Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro - Recenzia

Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro - Recenzia

 

Po modeloch RTX 2080 Ti, 2080 a 2070, ktoré sú určené predovšetkým pre entuziastov a náročnejších hráčov, sa uvedenia na CES 2019 dočkal aj zástupca strednej triedy RTX 2060. Aký výkon ponúka a je adekvátny zvýšenej cene oproti predchádzajúcej generácii?

Ak nesledujete aktuálne dianie v oblasti technológií a neviete, aké novinky so sebou priniesol rad kariet RTX, odporúčam prečítať si stručné zhrnutie v recenzii Gigabyte AORUS RTX 2080 Extreme.

Obsah balenia

Pamätáte si dobu, keď sa v baleniach grafických kariet nachádzalo more príslušenstva? Redukcie pre neštandardné obrazové výstupy, redukcie pre napájacie zdroje alebo CD s ovládačmi. Tieto časy sú, našťastie, úspešne za nami a jediným archaickým prvkom, ktorý sa v balení Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro nachádza, je CD s ovládačmi. Nechýba jednoduchý manuál s popisom inštalácie do PCIe, no je škoda, že absentuje dizajnová nálepka s logom výrobcu.

Spracovanie a špecifikácie

Prvú vec, ktorú si každý používateľ na novej grafickej karte všimne je, bezpochyby, chladič. S novou generáciou grafických kariet Gigabyte priniesol aj nový dizajn chladiča Windforce 3X. Ten sa vyznačuje rozličným smerom otáčania lopatiek ventilátorov. Kým sa bočné ventilátory točia v protismere hodinových ručičiek, stredný sa točí v ich smere, a tým sa zefektívňuje prúdenie vzduchu naprieč veľkým pasívnym chladičom. Ani jeden ventilátor nedisponuje podsvietením, a tak jediný element s týmto doplnkom je logo výrobcu na bočnej hrane. Pokiaľ patríte medzi milovníkov RGB podsvietenia, odporúčam, aby ste si vybrali model z produktového radu Gigabyte AORUS. Je však škoda, že okrem spomínaného loga výrobcu sa vedľa neho nezmestil aj indikátor nečinnosti ventilátorov.

V zadnej hrane sa nachádzajú obrazové výstupy, menovite trojica DisplayPort 1.4 konektorov a jeden HDMI 2.0b port. Mrzí ma jedine absencia USB Typ-C konektoru. Zadnú stenu pokrýva čierny kovový plát s logom výrobcu, ktorý je dnes už štandardom. Pre napájanie sa v bočnej hrane nachádza 8-pinový PCIe konektor a odporúčaný výkon zdroja je 500W. Najmä majitelia poskladaných PC priamo z výroby by si mali pred kúpou zistiť výkon zdroja, keďže mnoho výrobcov nemyslí na budúcnosť a zostavy osadzuje nekvalitnými OEM zdrojmi s nízkym výkonom a malou účinnosťou. Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro je dodávaná, ako už z názvu vyplýva, pretaktovaná z referenčného boost taktu jadra 1680MHz na 1830MHz a poskytne tak vyšší výkon aj používateľom, pre ktorých je taktovanie neznámou.

Softvér

Výrobca dodáva dve aplikácie pre správu grafickej karty. Prvou je aplikácia RGB Fusion, ktorá spravuje intenzitu a farbu RGB podsvietenia nielen grafickej karty, ale aj ďalších podporovaných komponentov, ako základná doska, RAM moduly alebo chladič procesoru. K dispozícii je široká paleta svetelných efektov, ktoré uspokoja každého milovníka podsvietených komponentov.

Druhá aplikácia, AORUS Engine, už má pod patronátom náročnejšie konfigurácie ako je farba LED pásika. Poskytuje ucelený prehľad o aktuálnych frekvenciách, teplote a intenzite otáčok ventilátorov formou grafov. Disponuje aj funkciami ako automatické skenovanie možností pretaktovania, na základe softvérového algoritmu a postupného zvyšovania napätia zistí stabilné takty jadra a pamäte. Samozrejme, skúsení harcovníci nedajú dopustiť na manuálne zisťovanie limitov karty, no pre začiatočníkov je to ideálny štart. Len sa netreba zľaknúť, že karta pri skenovaní viackrát prepne otáčky ventilátorov na maximum a celý úkon trvá približne 15 minút. Jednotlivé nastavenia je následne možné uložiť do vlastných profilov. Veľmi sa mi páčilo prepojenie RGB Fusion a AORUS Engine a v konečnom dôsledku som prvú menovanú aplikáciu vďaka integrácii používal iba sporadicky.

Výkon

Grafická karta bola testované v redakčnej zostave, ktorej základom je procesor Intel Core i5 8400 osadený v základnej doske Gigabyte AORUS H370 Gaming 3 WiFi, doplnený o 16GB DDR4 3000MHz RAM. Výkon bol overený ako v syntetických benchmarkoch, tak aktuálnych tituloch. Testy prebiehali aj v pretaktovanom stave, konkrétne sa mi podarilo dosiahnuť zvýšenie taktu jadra o 120MHz a pamätí o 200MHz, pri zachovaní maximálnej teploty 75 stupňov Celzia. Hry boli spustené v rozlíšeniach 1920x1080px, 2560x1080px a 2560x1440px a výsledné hodnoty FPS boli zaznamenané vstavanými benchmark nástrojmi alebo pomocou FRAPS. Ako si isto všimnete, Ray Tracing bol testovaný iba v Battlefield V, keďže ide o jedinú dostupnú hru s podporou tejto technológie.

Naše hodnotenie

Hodnotenie nových grafických kariet RTX je veľmi ťažká úloha. Áno, oproti predchádzajúcej generácii sme sa dočkali nárastu výkonu, no s ním prišlo aj zvýšenie ceny, ktorú Nvidia skrýva za podporu Ray Tracingu. Ten je však aktuálne podporovaný iba v jednom titule (Battlefield V) a hráčom sa tak do rúk dostáva produkt so sľubnou budúcnosťou, no pomerne smutnou realitou. Ak si však odmyslím tieto okolnosti a pozriem sa na Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro ako celkový produkt, bol som s výkonom, chladením a kvalitou dodaného softvéru nadmieru spokojný. S odporúčaním kúpy je to opäť ťažšie. Ak nie ste spokojní s výkonom vašej stávajúcej grafickej karty nemáte o čom rozmýšľať, no v prípade, že z nej dokážete ešte vyťažiť akceptovateľný výkon, jednoznačne by som počkal, či už na výsledky testov v ďalších tituloch s podporou Ray Tracingu, alebo skutočnú odpoveď AMD na súčasnú dominanciu Nvidie.

Klady

 • nárast výkonu
 • účinné chladenie
 • nízka hlučnosť
 • jednoduchý a prehľadný doplnkový softvér
 • dizajn s minimálnym RGB podsvietením
 • možnosti taktovania

Zápory

 • nedostatok titulov s podporou Ray Tracingu
 • absencia USB-Typ C portu
 • chýbajúci indikátor o nečinnosti ventilátorov

Informácie o produkte

Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 280,35 mm
 • Výška: 116,45 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 40,24 mm
 • Orientačná cena: 420 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk