QNAP TS-228A - Recenzia

QNAP TS-228A - Recenzia

 

Celý svet sa stáva digitálnym stále viac a viac. Takmer nikto okrem hipsterov a starších ročníkov už doma nemá fyzické fotografie vyvolané na fotopapieri, málokto kupuje CD-čka obľúbených spevákov či kapiel a DVD-čka sa pomaly ale isto uberajú rovnakým smerom akým sa pobrali VHS kazety. Kam však bezpečne ukladať všetky dáta a mať k nim čo najpohodlnejší prístup? A ako na to neminúť tri mesačné výplaty? Samozrejme, že odpoveďou na prvú, teoretickú otázku, je domáce NAS zariadenie. A odpoveďou na tú druhú, finančnú, sa zdá byť QNAP TS-228A.

Mnohí ľudia, ktorí ešte len začínajú premýšľať nad potenciálnymi výhodami domáceho dátového úložiska, sa často nevedia stotožniť s nutnosťou minúť stovky eur na samotné NAS zariadenie a potom ešte použiť ďalšie peniaze na kúpu samotných diskov. Spoločnosť QNAP sa rozhodla ukázať, že dokáže ponúknuť zariadenie s množstvom profesionálnych funkcií a väčšinou výhod cenovo drahších modelov za cenu nižšiu ako 200 eur. Výsledkom tohto snaženia je práve model TS-228A. V čom sa líši od konkurencie, čo ponúka navyše a ako je možné, že sa predáva za takú nízku cenu s prihliadnutím na ponúkanú funkcionalitu? Na toto všetko som sa pokúsil získať odpovede počas testovania a spísať ich v nasledujúcej recenzii.

Obal a jeho obsah

QNAP pri tomto aj iných modeloch nevyužíva žiadnu prehnanú prezentáciu, ale vsádza na striedmy dizajn s obyčajným informatívnym vzhľadom. Na nenápadnej bielej krabici menších rozmerov sa nachádzajú základné a najdôležitejšie informácie. Preto potenciálny zákazník hneď vidí, že ide o dvojdiskové NAS zariadenie so štvorjadrovým procesorom, vďaka ktorému získa prístup k súborom z každého konca sveta a bude môcť využívať rozšírenú funkcionalitu ako AirPlay, DLNA a rad aplikácií vďaka QTS App Center. Vnútri obalu sa už nachádza konkrétne zariadenie spolu s externým napájaním a plastovými úchytmi potrebnými na správnu inštaláciu diskov. Okrem toho sa v krabici nachádzajú už len všadeprítomné brožúrky s návodmi a informáciami.

Prvé dojmy a spracovanie

Hneď na začiatku tohto odseku musím pochváliť QNAP za použité materiály a farby. Väčšiu časť zariadenia pokrýva lesklý plastový povrch, no bielej farby, a tak mu nehrozí žiaden z neduhov čierneho prevedenia. Na povrchu preto nebudú viditeľné žiadne malé nečistoty, prach ani odtlačky prstov. Celkovo pôsobí TS-228A kvalitným dojmom a okrem moderného dizajnu poteší aj naozaj malými rozmermi, ktoré sú oproti bežným dvojdiskovým NAS-kám menšie minimálne o štvrtinu. Jediné, čo by som spoločnosti QNAP vytkol a zároveň uvítal pri zariadení ladenom do takých svetlých farieb, je napájací adaptér a priložený LAN kábel tiež v bielej farbe. Čierna sa totiž nemusí pozdávať všetkým záujemcom, ktorí by si toto NAS-ko inak umiestnili vo svojej domácnosti na viditeľné miesto.

Hardvér

QNAP TS-228A patrí do segmentu cenovo dostupných NAS riešení, a to sa aj odráža na použitých komponentoch. Netreba mu to však zazlievať, pretože vnútri sa ukrýva stále schopný štvorjadrový procesor Realtek RTD1295 s taktom 1,4 GHz fungujúci na architektúre ARM. V spojení s 1 GB DDR4 RAM s taktom 2133 MHz (na rozdiel od konkurenčných modelov, kde sa zvyčajne nachádzajú pamäte s taktom 1600 Mhz) zvládne prehrávať 4K videá, vytvárať snapshoty, no zvládne aj ľahší multitasking. Mierne zamrzí, že kapacita RAM sa nedá podľa potreby časom navýšiť, ale s tým jednoducho treba pri takto lacnom zariadení počítať. Tento hardvér však nezvládne virtualizáciu alebo hostovanie virtuálnych serverov, nakoľko na takúto funkcionalitu treba o pár úrovní výkonnejší hardvér a hlavne väčšiu kapacitu RAM. Po stránke pripojiteľnosti ponúka TS-228A jeden Gigabyt Ethernet port (vďaka ktorému sú prenosové rýchlosti limitované na cca 110-120 MB/s aj pri použití RAID 0), dva USB 2.0 porty (na pripojenie externého úložiska alebo napríklad tlačiarne) a jeden USB 3.1 Gen1 port na prednej strane s tlačidlom na jednoduché zálohovanie súborov, čo určite ocenia používatelia obľubujúci rýchle a automatické zálohovanie napríklad pri fotkách.

Inštalácia

Aby NAS-ko správne fungovalo, sú potrebné dva kroky. Prvým je fyzická inštalácia diskov do zariadenia a umiestnenie na trvalé miesto s prístupom k napájaniu a s prístupom k pripojeniu do routeru. Tento krok je dostatočne jednoduchý, hoci oproti iným NAS produktom, ktoré používajú hotswap systém s koľajničkami na jednoduché zasunutie a vysunutie disku, vám zaberie trochu času navyše. TS-228A je najprv potrebné otvoriť odskrutkovaním držiaka na spodnej strane, a tým otvoriť celý priestor určený pre disky. Tie sa inštalujú zasunutím na miesto a upevnením pomocou plastových držiakov nachádzajúcich sa v balení. Treba si však dať pozor, pretože zacvakávateľné držiaky je nutné inštalovať špecificky na pravú alebo ľavú stranu podľa toho, či majú na sebe písmenko R (Right = pravá) alebo L (Left=ľavá) a osobne som sa asi minútu hneval, prečo držiaky nepasujú, až som bol napokon nútený konzultovať priložený manuál. Aj menej zruční používatelia by napriek tomu mali inštaláciu a zapojenie vďaka šikovnému manuálu zvládnuť bez väčších ťažkostí. Po pripojení do siete a elektriny si môžete takmer okamžite nastaviť NAS-ko presne podľa svojich predstáv.

Prvotné nastavenie

Po nainštalovaní hardvéru a správnom zapojení je najjednoduchšie pripojiť sa na NAS-ko cez adresu http://install.qnap.com/, kde sa objaví koncové zariadenie. Problém by nemal nastať ani vtedy, ak už používate jedno alebo viacero NAS riešení od QNAPu, keďže sú všetky identifikovateľné špecifickými označeniami. Nastavenie NAS-ka je potom už len otázkou niekoľkých kliknutí. Pri prvotnej inštalácii si môže používateľ vybrať, akú formu systému ukladania súborov chce používať (normálnu, JBOD, RAID 0 alebo RAID 1). To samozrejme závisí od počtu použitých diskov a určenia, hoci osobne určite odporúčam dva zrkadlené disky cez RAID 1, vďaka čomu budú súbory vo väčšom bezpečí. Používatelia s rôznymi zariadeniami bežiacimi pod rozličnými operačnými systémami uvítajú funkciu cross-platform file transfer, ktorá zabezpečí možnosť zdieľať súbory z tohto NAS medzi zariadeniami s Windowsom, Linuxom ale aj s MacOS. Osobne som si vybral iba možnosti Linux a Windows, nakoľko jabĺčkové zariadenie sa u mňa doma nenachádza, ale funkcionalita je pripravená aj na túto možnosť. Pri tomto zariadení musím oceniť aj fakt, že ešte pred počiatočnými nastaveniami prebehla kontrola a aktualizácia firmvéru, takže na zariadení sú aplikované všetky dôležité vylepšenia a sú odstránené potenciálne známe chyby.

Softvér a vychytávky

Novšie zariadenia od spoločnosti QNAP fungujú na proprietárnom operačnom systéme QTS, ktorý bol v čase písania recenzie vo verzii 4.3.4.0483. Tento operačný systém je založený na čisto browserovom fungovaní, takže záujemcovia, ktorí by uvítali aj samostatný program, ktorý si môžu nainštalovať do počítača pre jednoduchý prístup, budú mierne sklamaní. Používateľské prostredie je ale veľmi prehľadné a takmer okamžite sa v ňom zorientuje každý, či už prichádza z platformy Windows, Linux alebo MacOS. V rámci NAS-ka, samozrejme, funguje centrum rozšírení, nazvané jednoducho APP Center, z ktorého sa dajú stiahnuť a následne nainštalovať rozličné rozšírenia umožňujúce streamovať hudbu, video, obrázky alebo jednoducho prezerať všetky súbory aj na zariadeniach mimo domácej siete. Samotné rozšírenia sú kvalitné a pri používaní nesklamali, až na menšie problémy pri snahe pozerať pár filmov vo vysokom rozlíšení a v kodeku náročnom na transcoding. Takisto aj možnosti automatického zálohovania sú skutočne prehľadné a jednoduché na používanie. Po prvotnom nastavení tak budú môcť používatelia spať o niečo pokojnejšie bez obáv o svoje dáta. Funkcionalitu, ktorú by som ale pri tomto NAS-ku uvítal, je podpora PLEX Media Serveru a Kodi/XMBC, ktoré z nejakého dôvodu nie sú podporované (PLEX nie je podporovaný kvôli použitému procesoru). Zase raz však treba poznamenať, že pri zariadení s takouto cenou nejde o veľké mínus. Samotnému operačnému systému, všetkým jeho možnostiam a takisto aj mobilným aplikáciám sa budeme ešte venovať v samostatných článkoch, takže ak vás toto zariadenie zaujalo, majte oči otvorené a sledujte Gamesite.

Naše hodnotenie

Väčšina ľudí si môže myslieť, že cena kvalitných, dobre vyzerajúcich a naozaj schopných NAS zariadení sa začína na cene až okolo 250-300 eur. Spoločnosť QNAP sa pri modeli TS-228A rozhodla vyvrátiť toto presvedčenie a podarilo sa im to viac ako dostatočne. Toto malé NAS-ko sa nezľakne ani komplikovaných požiadaviek. Hoci mu chýbajú niektoré softvérové vymoženosti po stránke podpory aplikácií od tretích strán, zvláda ich zastať vlastnými rozšíreniami. TS-228A takisto neprekoná žiadne rekordy v rýchlostiach alebo vo funkcionalite využiteľnej vo firemnom prostredí, ale toto zariadenie na to ani nebolo stavané. Viac než dostatočne postačí ako domáce NAS na zdieľanie a zálohovanie súborov. Všetok svoj šikovný potenciál vám ponúka s cenovkou pod 200 eur.

Klady

 • vkusný dizajn bez lešteného čierneho povrchu
 • dostatočne výkonný hardvér pre svoje určenie
 • podpora rozličných operačných systémov
 • prehľadné používateľské prostredie
 • prepracované rozšírenia a mobilné aplikácie
 • jednoduché možnosti automatizácie zálohovania

Zápory

 • chýbajúca podpora PLEX MS a Kodi/XMBC
 • absencia možnosti zvýšiť kapacitu RAM

Informácie o produkte

QNAP TS-228A 2018

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 90 mm
 • Výška: 187,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 125 mm
 • Hmotnosť: 700 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 175 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: QNAP

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk