RECENZIA: HP Zbook Create G7 - Kreativite sa medze nekladú

RECENZIA: HP Zbook Create G7 - Kreativite sa medze nekladú

 

Po dlhšej odmlke som sa zase raz posadil pred notebook, ktorý by svojou cenovou reláciou dokázal konkurovať jemne ojazdenému automobilu, za akým pri jazde neostáva kúdol dymu a hlúčik poskakujúcich súčiastok. Tentokrát bude reč o značke HP a ich vysoko cenenom segmente komplexných notebookov vlajkového radu ZBook Create. Jedna z jeho aktuálnych konfigurácií vás dokáže dostať na sumu presahujúcu hranicu štyroch tisíc eur, avšak mnou testovaná vzorka nemierila až do takýchto extrémov, keďže si ju dokážete zadovážiť za necelú polovicu. Čo všetko ponúka a či naozaj stojí za tieto nemalé peniažky, o tom sa spoločne porozprávame v nasledujúcom texte.

Aby ste lepšie pochopili celkové zameranie tohto laptopu, tak osobne by som ho zaradil pod pojem ideálnej pracovnej pomôcky pre profesionálov, ktorých vo voľnom čase baví hranie a zároveň sa radi pýšia dizajnovo elegantným kusom odolného hardvéru. Na niečo takéto potrebujete samozrejme v prvom rade poriadny výkon, čo u HP Zbook Create G7 a v mnou skúmanie konfigurácii zabezpečil šesťjadrový procesor Core i7 za podpory NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q 8GB, 35 GB operačnej pamäte a obstojne rýchleho SSD o kapacite 1TB. Kto by však chcel ešte o niečo mohutnejšiu strojovňu, môže si priplatiť za osem jadrový procesor Core i9 a predovšetkým 4K dotykový OLED panel, ktorý znie o dosť viac luxusnejšie než matný IPS s Full HD rozlíšením a nie práve úžasnou svietivosťou. HP vám pri výbere toho pre vás ideálneho modelu servíruje hromadu dodatočných úprav a certifikácií, s ktorými sa dozaista dá uspokojiť srdce každého kreatívneho jedinca na tejto planéte – je to však, logicky, odstupňované aj výslednou sumou peňazí.

Dizajn

To, čo plne reprezentuje rad ZBook Create, je odolné kovové šasi a kompaktné rozmery s 15,6 palcovou obrazovkou. Zariadenie sa, s váhou niečo málo cez dva kilogramy, dá prenášať bežne v ruke a výrobca s radosťou potvrdzuje certifikát odolnosti MIL-STD-810H. Kovové šasi by preto malo byť schopné odolať vonkajším vplyvom v takmer tridsiatke bližšie špecifikovaných atribútov odolnosti, ktorých celkové overenie však sotva dokážete za životnosť prístroja sami nejako preveriť. Pre vás je dôležité vedieť, že konkrétne tento hardvér zvládne aj drsnejšie zaobchádzanie a rovnako tak sa nezloží ani pri extrémnych výkyvoch často vrtošivého počasia. Sotva si však viem predstaviť situáciu, v ktorej sa grafik vyberie na zamrznutú horu niekde v Tatrách, len aby tam, vo svetle načerpanej inšpirácie a zápalu pľúc, vytvoril reklamu na ponožky. Tuhosť použitých materiálov je prínosom rovnako tak ako aj počet portov, ktorým dozaista dominuje duo Thunderbolt vstupov tretej generácie. Po boku tejto dvojice vysoko cenených konektorov môžeme nájsť jeden DisplayPort v mini verzii a rovnako aj stále cenený vstup pre pamäťové karty – tu musím zatlieskať kreativite dizajnérov, ktorí pomocou jednoduchého patentu vytvorili elegantný systém vyťahovania slotu na SD karty. Aby som naplnil faktickú podstatu konektivity, musím ešte spomenúť podporu pre Wi-Fi 6 a Bluetooth.

Veľkou témou posledných rokov je, hneď vedľa ekológie čo do výrobných procesov, aj nemenej dôležitá bezpečnosť. HP sa pri Zbook Create G7 rozhodlo v tomto smere integrovať spoľahlivú čítačku odtlačku prstov, ako aj webovú kameru s rozlíšením 720p, ktorá je schopná zaznamenať vašu tvár a automaticky ju použiť ako vzor pre vstup do systému, to všetko bez dodatočného zadávania hesla alebo prikladania prstu. Ak už spomínam práve prsty, môžeme sa teraz stručne zastaviť u hodnotenia klávesnice, tá je totižto v zmysle prenosných počítačov vždy veľkou a dôležitou témou. Osobne nefandím takto úzko usporiadanej schéme kláves, kde nie je dostatočne využitý priestor samotného tela zariadenia, avšak musím uznať, že aj pri intenzívnom písaní a niekoľko hodinovej práci s textom som sa necítil nejako zle, minimálne po fyzickej stránke. Klávesy, s trocha tuhšími spínačmi, majú rovnú plochu, a tak sa môže stať, že vám sem-tam vyskočí nechcený znak, ale zo všeobecného hľadiska ide o dobre nastavenú klaviatúru – ako to ja rád volám. Nižšie môžeme nájsť stredne veľký touchpad s dokonalým povrchom a samozrejme aj plnou podporou všetkých potrebných prstových zaklínadiel.

Výrazné teplo

V oblasti, na ktorej máte pri písaní položené ruky, sa hromadí o niečo výraznejšie teplo, čo som v čase testovania tejto vzorky docenil, keďže sa na kalendári striedal december s januárom. Nechcem však teraz tvrdiť, že v čase neskoršieho oteplenia by niečo takéto malo byť neprekonateľným problémom, ostatne výkon týchto multifunkčných zariadení sa dnes nedá schladiť lusknutím prsta a nejaké to výraznejšie zahrievanie je vždy očakávané. Medzi menej očakávané ale môžeme radiť vysoko kvalitnú zvukovú kulisu, čo však v tomto prípade regulujú reproduktory od spoločnosti Bang & Olufsen a ak by ste teraz po mne chceli rýchlu charakteristiku prezentácie zvuku ako takého, sotva by som mohol vytiahnuť niečo negatívne. Pravdou je, že so svojím párom nie práve dokonalých uší som osobne počas testov asi nezažil lepšie nastavenú reprodukciu zvuku ako takého a to je veľké plus pre HP ZBook Create G7. Poďme sa teraz stručne pozrieť na batériu a jej výdrž. Pri priemernom nastavení jasu a klasickom brázdení svetom internetu s nejakým tým spustením videa o mačke, čo sa zosypala z kredenca, sa dokážete udržať na hranici šiestich hodín čistého času. Akonáhle ale spustíte náročnejší program a prípadne videohru, očakávajte rapídny pokles výdrže a už vopred kalkulujte, kde svojho výkonného tátoša napojíte do elektrickej siete.

Väčšinou sa v testoch notebookov nevenujem softvérovej výbave už len z toho dôvodu, že drvivá časť výrobcov v tomto smere ide na jednej vlne a až na pár menších výnimiek neponúka nič navyše, čo by vo finále stálo za reč. U tejto vzorky som však predsa len zaznamenal niečo nadštandardné. Po zakúpení jednej z mnohých konfigurácií na vás čaká pestrá paleta zaujímavých aplikácií, pomocou ktorých môžete separátne regulovať nastavenie zvuku, zabrániť vírusom preniknúť do vášho systému, alebo upravovať rôzne nielen textové dokumenty. Ideálne je, ak máte doma viac než len jeden hardvér s logom Hewlett-Packard, čím si v spojení s G7 zabezpečíte oveľa intuitívnejší prenos súborov. Takže áno, ak tu testovaná vzorka niečím vyložene vyskočila z davu, bol to dozaista aj objemný balíček softvérovej výbavy.

Skúšal som v danej konfigurácii rozbehnúť aj najmodernejšie hry súčasnosti a musím uznať, že po niekoľkých vrstvách kompromisu som nakoniec bol schopný si hranie užívať. Avšak dlhodobo sa ukázalo byť vôbec najväčším problémom práve prehrievanie, kde vo vrcholnom bode testu prekročila spodná strana notebooku hranicu sto stupňov Celzia, a to viac než len o pár stupňov.

HP ZBook Create G7 vo finále potešil v mnohom. Na jednu stranu sa jeho cenová relácia môže pre veľkú časť spotrebiteľov javiť ako nezdolateľná prekážka, avšak treba si uvedomiť, o ako komplexný a výkonný hardvér tu vlastne ide a čo všetko ponúka. Prenosný počítač vhodný pre kreatívnych ľudí s elegantným dizajnom a odolným šasi, ktorý vo svojej maximálne konfigurácii ponúka páku na všetky vaše pracovné požiadavky. Osobne som nebol nadšený z nevýrazného Full HD panelu a absencie HDMI vstupu, avšak prvý problém by jednoducho vyriešila voľba príplatku a druhý zase obyčajná redukcia.

Naše hodnotenie

Výkonný a elegantný stroj pre kreatívnych ľudí.

Klady

 • dizajn
 • odolnosť
 • zvuk
 • klávesnica
 • softvérová výbava
 • bezpečnosť

Zápory

 • panel
 • cena
 • vyššia teplota

Informácie o produkte

HP Zbook Create G7 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 354 mm
 • Výška: 234,6 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,9 mm
 • Hmotnosť: 2110 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 2300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk