RECENZIA: Acer Enduro N3 - Drsný hardvér

RECENZIA: Acer Enduro N3 - Drsný hardvér

 

Presuňme sa teraz v krátkosti ešte do roku 2020, keď ste aj po mojom boku pomyselne navštívili jednu z posledných lokálnych prezentácií noviniek u nás nesmierne populárnej spoločnosti Acer, ktorá zďaleka nedominovala len v produkcii herného alebo kancelárskeho hardvéru. Toho času som vám prostredníctvom textu a fotodokumentácie stručne predstavil nový rad vysokoodolných pracovných notebookov, ktoré spomínaný taiwanský koncern označil prívlastkom Enduro. Ide o sériu zloženú z tabletov a laptopov, pričom je ich šasi účelne koncipované primárne do extrémnych podmienok, a to aj s rozličným stupňom krytia. Ak si spomeniete, ako novinári sme mali možnosť zobrať do rúk unikátny model N7, ktorý je akýmsi vrcholom daného radu a aký zvládne skutočne drsné zaobchádzanie, avšak keďže do masovej výroby sa práve tento typ zatiaľ neprepracoval, dnes pre vás máme náhradu v podobe testu jeho o niečo menej odolného, ale stále zaujímavého brata s označením N3. Poďte sa teraz so mnou vybrať do prírody – kým to máme ešte stále dovolené, kde sa spoločne nadýchame čerstvého vzduchu a povieme si, či sa tu Acer snaží správne zaplniť menšiu dieru na trhu, alebo ide v prípade radu Enduro skôr o produkty určené mimo fokusu bežného spotrebiteľa.

Uznávam, že ak sa niekde spomenie slovné spojenie „odolné šasi“, každému sa to v hlave automaticky spojí s kovom alebo zliatinou, to však v prípade Enduro N3 neplatí, keďže tu výrobca siahol po tvrdej plastovej zmesi vyšperkovanej rôznymi gumovými nárazníkmi. Zabudnite preto na všetky tie horčíkové zliatiny, ktorými sa dnes pýšia notebooky s oveľa vyššou cenovkou než má N3, čo je možno jemný paradox, keďže práve ich klasifikácia nemá žiadne ambície obstáť v neštandardnom pracovnom prostredí. Všetko zdanlivé pre aj proti má ale vždy svoje zrkadlové protiklady a v prípade tohto hardvéru sa použitie plastu logicky rovná nízkej hmotnosti. Ide o výkonnostne jedinečný nástroj na prácu ale aj zábavu, ktorý neváži viac než dva kilogramy, čo ho automaticky predurčuje na pohodlné prenášanie terénom, nech už pri tom stíhate do seba obracať šálku s horúcou kávou alebo druhou rukou pomyselne zvierate krk svojho večne neschopného kolegu.

Sám som bol ešte pred spustením testu na tento nie práve spotrebiteľsky štandardný hardvér zvedavý, ako to Acer vlastne myslí, keďže pre jeho portfólio je práve koncepcia odolného prenosného počítača malou veľkou premiérou. Avšak ako sa vraví; konkurencia a čert nikdy nespia, a preto bol zrod niečoho podobného v ich prípade asi skôr len otázkou času.

Seknutie mečom

Enduro N3 mi do redakcie dorazil v klasickom papierovom prebale, ktorý evidentne už počas transportu zaznamenal prvé pokusy o otestovanie odolnosti, keďže pán kuriér z nemenovanej prepravnej spoločnosti sa rozhodol zahrať na sofistikovaného žurnalistu a počas predvianočného zhonu ho vystavil mne neznámym útokom. Laptop ale vďaka kombinácii baliacej peny so svojím pevne stavaným telom prežil ono imaginárne seknutie katanou rovno do krku, a tak som sa mohol konečne aj ja na plné obrátky pustiť do práce. Z nej napríklad vyplynulo, že N3 je štrnásťpalcový prenosný počítač s certifikátmi IP53 a MIL-STD 810 G. V prvom prípade to znamená, že tento produkt prichádzajúci na náš trh v dvoch konfiguráciách (kde je primárnym rozdielom integrácia procesoru Intel Core i5 alebo drahšej varianty s i7) je schopný zniesť prudké útoky dažďa, avšak nie kompletný ponor pod vodnú hladinu.

Zároveň sa tu rozprávame o výrobku odolnom voči prachu a nečistotám, aj keď by som bol rád, ak by ste si pod týmto okamžite nepredstavovali niečo hermeticky uzatvorené, čo do svojich útrob nepustí ani čiastočku špiny. Nie, Enduro vo verzii N3 disponuje špeciálnym systémom chladenia, ktorý pomocou silného prúdu vzduchu dokáže zo svojho tela vytlačiť všetkých neželaných votrelcov, ale ani náhodou nie je rovnako odolný ako jeho viac než o tisíc eur drahší príbuzný N7 – ten má okrem iného kompletné krytie (IP65) a je schopný zniesť vyložene extrémne situácie. Už pri úvodnom kontakte a takzvanom hmatovom teste som začal svojimi palcami freneticky behať po praktických gumených nárazníkoch umiestnených do rohov a rovnako tak nechtom na palci otvárať všetky tie krytky chrániace jednotlivé vstupy. Tu môžeme nájsť HDMI, trocha prekvapivo archaické VGA, ethernetový vstup, jeden USB-C 3.2 a duo USB-A 3.1. Konektivitu uzatvára sériový port RS, čítačka SD kariet, audio konektor a pracovný vstup pre čipové ID karty. Máte preto k dispozícii poriadne širokú škálu možností, ako si N3 prepojiť s čímkoľvek, kde logicky dominuje účelové smerovanie s pracovným zameraním.

V rukách som mal vyššie spomínanú konfiguráciu s výkonnejším procesorom Intel Core i7, ktorú dopĺňala 16 GB operačná pamäť, integrovaná grafická karta a SSD disk s kapacitou 1 TB. V cenovej relácii cca 1 300 Eur na vás čaká podpora Wi-Fi 6, super rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov, slušná webová kamera (720p) a štrnásťpalcový IPS panel s Full HD rozlíšením. Práve displej je, rovnako ako zvyšok tela, odolnejšej povahy, za čo vďačí sklu Gorilla Glass, siahajúce do všetkých okrajov tak, aby neprišlo k preniknutiu vlhkosti. Zariadenie som otestoval slabším prúdom vody z pohára, ktorý prešiel cez matný panel priamo do klávesnice, z ktorej voda jednoducho vytiekla prostredníctvom špeciálnych odtokových kanálikov. Čo sa týka nárazovej skúšky, nechcel som, samozrejme, ísť na hranicu tolerancie a keďže je N3 hardvér schopný prijať aj drsnejšiu manipuláciu v nie práve pohodlnom prostredí, uspokojil som sa s pohodením prístroja na zadnú sedačku vozu, z nej sa následne počítač odrazil a spadol na gumovú podlahu auta. Presne toto sú situácie, ktoré môžu v často hektickom pracovnom procese nastať a pri ktorých sa nemusíte báť, že by vám daný prístroj znehodnotili alebo poškodili. Čo sa mi však vyložene nepozdávalo, bol celkový jas a svetlosť obrazovky. Za situácií, keď ste zatvorení v hale a do očí vám nebubnujú ostré slnečné lúče, je všetko ešte v poriadku. Ale akonáhle vás v exteriéri prekvapí krásne počasie, budete musieť hľadať tieň, aby ste sa dokázali zorientovať v tom, čo sa práve na displeji vlastne deje.

Píšem, teda som

Osobne si pod pojmom práca neviem vybaviť nič iné než systematické zhlukovanie znakov a písmen. Recenzovať výhradne pracovný notebook, ktorý sadne viac do ruky človeku v montérkach než v saku od renomovaného návrhára, bolo preto nóvum aj v tomto smere. Klávesnica, okrem toho, že je schopná odvádzať tekutinu, je zároveň štylizovaná do klasickej formy, aká by sa nestratila ani v bežnom biznis prostredí. Spínače s nízkym profilom nekladú prehnaný odpor a ani pri dlhšom písaní nemáte chuť otestovať celkovú odolnosť tým, že by ste v návale hnevu snáď N3 hodili o stenu. Podsvieteniu síce chýba regulácia jasu, avšak to osobne nepovažujem za výrazný problém. Ten však môže nastať pri bližšom zoznámení sa s nižšie umiestneným touchpadom. Jeho povrch akoby priamo očakával, že pri práci môžete mať navlečené rukavice, a tak vyžaduje o niečo intenzívnejší tlak než sme bežne zvyknutí. Na druhej strane, každý jeden notebook, a je teraz jedno, z akej filozofie použitia vzišiel, má vždy isté odchýlky, na ktoré si pri praxi naše telo musí zvyknúť a inak tomu nie je ani v tomto prípade. N3 je mašinka ideálna do pracovného procesu – zvládne nielen obsluhu textových dokumentov, ale je zároveň schopná vás bez problémov začleniť do video mítingu, a to aj vďaka slušnej sústave vstavaných reproduktorov. Keď sa pozrieme na všetky komplexné testy výkonu, Acer v tomto prípade ide často až za hranice svojho účelu a N3 preto môžete pokojne využiť aj na úpravu fotografií alebo spustenie menej náročných videohier.

Na samotné finále tejto recenzie, ktorú by som bol schopný v tomto prípade natiahnuť do oveľa väčších proporcií, som si nechal pre pracovný notebook dôležitý aspekt batérie. Nabíjanie je umožnené aj pomocou USB-C vstupu a po jeho kompletnom nabití vám prístroj dokáže poslúžiť viac než dvanásť hodín. V mojom prípade som sa pri strednom jase a aktivácii všetkých dôležitých programov, respektíve zachovaní bezdrôtového pripojenia, dokázal dostať na hranicu jedenástich hodín, a to som s N3 robil všetko možné, od vyhľadávania na internete a písania až po sledovanie videí. Acer Enduro N3 z môjho pohľadu obstál a stal sa adekvátnym kolegom pre každodennú prácu v nie práve pohodlnom prostredí, kde nie je nutné vopred kalkulovať, či náhodou nespadne na zem nejaká tá kvapka alebo samotný počítač. N3 je výkonom a cenou viac než dobre nastavený na komerčné využitie a jediné, čo by som mu vytkol, je slabšia čitateľnosť obrazovky pod tlakom ostrého slnka a absencia praktického úchytu na štýl kufríka po vzore N7.

Naše hodnotenie

Váš spoľahlivý kolega, čo znesie aj pár faciek.

Klady

 • odolné a ľahké telo
 • konektivita
 • bezpečnosť
 • do práce, ale aj domov
 • batéria

Zápory

 • jas displeja

Informácie o produkte

Acer Enduro N3 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 351 mm
 • Výška: 247 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,85 mm
 • Hmotnosť: 1980 g
 • Farba: čierna
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk