RECENZIA: GIGABYTE GeForce RTX 3070 GAMING OC 8G - Zlatá stredná cesta

RECENZIA: GIGABYTE GeForce RTX 3070 GAMING OC 8G - Zlatá stredná cesta

 

RTX karty 3xxx radu stále nie sú vo veľkom dostupné, to nie je nič nové pod slnkom. Ale pre prípad, že sa v dohľadnej budúcnosti zlepší ich dostupnosť, spoločnosti stále posielajú zaujímavé kúsky na recenzovanie, aby sa hráči mali podľa čoho rozhodovať. Podobne to bolo aj v prípade grafickej karty GeForce RTX 3070 GAMING OC 8G, ktorú nám zapožičala spoločnosť Gigabyte, avšak vďaka jej zapožičaniu sme mali v redakcii možnosť pozrieť sa zblízka na najnovšiu exkluzívnu Nvidia RTX funkcionalitu a ďalšie moderné funkcie.

Trojtisícová generácia RTX kariet priniesla vcelku vysoké zvýšenie výkonu oproti predošlej generácii, no tak ako vždy, ho priniesla v rôznych úrovniach. Menej nároční hráči si vystačia s 3060 Ti, tí náročnejší zase siahnu po RTX 3080 modeloch. Medzi ne však veľmi dobre zapadá práve RTX 3070, s ktorou sa už dá vyblázniť aj pri vyšších rozlíšeniach bez strachu z nízkych framov.

Obal a jeho obsah

GIGABYTE GeForce RTX 3070 GAMING OC 8G k nám do redakcie dorazila v tradičnom Gigabyte balení mierne väčších rozmerov. Na prevažne čiernej škatuli s prvkami Nvidia zelenej a Gigabyte oranžovej sa vyníma veľké bionické oko. Vnútri balenia sa, chránená tradične mäkkou penou a antistatickým obalom, ukrýva vcelku jednoducho vyzerajúca karta. Na zadnej strane balenia sa nachádza pár základných informácií o chladení karty, portoch, kovovom kryte vrchnej časti karty a vcelku prekvapivo aj info o podpore RGB podsvietenia ovládateľného cez aplikáciu RGB Fusion 2.0. Okrem karty a pamfletu na rýchlu inštaláciu sa toho už v balení veľa nenachádza, čo je však pri rozpočtovo zameranejších kartách úplne normálne.

Prvé dojmy a spracovanie

Gigabyte síce nedávno prišiel s novým modelovým radom Eagle, no aj tento „tradičný“ Gigabyte výzor má stále čosi do seba. Karta je ladená v odtieňoch šedej, ktorú dopĺňajú strieborné a čierne logá GIGABYTE a GEFORCE RTX rozmiestnené po rozličných častiach grafiky. Poteší už spomínané kovové prevedenie vrchného krytu karty, aj napriek tomu, že asi nebude mať veľký dopad na výkon. Zaujímavosťou je, že do príchodu Eagle verzií väčšiny kariet bývali originálne Gigabyte karty predávané v dvoch verziách, normálnej a OC s mierne vyššími taktami, no zdá sa, že táto funkcionalita prešla na Eagle rad a čisto Gigabyte RTX 3070 je dostupná iba v OC verzii. O chladenie sa pri tejto karte stará trojica protibežných Windforce ventilátorov, vďaka čomu je karta aj pod záťažou udržovaná vo veľmi príjemných teplotách, ktoré zabezpečia dlhšiu životnosť. GIGABYTE GeForce RTX 3070 GAMING OC 8G ponúka aj RGB LED podsvietenie loga Gigabyte na boku, a hoci ide o rozmermi malú časť karty, ktorá je podsvietená, určite vďaka nemu zapadne aj do prémiovejších skriniek a zostáv.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Ako je už tradíciou, Gigabyte ponúka k svojim produktom aj softvér. Na webovej stránke tejto karty, v záložke Support sa okrem Nvidia driverov ukrýva aj odkaz na Aorus Engine, do ktorého je už zakomponovaný aj program RGB Fusion 2.0 na ovládanie LED podsvietenia. Vďaka RGB Fusion je, samozrejme, možné nastaviť podsvietenie nielen na samotnej karte, ale aj na ďalšom príslušenstve, či už podľa matičnej dosky napríklad aj na podporovaných RAM moduloch, chladičoch a iných komponentoch vybavených LED diódami. AORUS Engine je program podobný obľúbenému softvéru MSI Afterburner, ktorý zvládne asi všetko, čo by mohol nielen začiatočník, ale aj náročnejší používateľ potrebovať na prispôsobenie a monitorovanie svojej grafickej karty. Na domovskej stránke programu sú prehľadne zobrazené takty grafického čipu a pamäte, povolené prekročenie základného limitu napájania či nastavenie rýchlosti ventilátorov. Jedným klikom je tiež dostupné monitorovanie všetkých potrebných (aj menej potrebných) faktorov – od taktov, cez teploty až po rýchlosti ventilátorov.

Testovanie

Za účelom testovania a získania čo najlepších výsledkov bola karta osadená na matičnej doske MSI Z490 MEG Unify, spolu s procesorom Intel Core i9-10900K a 32 GB DDR4 3200 MHz RAM. Hry boli testované s kartou v základných nastaveniach s automatickým boost taktom. Všetky hry boli testované v rozlíšení 1080P, 1440P a 4K a záznamy o FPS boli zachytené programom RivaTuner.

Naše hodnotenie

Pomaly ale isto by sa už mohli objaviť najnovšie grafické karty v obchodoch a mohli by byť dostupné aj pre normálnych hráčov nie len pre kryptominerov. Kto už dlhšie premýšľa nad vylepšením svojho počítača a má v ňom GTX 10xx, alebo AMD RX 5xx, definitívne neurobí chybu výberom RTX 3070. A určite nebude chyba siahnuť po modeli GIGABYTE GeForce RTX 3070 GAMING OC 8G, nakoľko ponúka stále moderný dizajn, úctyhodný výkon a nestojí až tak veľa ako prémiovejšie kúsky.

Klady

 • nízke teploty
 • stabilné takty
 • moderný dizajn
 • tichá aj pod záťažou
 • jednoduchý softvér na pretaktovanie
 • DLSS 2.0 má priaznivé účinky v podporovaných hrách
 • RGB podsvietenie
 • kovový backplate

Zápory

 • nateraz obmedzená dostupnosť

Informácie o produkte

GIGABYTE GeForce RTX 3070 GAMING OC 8G 2021

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 51 mm
 • Výška: 115 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 286 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 550 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk