RECENZIA: Lenovo ThinkBook Plus s dvojitým E-Ink displejom - Unikátny notebook s dvomi displejmi

RECENZIA: Lenovo ThinkBook Plus s dvojitým E-Ink displejom - Unikátny notebook s dvomi displejmi

 

E-Ink displeje sú známe z elektronických čítačiek kníh. Sú to displeje bez podsvietenia, ktoré nezaťažujú ľudské oči a spotrebovávajú minimálne množstvo energie. Do istej miery ide o experiment, keďže takýchto kombinácii je málo. Má to v prípade novinky od spoločnosti Lenovo zmysel?

Balenie

Notebook prišiel zabalený v krabici, v ktorej nájdete praktické puzdro a dotykové pero, ktoré má fungovať práve s E-Ink displejom. Pero je magnetické, preto je ho možné priložiť na obidve strany notebooku. Ďalej sa v príslušenstve nachádza štandardná nabíjačka a používateľský manuál.

HW Parametre

Hardvérové parametre nie sú v tomto prípade úplnou prioritou, keďže ide o zariadenie primárne určené na iné účely, ako sú požiadavky maximálneho výkonu.

Notebook je vybavený procesorom Intel Core i5 10210U, teda 10. generáciou vyrábanou stále so starším 14nm procesom. Ten disponuje 4 jadrami a 8 vláknami. Maximálna frekvencia jedného jadra je 4,2GHz, ktorú sa nám však reálne dosiahnuť nepodarilo. Pri teste Cinebench R20 jedného jadra bežal procesor na maximálnej frekvencii 3 až 3,2GHz, čo je zhruba polovica, čo uvádza Intel. 4,2GHz je teda skôr „laboratórna“ frekvencia, na ktorej je procesor schopný bežať len pár sekúnd. Čo sa týka frekvencie všetkých jadier, procesor bežal pri plnej záťaži pri teste Cinebench R20 na 1,6 - 1,8GHz, čo sú pomerne nízke hodnoty. Treba si však uvedomiť, že nejde o zariadenie, ktoré bude slúžiť na úlohy, ktoré vyžadujú maximálny výkon.

Čo sa týka pamätí, použitých je 8 GB RAM bežiacich na frekvencii 2667MHz s časovaním CL19-19-19-43-2T. Teda pomerne konzervatívne hodnoty. RAM pamäť je osadená len jednokanálovo, v praktických testoch teda treba počítať len s polovičnou pamäťovou priepustnosťou, ale v praxi to nie je nič strašné.

Úložný priestor je riešený prostredníctvom 512GB SSD disku M.2, odozva notebooku je teda veľmi rýchla.

Grafická karta je len integrovaná Intel, nejaké tie staršie hry si s obmedzeniami zahráte a na zobrazovanie to stačí.

Notebook je vybavený primárnym 13,3-palcovým IPS displejom s Full HD rozlíšením 1920x1080. Pozorovacie uhly sú skvelé, vernosť farieb displeja je na výbornej úrovni. Druhý displej má veľkosť 10,8-palca a ide o už v úvode spomínaný E-Ink displej.

Klávesnica je pohodlná, samozrejme, bez numerickej časti a viacerých klávesov, pri 13,3-palcových notebookoch je to však štandard. Medzerníkom spolu s Fn klávesom je možné regulovať podsvietenie. Čitačka odtlačkov prstov sa netradične nachádza na pravej strane na tlačidle, ktorým sa notebook zapína. Jej používanie je bezproblémové, funguje rýchlo a spoľahlivo. Touchpad je veľký a presný, použiť myš je, samozrejme, ale podstatne pohodlnejšie.

Zvuková stránka je tvorená dvojicou malých stereo reproduktorov, ktoré sú umiestnené po bokoch notebooku. Pyšnia sa certifikáciou Harman Kardon, zvuk účinne vylepšuje technológia Dolby Audio. Výšky a aj stredy sú v poriadku, čisté a presné, basová zložka je však takmer nulová. Nuž, fyzika pri tak malom zariadení jednoducho nepustí.

Chladenie je pomerne tiché. Pri náročných testoch sa ventilátor ozval, ale celkovo je zariadenie príjemné tiché. Nejde skrátka o extrémne výkonný hardvér.

Konektivita je štandardná, na ľavej strane je HDMI konektor, USB-C s podporou DisplayPort a audio Jack, na pravej strane sú dva klasické USB 3.0 konektory a tlačidlo na zapnutie/vypnutie s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov.

Kapacita batérie je z dôvodu veľkosti len 45Wh, Lenovo ale sľubuje výdrž až 10 hodín. To by sa zrejme pri minimálnom jase a vyťažení malo dať, my sme priemerne pri testoch dosiahli okolo 8 hodín s 50% jasom displeja a pri bežnej kancelárskej práci a surfovaní po internete. Poteší pribalená 65W nabíjačka, ktorá má kábel typu USB-C a veľmi malé rozmery. Je to fajn najmä kvôli univerzálnejšiemu využitiu.

Dizajn a ergonómia

Dizajn tohto zariadenia je pomerne špecifický. Na prvý pohľad ide o klasický moderný hranatý dizajn a čierne kovové telo, ktorého boky sú magnetické. Po zavretí displeja, ktorý je, samozrejme, hrubší, sa zariadenie mení na niečo ako tablet alebo čítačku elektronických kníh vďaka prítomnosti sekundárneho E-Ink displeja.

Hmotnosť 1,4 kg je vyššia pre dvojicu displejov, hrúbka 17,4 mm takisto.

Testy výkonu

Ako už bolo na začiatku spomenuté, primárne nejde o zariadenie na výkonovo náročné použitie. Ide o ultrabook, ktorý má primárne slúžiť na kancelársku prácu a konzumáciu mediálneho obsahu, čítanie kníh a mailov, prípadne robenie poznámok na E-Ink displeji.

V teste Cinebench R20 dosahuje procesor v Single core teste 271 bodov, čo je pre predstavu asi polovičná hodnota ako aktuálne najvýkonnejšie desktopové procesory. V Multi core teste je výsledok 879, čo tiež nie je žiadna úžasná hodnota. Pamäťový subsystém takisto z dôvodu jednokanálovej konfigurácie nepatrí k najrýchlejším, v teste Aida 64 dosahuje hodnotu čítania pamäte necelých 20GB/s a to isté aj v teste zápisu pamäte. Čo sa latencie týka, tá dosahuje cez 90 ns.

Grafický výkon sme z dôvodu použitia integrovanej grafickej karty Intel netestovali.

E-Ink displej

Samostatnú kapitolu si zaslúži E-Ink displej. Ako bolo spomenuté už v úvode, tento displej sa primárne používa v čítačkách kníh. Keďže nespotrebováva takmer žiadnu energiu, čítačky vydržia na batérii často dlhé týždne. To je to, na čo sa dá použiť aj v tomto prípade. Po vypnutí notebooku je možné na ňom nechať zobrazené nejaké obľúbené fotky alebo pozadie. V pohotovostnom režime môže byť použitý aj ako zobrazenie mailu alebo kalendára. Funguje však len s aplikáciami od Microsoftu.

K displeju je pribalené aj dotykové pero, ktoré je magneticky prichytiteľné na strany notebooku. Po displeji sa síce dá kresliť aj prstom a reaguje aj na dotyk, ale s perom je to podstatne presnejšie a príjemnejšie kvôli možnosti detekcie tlaku až v 4096 úrovniach.

Displej funguje relatívne dobre, dá sa použiť na kreslenie, písanie poznámok, najlepšie ho ale asi využijete pri čítaní kníh. Reakcia displeja je pre použitú technológiu pomalá a aj softvér zatiaľ nefunguje dokonale. Stáva sa, že displej po zatvorení notebooku nie vždy zareaguje, hoci je v pohotovostnom režime. Preto sa niekedy nevyhnete otvoreniu a zapnutiu notebooku manuálne, čo je škoda. Na tomto nedostatku by to teda ešte chcelo popracovať.

Naše hodnotenie

Toto zariadenie hodnotíme v dvoch rovinách. Ako štandardný ultrabook ho hodnotíme pozitívne, hoci v podstate ničím nevybočuje z priemeru. Ide o veľmi kvalitne spracované zariadenie, komponenty sú zamerané najmä na čo najdlhšiu výdrž batérie a kancelársku prácu. V druhej rovine, ako hybridné zariadenie s E-Ink displejom, rozhodne ide o zaujímavý a originálny počin, realizácia však ešte nie je úplne dotiahnutá hlavne po softvérovej stránke. Otázne je, či to Lenovo nejakými aktualizáciami ešte vylepší. Minimálne displej sa dá použiť ako čítačka kníh, prípadne nástroj pre deti na kreslenie – aspoň ušetríte papier.

Klady

 • skvelé spracovanie a celokovové šasi
 • E-Ink displej
 • USB-C nabíjačka
 • dotykové pero

Zápory

 • softvérová stránka E-Ink displeja nie je úplne dotiahnutá
 • slabší hardvér
 • vyššia hmotnosť

Informácie o produkte

Lenovo ThinkBook Plus 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 308 mm
 • Výška: 217 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,4 mm
 • Hmotnosť: 1400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk