RECENZIA: TP-Link Deco M4, koniec miestam bez Wi-Fi signálu!

RECENZIA: TP-Link Deco M4, koniec miestam bez Wi-Fi signálu!

 

Niektoré byty, poprípade veľké kancelárie, sa dajú len veľmi ťažko pokryť jedným zdrojom Wi-Fi signálu. Riešením môže byť repeater alebo modulárny systém. Práve na otestovanie druhého riešenia nám TP-Link zapožičal svoj modulárny Wi-Fi systém Deco M4, ktorý by mal signálom pokryť celý priestor. Poďme sa na neho spoločne pozrieť...

Modulárny systém Deco M4 umožňuje jednoduché rozšírenie siete pomocou ďalších staníc. Na našom trhu TP-Link predáva variant Deco M4 s jednou, dvomi alebo tromi stanicami. K nám do redakcie dorazila verzia s 2 stanicami v retail balení. Jeho vzhľad je typický pre rodinu zariadení TP-Linku, nesie sa v odtieňoch tyrkysovej a bielej.

V balení okrem dvoch staníc nájdeme aj napájacie adaptéry, 1x Ethernet kábel a stručný návod.

Prezentácia samotného produktu či už v balení, alebo v aplikácii, je naozaj príjemná a užívateľ má pocit, že si zakúpil hodnotný produkt. Rovnako príjemný je aj vonkajší neutrálny dizajn, kde to výrobca stavil na kombináciu čiernej a bielej. Každá zo staníc je v tvare bieleho valca s oboma čiernymi perforovanými podstavami. Zvonka je na každej zo staníc umiestnený napájací konektor, RESET tlačidlo, a samozrejme aj 2 Ethernet porty, ktoré môžu slúžiť ako vstup pre router rovnako ako aj výstup pre zariadenie. Rozmery jednej stanice sú 190,5 x 90,7 x 90,7 mm.

Všetky stanice sú totožné, avšak užívateľ si pri prvotnom nastavení zvolí, ktorá stanica bude hlavnou. Parametre zariadení sú naozaj nadpriemerné pre domáce použitie. Konkrétne ide o dual-band 2,4 GHz a 5 GHz pásmo. Výrobca deklaruje rýchlosť na 2,4 GHz pásme až 300 Mbps a 867 Mbps na 5 GHz pásme.

Pre konfiguráciu systému Deco M4 je potrebné si do zariadenia (v našom prípade Android zariadenia) nainštalovať aplikáciu Deco. Tá užívateľa prevedie nastavením a dovolí mu upraviť si nastavenia ako SSID, heslo, druh zabezpečenia, odosielanie diagnostických údajov atď. Aplikácia aktívne radí, kam umiestňovať ďalšie stanice pomocou interaktívneho užívateľského rozhrania.

Okrem jednej Wi-Fi siete je možné určiť, či chcete pásma segregovať, alebo necháte vaše zariadenie rozhodnúť, ktoré pásmo je pre neho výhodnejšie. Rovnako je možné vytvoriť sieť pre hostí, taktiež na 2,4 GHz a 5 GHz pásme. Z hľadiska QoS služieb je možné zariadenia uprednostňovať, prípadne blokovať. Deco M4 disponuje funkciou Fast Roaming, ktorá umožňuje automatické prepínanie sa medzi stanicami s najvhodnejším signálom, a teda pri pohybe v byte budete disponovať najlepším možným signálom. Všetky nastavenia možno robiť aj na diaľku pomocou aplikácie aj keď sa nachádzate mimo domova.

Deco M4 podporuje hlasové ovládanie pomocou Alexy.

Keďže sa zariadenie ovláda iba cez aplikáciu, je dobré, ak užívateľ vie, či všetko beží v poriadku. Preto sa na každej stanici nachádza notifikačná LED dióda informujúca o aktuálnom stave.

Dosah a kvalita signálu Deco M4 je prekvapivá, v dobrom zmysle slova. Dosah dvoch staníc, ktoré som pri testovaní doma umiestnil na opačné strany domu, medzi ktorými boli 3 tehlové steny, bol bezproblémový. Na svojom telefóne a počítači som mal neustále plný ukazovateľ sily signálu. Trochu mi chýba umiestnenie USB portu na každú zo staníc, pre umiestnenie tlačiarne do siete, poprípade zdieľanie pevného disku.

Naše hodnotenie

TP-Link Deco M4 je skvelou myšlienkou výrobcu o vytvorení modulárneho Wi-Fi systému, ktorý možno jednoducho expandovať. Aj napriek sloganu „Vymaľujte si svoj dom s Wi-Fi“ by som Deco M4 zaviedol skôr do kancelárie ako do domu. Ponúka obsluhu až 100 zariadení naraz a taktiež aj vysoké rýchlosti, ktoré pravdepodobne domácnosti ani zďaleka nedosiahnu. Celkovo možno produkt odporučiť, až na vysokú nákupnú cenu.

Klady

  • dosah a kvalita signálu
  • aplikácia Deco
  • neutrálny dizajn
  • modulárny systém

Zápory

  • vyššia nákupná cena
  • bez USB portu

Informácie o produkte

TP-Link Deco M4 2019

  • Kategória: Prepínače a smerovače
  • Orientačná cena: (1 stanica) 66 €; (2 stanice) 125 €; (3 stanice) 150 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk