RECENZIA: ASUS ZenBook Flip 13 UX363E - Konvertibilita

RECENZIA: ASUS ZenBook Flip 13 UX363E - Konvertibilita

 

Trend obojživelných notebookov, kde sa jedným ťahom dokážete dostať z klasického laptopu do sféry tabletov, pokračuje vo svojom progrese a jediné, čo v tomto smere buduje určité praktické prekážky, sú proporcie samotných produktov. Nie je totižto nič horšie než vyliezť z vane, natiahnuť si župan, sadnúť si na gauč a hodiť si na obnažené kolená desaťkilogramovú rárohu, čo je údajne tablet a počítač v jednom, ktorá vám vďaka svojej váhe behom pár minút zastaví prietok krvi. Tento za vlasy pritiahnutý príklad je, samozrejme, mimo nasledujúceho textu, kde si spoločne povieme o novom prírastku do radu extrémne kompaktných zariadení ZenBook od spoločnosti ASUS. Tá sa, práve v duchu úvodných viet vyššie, dočkala verzie Flip a prináša vám ľahký kus elektroniky s potencionálne vysokým výkonom a duálnym systémom využitia. Je to tablet alebo počítač? Oboje a zároveň vlastne ani jedno.

Pýtate sa, prečo ten rýchlo poňatý upgrade, ktorý v zmysle značky ZenBook navonok dokážete sotva dešifrovať? Odpoveď nájdete v nedávno ohlásenej jedenástej generácii procesora Intel Core zvaného Tiger Lake, ktorý ASUS logicky integroval aj do zástupu ďalších prenosných počítačov. Výkon v pravom slova zmysle, a to hlavne vďaka použitiu 10 nm procesného uzla a grafickej karty Intel Iris Xe, čo je súčasne v sekcii notebookov taká malá veľká premiéra. Začnime však dnes stále riešeným dizajnom, respektíve s ním spojenou celkovou váhou, kde sa ručička zastavila na hranici 1,3 kg, čo vám automaticky napovie, aký ľahučký kus hardvéru máte vlastne pred sebou. Výzor ide ruka v ruke so všetkými podobne koncipovanými prístrojmi, vhodnými na prácu, kdekoľvek sa vám len zachce, pochopiteľne, ak to aktuálny stav batérie dovolí. Za prívlastkom Flip sa skrýva možnosť prelomiť displej o 360 stupňov, čo je efektné hlavne pri režime tabletu, ale keďže aj po tejto premene ide stále skôr o ťažšiu verziu tabletu, sotva by si niekto išiel niečo podobné kupovať primárne ako tablet.

V balení nájdete aj pero

Zámerne som v odseku vyššie spomínal akýsi rýchly sled obmien v totožnom rade mini notebookov, keďže podobné laptopy sa v našej redakcii obmieňajú v dosť svižnom slede, a preto sa ich celkový dizajn zásadne nemení. Výkonnostne vylepšený ZenBook s klasickým ErgoLift zdvihom, kde je automaticky zabezpečené lepšie chladenie, je z môjho pohľadu istou esenciou dokonalosti. Klávesnica zapustená do plne kovového šasi sa opäť rozťahuje až po okraj a keďže ponúka spoľahlivú odozvu plne tichých spínačov a štandardné rozvrhnutie bez numerickej časti, v tomto smere nemám prečo vyťahovať na svetlo sveta nejaké prípadné negatíva. Možno vám viac poslúži informácia, že ja sám vlastním dve o niečo staršie verzie radu ZenBook, ktoré dnes používam denne na prácu či už doma, alebo v kancelárii. Existuje snáď ešte lepšia reklama na spoľahlivosť a komplexnosť výrobku, ak si recenzent, ktorému ročne prejdú rukami desiatky podobných prístrojov, vyberie dvakrát po sebe jednu a tú istú značku?

Celá tá funkcia aktívnej interakcie cez dotykový trinásťpalcový Full HD displej môže potešiť študentov, ako aj prípadných umelcov, ktorí by si pomocou pribaleného pera mohli písať poznámky alebo spracovávať nejaké hrubé náčrty vlastných myšlienok. Čo sa však týka obrazovky, tu dizajnéri spravili menší krok späť, keď oproti minulému modelu okrajové rámiky nepatrne zväčšili, čím rozhodne nenaplnili dnes toľko očakávaný a modernejší vzhľad. Nejde však o prvok, ktorý by nejako zásadne kazil celkový dojem z tohto hardvéru, to určite nie. K zmenám neprišlo ani v sekcii chladenia, kde sa na tak malom priestore, ktorý tento 13,9 mm hrubý počítač ponúka, nedajú robiť žiadne zázraky. Minimálne so súčasnými technologickými štandardmi, aké spadajú pod silné reštrikcie v zmysle koncovej ceny. Z tohto dôvodu sa pripravte na to, že pri vytočení zariadenia do vyšších otáčok nastane výraznejšie prehrievanie atakujúce hranicu päťdesiatich stupňov Celzia.

Absenciu 3,5 mm zvukového vstupu, vhodného napríklad pre headset, tu ASUS zachraňuje ďalším pribaleným príslušenstvom, a to špeciálnou USB redukciou, ktorú preto nemusíte separátne dokupovať. Čo však hneď po boku už opisovanej a úžasnej klávesnice hrá po otvorení jedným prstom prím aj naďalej, je obrovský a vysokokvalitný touchpad. Jeho primárna podpora pre gestá je vám asi jasná, ale okrem toho, že sa po ňom prsty krásne kĺžu, je súčasne schopný zastúpiť absenciu numerickej časti, ktorú tu aktivujete jednoduchým dotykom jedného prsta. Apropo, ak už spomínam účinný dotyk, tak nesmiem vynechať ani poznámku na margo vstavaných reproduktorov s licenciou Harman Kardon. Tie sa vďaka zameraniu na výšky a stredy, možno až výrazne na úkor akýchkoľvek basov, dokážu s úspechom dotknúť vášho ucha v momente, keď sledujete film alebo kratšie video. Po tejto stránke som bol opäť spokojný viac, než by som možno ešte pred testom samotným očakával. Kto sa navyše obáva, že na základe často trefných predsudkov o nevýraznosti farieb dotykových obrazoviek bude musieť v tomto prípade pretrpieť akúsi šeď a nudu, môže ho produkt rovnako jemne šokovať. Panel totižto dokáže servírovať paletu živých farieb a tá v zmysle prezentácie ide ruka v ruke aj s už spomínanou zvukovou kulisou.

Vydrží, ale...

Samostatnou kapitolou, na akú sa koncový zákazník pozerá (často oprávnene) kriticky, je batéria a jej celková výdrž. ASUS uvádza údaj na hranici pätnástich hodín, ktorý sa však mne osobne nepodarilo dosiahnuť ani pri strednom nastavení jasu a vypnutí všetkých energiu požierajúcich atribútov. Prinajlepšom som tento laptop dokázal udržať v stave bdelosti po dobu dvanástich hodín, ale to už išlo o extrém, ktorý by ste sotva označili za užívateľsky pohodlný alebo snáď prijateľný. Pri plnom vyťažení na kancelársku prácu a príjemne rozsvieteným displejom vás ale nový sklopný ZenBook podrží pokojne desať hodín, čo je podľa môjho názoru dostatočne dlhá doba.

ASUS ZenBook Flip v konfigurácii, v akej sa mi dostal do rúk, a s cenou niečo málo cez tisíc eur môže v súčasnosti zaujať mnohými časťami. Na prvom schodíku stojí vynovený procesor Intel Core 11 a na druhom mu zdatne sekunduje grafická karta Intel Iris Xe – pohodlne tu spustíte aj pár nenáročných hier, avšak toto by samo o sebe neoslnilo, ak by na tom ďalšom netrónila spoľahlivá pamäť a dostatočne objemný akumulátor, ktorý vás odreže od elektrickej zásuvky aj na desať hodín. Medzi pridružené prednosti spadá aj veľmi pohodlná klávesnica, nadpriemerný panel a úžasný touchpad či možnosť preklopenia do režimu tabletu.

Naše hodnotenie

Kompaktný spoločník vhodný nielen na prácu, ktorý prichádza v overenom dizajne a s možnosťou plného preklopenia.

Klady

 • dizajn
 • batéria
 • klávesnica
 • výbava
 • váha

Zápory

 • chladenie
 • hrubšie rámiky

Informácie o produkte

ASUS ZenBook Flip 13 UX363E 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 211 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 14 mm
 • Hmotnosť: 1300 g
 • Orientačná cena: 1200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk