RECENZIA: TP-Link Deco P9 - WiFi signálom pokryje aj obrovskú vilu!

RECENZIA: TP-Link Deco P9 - WiFi signálom pokryje aj obrovskú vilu!

 

S modulárnym systémom Deco sa nestretávame prvýkrát. V predošlých testoch nám výrobca zapožičal modely Deco M4 a E4, s ktorými je možné jednoducho pokryť aj väčšie domy s tehlovými stenami. Aj napriek skvelým funkciám, ako beamforming a mesh network, ktoré umožňovali dobrý dosah pri automatickom prepínaní medzi stanicami, nám však chýbali niektoré vlastnosti. Medzi tie patria aspoň 1 Gb porty a, samozrejme, lepšia reálna prenosová rýchlosť. Deco P9 však do boja s pokrytím prináša nové zbrane. Aké? Dočítate sa nižšie.

Systém staníc Deco je naozaj šikovný spôsob, ako vytvoriť WiFi sieť s automatickým prepínaním medzi stanicami tak, že si to používateľ vôbec nevšimne. Kombinovať môžete rôzne modely, ktorých výrobca ponúka veľké množstvo. Poďme sa však bližšie pozrieť na model P9.

Prvé dojmy a balenie

Dizajn balenia sa vôbec nevymyká štandardu výrobcu. Vnútri bielo-tyrkysovej škatule nájdeme 3 stanice P9, 3 napájacie káble, manuál a sieťový kábel.

My sme na test dostali verziu s tromi stanicami, dostupný je však aj variant s dvomi stanicami.

Samotné stanice sú valcového tvaru s celkovo neutrálnym dizajnom, aby čo najlepšie zapadli. Plášť tohto „valca“ je biely s výnimkou čierneho pásika, v ktorom je umiestnená dvojica 1 Gb Ethernet portov. Podstavy sú čierne – v hornej podstave sa nachádza signalizačná LED dióda, v spodnej podstave je uložený napájací konektor. Škoda, že na staniciach nie je umiestnený aj USB port, ten je, žiaľ, doménou až najvyššieho modelu M9 Plus.

Konfigurácia sa začína zapojením jednej zo staníc do elektrickej siete spolu s pripojením sieťového kábla s internetovým pripojením. Táto stanica bude hlavná. Ešte pred samotnou konfiguráciou si musíte stiahnuť aplikáciu Deco. Je trochu škoda, že P9 je možné konfigurovať len pomocou mobilnej aplikácie a nie cez webové rozhranie.

Mobilná aplikácia prevedie používateľa prvotným nastavením, ktoré zaberie, skutočne, len pár minút.

Wi-Fi mesh systém s podporou PowerLine

Po prvotnej konfigurácii je ešte potrebné v nastaveniach spustiť fast roaming, čo je protokol, ktorý sa v praxi stará o prepínanie zariadenia medzi stanicami bez nutnosti ručnej zmeny stanice a zadávania hesla. Stačí sa prihlásiť do Wi-Fi siete a stanice automaticky vyhodnotia, ku ktorej z nich má používateľ najlepšie pripojenie.

Časť Wi-Fi rýchlosti „zhltne“ komunikácia medzi jednotlivými stanicami. Rozmiestnenie samotných uzlov nebýva vždy ideálne, a preto je potrebné nájsť lepší spôsob komunikácie. Vďaka PowerLine a špecifikáciám HomePlug sa na prenos dát využívajú aj elektrické rozvody, v ktorých jednotlivé stanice vytvoria prenosovú frekvenciu. Musím však podotknúť, že rýchlosť PowerLine je závislá od elektrických rozvodov a líši sa od budovy k budove.

Možnosti a prispôsobenie

Ako som už spomenul, systém Deco sa konfiguruje výhradne pomocou aplikácie Deco. Nastavenia sú rozdelené do dvoch kategórií: Nastavenia routera a Domáca starostlivosť.

V prvej zmienenej kategórii nastavíme priraďovanie IP Adresy (statické alebo dynamické), presmerovanie portov, fast roaming, režim staníc (router/AP) a notifikácie. Hlavnú sieť možno rozšíriť o sieť hosťovskú, ktorá tiež beží na 2,4/5 GHz pásme.

V kategórii Domáca starostlivosť poskytuje P9 rozšírené možnosti rodičovskej kontroly. Každému zariadeniu môžete nastaviť individuálny prístup k webovým stránkam. Deco P9 ich dokáže rozoznať a roztriediť podľa obsahu do nasledujúcich kategórií: Online komunikácia, Obsah pre dospelých, Stránky na sťahovanie obsahu, Hry, Médiá a Sociálne siete. Okrem jednotlivého blokovania webov pomocou linkov môžete zakázať prístup aj do týchto kategórií bez explicitného vymenovania jednotlivých portálov. Regulovať môžete aj čas strávený na webe pomocou „večerníčka“ – vybrané zariadenie nebude mať po prednastavenom čase prístup k internetu. Dokonca okrem týchto pravidiel môžete nastaviť aj čas prístupu počas pracovných dní a víkendu.

P9 zbiera informácie o dennom počte pripojených zariadení a spracováva ich do prehľadnej štatistiky.

Výrobca nezabudol ani na QoS. To príde vhod, keďže do domácej siete sa môže pripojiť až 100 užívateľov.

Osobne by som ocenil, keby bolo možné merať rýchlosť pripojenia k internetu priamo z prostredia routera, a taktiež vidieť aj kvalitu spojenia medzi jednotlivými uzlami. Niektoré modely od TP-Linku majú aj integrovaný antivírus, ktorý, žiaľ, tento model akosi obišiel. Možno bude pridaný v budúcej aktualizácii.

Aká je však rýchlosť v praxi?

Maximálna teoretická prenosová rýchlosť udávaná výrobcom je až 1133 Mbps (300 Mbps na 2,4 GHz pásme a 867 Mbps na 5 GHz pásme). Stanice som mal rozmiestnené v troch rôznych miestnostiach do pomyselného rovnostranného trojuholníka. Medzi každou stanicou boli najviac dve tehlové steny.

Testovanie maximálnej dosiahnuteľnej prenosovej rýchlosti prebiehalo pomocou stolného počítača, ktorý bol pripojený do hlavnej stanice sieťovým káblom, a notebooku Lenovo Yoga C740 s Wi-Fi 6 modulom. Test spočíval v prenose 10 GB súboru z notebooku na RAMDISK v desktope tak, aby sa zamedzilo možnému obmedzeniu rýchlosti zápisu.

Na testovanie som vytvoril sieť len s jednou stanicou. Pokus s presunom súboru som zopakoval znova a dosiahol som tieto priemerné rýchlosti: 630 Mbps (priamo vedľa routera) a 400 Mbps (1 tehlová stena medzi notebookom a routerom).

Celkovo som s fast roamingom nezaznamenal žiadne problémy. Prepínanie medzi stanicami bolo bezproblémové. Výrobca udáva, že pri ideálnom umiestnení staníc je možné pokryť 3 uzlami až 560 m2.

Prekážalo mi však, že po zapojení internetového pripojenia do hlavného routera a desktopu, mi už nezostal žiadny voľný Ethernet port pre moju NAS stanicu.

Naše hodnotenie

TP-Link Deco P9 je ďalším z rodiny modulárnej Wi-Fi mesh siete Deco. Na rozdiel od svojich cenovo dostupnejších predchodcov, M4 a E4 konečne poskytuje 1 Gb Ethernet porty, a navyše aj PowerLine, ktorého reálny prínos závisí od elektrickej infraštruktúry. Systém uzlov vyniká bezproblémovým fast roamingom a možnosťou pokryť až 560 m2. Za cenu 350 eur by však systém Deco P9 mohol ponúknuť integrovaný antivírus, rovnako ako aj integrovaný test rýchlosti pripojenia alebo USB porty.

Klady

 • jednoduché ovládanie v aplikácii
 • rýchle prvotné nastavenie
 • fast roaming
 • možnosti rodičovskej kontroly
 • PowerLine

Zápory

 • chýbajúce USB porty na staniciach
 • slabšie možnosti softvéru

Informácie o produkte

TP-Link Deco P9 2020

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Dominika Hrubošová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk