QNAP TS-251B – Recenzia

QNAP TS-251B – Recenzia

 

Keďže cloudové úložiská postupne naberali na sile, výrobcovia NAS zariadení odštartovali transformáciu ich produktov z obyčajných úložísk na všestranné zariadenia, ktorých funkcionalita je tvorená predovšetkým rôznorodými aplikáciami a pokročilými multimediálnymi funkciami. Ako dopadol v našom teste zástupca tohto druhu QNAP TS-251B?

Balenie

V balení sa okrem obligátnych manuálov nachádza napájací adaptér s výkonom 65W, sieťový kábel a súprava skrutiek. Výrobca ráta s tým, že NAS bude umiestnený v tesnej blízkosti smerovaču, prípadne iného sieťového zariadenia, a tomu prispôsobil aj dĺžku sieťového káblu. V balení chýbajú iba redukcie pre inštaláciu 2,5” SATA diskov, ktoré si budete musieť dokúpiť. Za výrazné negatívum to ale nepovažujem, keďže drvivá väčšina potenciálnych používateľov použije klasické 3,5” pevné disky.

Dizajn a dielenské spracovanie

Už pri prvom pohľade na dizajn zariadenia musím QNAP pochváliť. Vďaka zaoblenému telu sa NAS hodí rovnako do štýlovej obývacej izby ako aj do modernej kancelárie a jednoznačne vám ani na viditeľnom mieste neurobí hanbu. Mierne obavy som mal z plastového vyhotovenia, no opak bol pravdou. Jednotlivé plastové segmenty držia na svojom mieste a aj napriek vyššej váhe zariadenia (s diskami) som sa pri manipulácií nestretol s vŕzganím alebo inými nepríjemnými zvukmi.

Predná stena okrem stavových LED diód, USB 3.0 konektoru, vypínacieho tlačidla a tlačidla pre rýchlu synchronizáciu dát s USB zariadením obsahuje aj kryt dvoch 3,5” pozícií pre pevné disky. Tento kryt je uchytený pomocou magnetov. Inštalácia diskov je vďaka bezskrutkovému mechanizmu s použitím čiernych plastových rámikov otázkou dvoch až troch minút a neprekvapí ani menej skúseného používateľa. Počas nášho testovania sme použili dva disky WD Red s kapacitou 4TB, ktoré sú určené priamo pre NAS zariadenia.

Všetky dostupné konektory sa nachádzajú v zadnej stene. Konkrétne dva audio vstupy, audio výstup, HDMI 1.4, trojica USB 2.0, USB 3.0 konektor, gigabitový Ethernet, slot pre zámok a napájací konektor. Okrem týchto portov sa v zadnej časti nachádza aj ventilátor a reproduktor, ktorý slúži primárne na hlasové notifikácie systému QTS o reštartovaní alebo iných zmenách. Tieto hlásenia mi osobne prišli vrcholne otravné a hneď pri prvej príležitosti som ich vypol, no pre menej skúsených používateľov môžu byť užitočné.

V útrobách zariadenia sa okrem voľného slotu pre rozšírenie operačnej pamäte nachádza aj jeden voľný slot PCIe 2.0 x2. Ten umožňuje inštaláciu 10Gb sieťovej karty alebo adaptéru pri pripojenie M.2 SSD diskov. Ideálnym príslušenstvom je rozširovacia karta QNAP QM2, ktorá kombinuje dve zmienené funkcie v jednom balíku. Pre plnohodnotné využitie 10Gb konektivity je vyrovnávacia pamäť v podobe SSD disku nevyhnutná. Ďalšie dostupné doplnkové príslušenstvo môžete nájsť na stránkach výrobcu.

Operačný systém

Po osadení pevných diskov a zapnutí zariadenia sa dostávame k jeho prvotnej konfigurácií. K tej výrobca odporúča použiť portál start.qnap.com alebo aplikáciu QNAP Qfinder, no pokiaľ má váš smerovač povolené DHCP, stačí zistiť, ktorú IP adresu zariadeniu pridelil, tú zadať do okna v prehliadači a môžete začať s konfiguráciou siete, dátumu a úložiska. Po prvom prihlásení vás privíta domovská obrazovka, ktorá je spracovaná prehľadne a pripomína používateľské prostredie tabletov s operačným systémom Android. Okrem skratiek k jednotlivým aplikáciám sa v ľavom dolnom rohu nachádza aj ikona služby Qboost, ktorá sleduje vyťaženie operačnej pamäte alebo upozorňuje na väčšie množstvo nepotrebných súborov a iné odporúčané kroky pre lepšiu údržbu. Celkovo som bol so stabilitou a ponúkanými možnosťami systému spokojný, čo sa však nedá povedať o lokalizácii. Tá slovenská chýba úplne a česká nie je kompletná. Niektoré texty sú preložené nezmyselne, doslovne (Snapshop – Snímek) a niektoré nie sú, pre istotu, preložené vôbec.

Hlavnou silou systému QTS sú ale jeho pokročilé možnosti správy a rozšíriteľnosť vďaka aplikáciám z obchodu. Operačnému systému QTS sa budeme venovať v samostatnom článku už čoskoro.

Výkon a spotreba

O výkon zariadenia sa stará dvojjadrový procesor Intel Celeron J3355 so základným taktom 2,0GHz, ktorý sa môže vyšplhať na 2,5GHz, spolu s integrovaným grafickým akcelerátom Intel HD 500 Graphics. Operačný systém sa nachádza na integrovanom eMMC úložisku s kapacitou 4GB. Operačná pamäť, môže mať kapacitu 2GB alebo 4GB a je možné ju rozšíriť o ďalší SO-DIMM DD3 modul.

Obyčajne sa u zariadení NAS s dvomi pozíciami pre disky za mierku výkonu považuje rýchlosť zápisu, resp. čítania disku, no v prípade QNAP TS-251B nastupuje na scénu real-time transkódovanie videa a možnosť virtualizácie.

Pri meraní rýchlosti zápisu a čítania ma najviac zaujímalo, či NAS naplno využije gigabitové pripojenie. Výsledné rýchlosti v grafe len dokazujú, že táto úloha preň bola hračkou. Podčiarkuje to aj veľmi nízke vyťaženie procesoru, ktoré ani raz neprekročilo hranicu 20%. So zapnutým šifrovaním sa procesor už mierne zapotil, no vďaka zabudovanej inštrukčnej sade AES-NI sa to zásadne neprejavilo na rýchlosti prenosu dát.

Pri možnostiach virtualizácie sa ukazujú výkonnostné limity procesoru Intel. Každopádne pre spustenie nenáročných CRM alebo dochádzkových systémov, ktoré nemajú žiadne bežiace procesy na pozadí, je NAS vhodný. Čo sa týka real-time transkódovania videa, s celkovým výsledkom som bol spokojný. Systém zvládol transkódovať 4K video do 720p, no pre bezproblémové sledovanie obsahu odporúčam nainštalovať nástroj QVHelper, ktorý umožňuje sledovať transkódované video priamo vo VLC prehrávači. Samozrejme je možné sledovať obsah aj priamo v prehliadači s použitím aplikácie VideoStation, ale nedá sa vylúčiť, že niektoré videá sa nebudú dať spustiť (napr. H.265.). O ďalších multimediálnych funkciách systému QTS sa dočítate už čoskoro na našom webe a v magazíne Generation.

NAS je zariadenie, ktoré beží 24 hodín, 7 dní v týždni a tým pádom je dôležitá aj úroveň spotreby. Tá závisí od použitých komponentov priamo výrobcom, ale aj od výberu pevných diskov. V kombinácií s dvomi pevnými diskami, WD Red s kapacitou 4TB, si NAS počas zápisu spojeného so šifrovaním dát, keď ako disky tak procesor pracujú na plný výkon, vyžiadal 18,5W. Pokiaľ boli vyťažené iba disky, merač ukazoval hodnotu 15,5W a ak disky nevykazovali žiadnu aktivitu, spotreba bola na úrovni 8W. Pre domácnosti je smerodajný najmä posledný údaj, keďže práve v tomto stave sa zariadenie bude nachádzať väčšinu času.

Báť sa nemusíte ani hlučnosti, ktorá je veľmi nízka a o tom, že NAS pracuje budete vedieť iba ak máte zvukovody precíznejšie ako príslušníci policajného oddielu K-9. To platí ako pre ventilátor, ktorého úroveň otáčok nepresiahne 1250 ot./min., tak pre pevné disky. Aj napriek bezskrutkovému inštalačnému mechanizmu je odhlučnenie na skvelej úrovni.

Naše hodnotenie

QNAP TS-251B sa nebojím označiť, za jeden z najlepších NAS zariadení s dvomi pozíciami pre 3,5“ disky. Ponúka dostatočný výkon a rozšíriteľnosť po softvérovej rovnako ako po hardvérovej stránke. Nesklame ani bohatou ponukou multimediálnych funkcii pre použitie v obývacích izbách a vďaka podpore virtualizácie sa nestratí ani v menších kanceláriách. Veľmi dobre hodnotím aj rýchlosť prenosu dát, dobrú úroveň spotreby a nízku hlučnosť. Škoda horšej lokalizácie, no v kontraste so spomínanými pozitívami ide doslova o bagateľ.

Klady

 • jednoduchá inštalácia
 • rozšíriteľnosť
 • možnosti v operačnom systéme QTS
 • rýchlosti prenosu dát
 • dobrá spotreba
 • nízka hlučnosť

Zápory

 • chýbajúca slovenská lokalizácia systému QTS a nedostatočná česká lokalizácia

Informácie o produkte

QNAP TS-251B

 • Kategória: NAS a Smart boxy
 • Operačný sytém: Vlastný
 • Šírka: 168 mm
 • Výška: 105 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 226 mm
 • Hmotnosť: 1530 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 311 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: QNAP

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk