RECENZIA: NZXT Kraken Z53 - RGB LED? Nie, radšej LCD!

RECENZIA: NZXT Kraken Z53 - RGB LED? Nie, radšej LCD!

 

Je možné vylepšiť stelesnenú dokonalosť? Ak sa ako dokonalosť iba javila vďaka času, kedy uzrela svetlo sveta, no od tej doby sa bežné technológie pohli míľovými krokmi, potom definitívne. AIO chladiče od spoločnosti NZXT si dlhodobo užívajú výslnie ako jedny z najkrajších počítačových komponentov. A niet sa čomu čudovať, nakoľko systém zakomponovania nekonečného zrkadla do hlavy pumpy vylepšuje výzor vnútra počítača o aspoň 1337 %. Posledná generácia radu Kraken X zmenšila rámiky okolo celej pumpy a priniesla aj vnútorné vylepšenia, ktoré však veľa hráčov neuvidí. Čo však priniesli nové Kraken Z chladiče?

Množstvo spoločností sa začalo na kvalitu NZXT dizajnu doťahovať za použitia LCD displejov na hlave pumpy, vďaka čomu si môžu hráči v počítači zapnúť nielen RGB LED. Preto je len logické, že aj NZXT prišlo s vlastným radom Kraken Z chladičov, ponúkajúcich 2,63-palcový displej schopný zobraziť nielen údaje o počítači, ako teploty či otáčky ventilátorov a pumpy, ale aj akékoľvek obrázky, či animované GIF-ká.

Obal a jeho obsah

NZXT sa drží svojho dizajnového štýlu a osobne mu nemám čo vytknúť. Minimalistický a moderný dizajn v kombinácii bielej a fialovej farby s verným zobrazením produktu na prednej strane balenia a informáciami na ostatných, jednoducho fungujú. Čo sa však ukrýva vnútri? Samozrejme, to najdôležitejšie.

Vnútri krabice sa nachádza kolíska z recyklovaného kartónu, v ktorej sú bezpečne uložené dva AER P 120 mm ventilátory, radiátor prepojený s chladiacou hlavou kombinovanou s pumpou, pár brožúrok a zopár káblov.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení sa predo mnou a potenciálnymi majiteľmi naskytne pohľad na všetky komponenty a, ako je už tradíciou, z každého kúsku cítiť kvalitu. Bodaj by nebolo za takú cenu. Každopádne som však stále rád za opletené hadice medzi radiátorom a pumpu, rovnako ako aj za fešné, hoci nesvetielkujúce AER ventilátory.

Zamrzí, že nie je dostupná aj verzia s RGB ventilátormi, no kto po nich naozaj túži, môže si ich pokojne samostatne dokúpiť. Na ventilátoroch potešia gumené držiaky skrutiek, ako aj 4-pinové opletané káble. Hlava pumpy je vďaka zakomponovanej LCD obrazovke o čosi vyššia od normálnych AIO chladičov, avšak stále nekonkuruje normálnym vzdušným chladičom. Pumpa a ovládanie je stále zabezpečené dvojicou pripojiteľných káblikov, jedným proprietárnym, na ktorom sa nachádza konektor pre SATA napájanie, trojica konektorov pre PWM ventilátory, jeden 3-pinový ventilátorový konektor na matičnú dosku a špeciálny konektor pre RGB, ku ktorému je príslušenstvo predávané separátne. Netreba sa však báť, nakoľko displej na samotnej pumpe je ovládateľný pripojiteľným Micro USB káblom zakončeným USB 2.0 konektorom. Na to si však treba dať pozor, nakoľko niektoré menšie matičné dosky už interné USB 2.0 konektory neponúkajú.

Inštalácia

Majiteľov s Intel procesormi stále poteší predinštalovaný úchyt na túto platformu, ktorý ušetrí jeden krok. Ani majitelia počítačov s AMD procesormi však nemusia zúfať, pretože výmena úchytu je naozaj jednoduchá a nezaberie viac ako pár sekúnd. Inak NZXT neodstúpilo od svojho overeného systému, pri ktorom je na zadnú stranu matičnej dosky priložený oporný úchyt, do ktorého sú spredu našraubované štyri dištančné skrutky. Na tie sa následne nasadzuje hlava chladenia a zabezpečuje sa rozmernými maticami, ktoré sa dajú dotiahnuť aj prstami. Inštalácia radiátora a ventilátorov je iba otázku výberu toho správneho miesta a natočenia v skrinke.

Hadice vedúce od pumpy do radiátora sú dostatočne dlhé aj pre rozmernejšie skrinky, no pri tých naozaj veľkých si treba dvakrát skontrolovať vzdialenosti pred kúpou. Pri testovaní bol chladič osadený v prednej časti počítača s vývodmi hadíc na vrchu, no po dotestovaní som chladič presunul do vrchnej časti skrinky pre lepší výzor, ako je vidno aj na samotných fotkách.

Softvér a ovládanie

Ako aj pri iných NZXT produktoch, je Kraken Z ovládateľný cez špeciálnu aplikáciu s názvom NZXT CAM. Pri prvých NZXT produktoch som CAM-om nebol až taký nadšený, no s postupujúcim časom sa programátorom v NZXT podarilo odstrániť všetky chybičky krásy a teraz je CAM naozaj použiteľný program. Najlepšie na ňom je, že dokáže nielen ovládať kompatibilné komponenty, či už po stránke výkonu a RGB, ale dokáže aj monitorovať ich stav, varovať pri nezrovnalostiach a ďalšie zaujímavé veci. Pri NZXT Kraken Z produktoch však dokáže to najdôležitejšie, čo je meniť nastavenia LCD obrazovky, teda čo sa na nej zobrazuje, v akej frekvencii aj v akej orientácii.

Testovanie a namerané hodnoty

Kraken bol otestovaný s procesorom Ryzen 7 2700, teplota okolia sa pohybovala od 18 do 20 stupňov Celzia a vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách alebo používaní profesionálnych programov.

Naše hodnotenie

Dá sa vylepšiť dokonalosť? Odpovedať na túto otázku si asi musí každý sám, no mňa nový Kraken Z53 presvedčil, že minimálne po stránke dizajnu sa stále dá posúvať ďalej, aj keď som si pred pár rokmi myslel, že X-kové Krakeny len tak ľahko nič neprekoná. Výsledky chladenia sú pri tenšom 240 mm radiátore očakávané a hoci nesklamú tak ani neohúria. Za tými úplne najlepšími teplotami sa však v NZXT neženú. Nie, NZXT Kraken Z53 je fakt drahý, no neskutočne dobre vyzerajúci a obstojne funkčný dizajnový doplnok do skrinky každého

Klady

 • obstojný výkon
 • kvalitné prevedenie
 • perfektný dizajn
 • 6-ročná záruka

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

NZXT Kraken Z53 2021

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 123 mm
 • Výška: 275 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 30 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 210 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk