PREVIEW: ASUS StudioBook Pro 15 - Poriadne ostré virtuálne dláto

PREVIEW: ASUS StudioBook Pro 15 - Poriadne ostré virtuálne dláto

 

Tak ako murár potrebuje k výkonu svojej práce poznať dostatočne presný pomer surovín schopných zlúčením vytvoriť kvalitný betón (a prípadne inú spájaciu hmotu), tak aj napríklad taký architekt, vďaka ktorému má onen staviteľ presný plán pripravovaného domu, potrebuje v dnešnej dobe dokonalú vizualizáciu. Nie je to tak, že by pomocou obyčajného papiera a ceruzky nebol schopný nakresliť domček aj s hojdačkou a búdou pre psa – súčasné nároky na vykonávanie akéhokoľvek takto ladeného povolania (animátor, dizajnér, programátor) si predsa len vyžaduje o zopár metrov viac priestoru na tzv. výkonom podporenú improvizáciu. Umelecké diela dneška sa už dávno nerodia výhradne v mozoľovitých rukách sochárov zúrivo tesajúc do kameňa, a túto skutočnosť si dobre uvedomuje aj spoločnosť ASUS, ktorá ponúka svoj vlastný segment virtuálneho náradia pre umelcov z rôznych sfér. Ostatne, umenie dneška nemá žiadny problém podať si ruku so súčasnou technológiou.

Celá kategória vyššie zadefinovaných a umelecky ladených konzumentov môže upriamiť pozornosť smerom ku sekcii StudioBook, z ktorej mi nedávno na stole pristála malá veľká ochutnávka. Výkonom a celkovým zaradením sa v tomto prípade jednalo o 15-palcový notebook, pýšiaci sa najmodernejším procesorom značky Intel a jeho deviatej generácie, ktorý aj po boku grafickej karty RTX 2060 umožňuje tvoriť bez akýchkoľvek obmedzení (dostatočná RAM a rýchly SSD disk je samozrejmosť). Nanešťastie, zatiaľ nešlo o finálnu verziu produktu, a tak vám dnes nemôžem poskytnúť nič viac než len malú preview ochutnávku. V každom prípade sa do takzvaného ostrého štartu definitívnej verzie môžeme aspoň nechať unášať na vlne mojich prvotných dojmov. Ako som už naznačil v prvom odseku, takto úzko špecifikovaný kus sofistikovaného hardvéru si nekupujete za účelom bežného používania. Aj keď vám jeho obrovský výkon, pochopiteľne, dáva priestor na spustenie tých najnáročnejších herných titulov súčasnosti, jeho duša tkvie v prvom rade v čo najčistejšej vzletovej dráhe pre vaše obchodné a umelecké nápady.

Srdce StudioBook 15, zaliate do kovového šasi zo zliatiny horčíka, ponúka kompaktný a tenký profil pod hranicou dvoch centimetrov, čo síce neašpiruje na žiadny globálny rekord, ale na druhej strane ide o dostatočnú tenkosť aj s ohľadom na pekne riešené chladenie. Aj keby bol tento laptop o niečo hrubší, stále by som bol ochotný mávnuť nad tým rukou, najmä ak sa bavíme o vysokej odolnosti celokovového tela. Nemusíte sa tak báť, že sa vám drahocenné vnútornosti tohto hardvéru poškodia, aj keby vám naň niekto sadol alebo nebodaj stúpil celou váhou. Druhým dôležitým aspektom pre celé pole umelecky zameraných zákazníkov je, samozrejme, obrazovka. Pri cenovej relácii atakujúc hranicu dvoch a pol tisíc eur sa rozprávame o 4K IPS paneli s nádherne podanou paletou farieb a celou škálou potrebných certifikácií. Obrazovka pritom zaberá až 82 % čelnej strany notebooku, čím sa výsledný dojem z akejkoľvek prezentácie len násobí. Efekt akéhosi prémiového luxusu dokáže podtrhnúť aj nádherný detail zlatej linky umiestnenej nad klávesnicou.

Práve pri nízkoprofilovej a podsvietenej klávesnici sa môžem na moment zdržať, keďže v mojom prípade ide často o profesne dôležitý aspekt, rovnako porovnateľný s toľkokrát spomínanou umeleckou sférou. Za ten pomerne dlhý čas, čo som mal StudioBook v rukách na preview, som stihol vytvoriť niekoľko desiatok článkov s rôznym obsahom, a keďže som súčasne recenzoval aj jednu rýdzo hernú mechanickú klávesnicu od nemenovanej spoločnosti, ktorá toho času spadala pod prísne embargo, naskytla sa mi príležitosť porovnávať niečo, čo sa možno na prvý pohľad ani porovnávať nedá a nemá. Určite by ste teraz chceli nejaký záver a pointu tejto, nazvime to náhody, ale keďže si chcem do recenzie plnej verzie ASUS StudioBook 15 nechať aj kúsok prekvapenia a kus tajomstva, nechám vás ešte zopár týždňov v očakávaní rozuzlenia. Do toho však nespadá expresný náčrt celkovej palety vstupov a výstupov, ktorých má tento ultrabook dostatok pre každého. Takisto aj pekne riešeného a tichého chladenia pomocou kombinácie šestice tepelných trubíc a štyroch chladičov.

Je toho ešte veľa, čo by som vám v súvislosti s paletou dojmov na túto ProArt novinku firmy ASUS chcel podsunúť, ale ako sa vraví, v najlepšom treba prestať. Spoločne sa tak môžeme tešiť na skorý príchod finálnej verzie tohto virtuálneho dláta schopného zažiariť v rukách umelcov súčasnosti, nech už tvoria pomocou kódov, alebo virtuálneho štetca a ceruzky.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk