazoviek, neponúka iba akýsi vstavaný nemenný displej ukazujúci len pár informácií, ktoré určí výrobca, ale ide o plnohodnotný panel s rozlíšením 3840x1100 pixelov a pomerom strán 32:9. Vďaka tomu sa naň zmestí naozaj veľa informácií, ktoré sú vďaka ergonomickému náklonu používateľom vždy na očiach, bez nutnosti používať ALT-TAB, alebo odbiehať pohľadom na externý displej.


Kto by však čakal, že ROG Zephyrus Duo 15 GX550 je iba dizajnová záležitosť, kde vzhľad a jeden trik prevažujú nad výkonom, bude určite prekvapený. Nie nadarmo som povedal, že tento notebook je možné považovať za jednu z vlajkových lodí značky ROG. V jeho vnútri, o ktorom zatiaľ nemôžem prezrádzať priveľa, sa totiž nachádza v praxi to najlepšie mobilné vybavenie, aké ponúkajú spoločnosti Intel a NVIDIA. O výkon, vyrovnávaciu pamäť a úložný priestor nebude definitívne núdza nakoľko GX550 je naozaj prémiovým modelom.


Tuhé kovové šasi, ktoré je stále kompaktné a aj pri výkonných komponentoch váži iba 2,4 kg? Jasné! Všetky potrebné konektory a možnosť nabíjať ho ako cez USB-C na cestách, tak normálnou 240W nabíjačkou? Samozrejme! Najnovší štandard WiFi a Thunderbolt konektor? Že váhate! Vychytávky ako NUM PAD ukrytý v touchpade? Mhm. A na svoje stále kompaktné telo prekvapivý výkon? O tom síce zatiaľ veľa nemôžem prezrádzať, ale povedzme, že aj tí najnáročnejší hráči a profesionáli by mohli byť spokojní.


Mojou úlohou v dohľadnej dobe bude dať tomuto notebooku poriadne do tela. Vyskúšať všetky jeho silné stránky a odhaliť aj jeho potenciálne slabšie aspekty. Pokiaľ sa však notebooky budú posúvať smerom, aký naznačuje ROG Zephyrus Duo 15 GX550, bude najbližších pár rokov naozaj zaujímavých. A to myslím len v dobrom.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk