RECENZIA: Lenovo Legion Creator 7 - Zlatá stredná cesta

RECENZIA: Lenovo Legion Creator 7 - Zlatá stredná cesta

 

Málokedy myslím isté vlastné citácie nejako doslova a fakticky, avšak v prípade testu ďalšej novinky z dielne spoločnosti Lenovo, ktorá sa, ako ste určite pochopili aj bez môjho vodenia za ručičku, týka priamo prenosného hardvéru, sa pojem zlatej strednej cesty dá prijať ako holý fakt. V nasledujúcom texte sa totižto spoločne porozprávame o nielen hernom nástroji s cenovkou nad dvetisíc eur, ktorý vám však po stránke výkonu nedovolí nazrieť priamo do extrémne vysokých technických detailov tak, ako možno sčasti cenovo zrovnateľné príspevky od konkurencie. Nejde ale o kamufláž pre zákazníka, ani cielené zavádzanie, ale skôr o snahu priniesť ten dokonalý balans medzi čo najširšou variabilitou produktu bližšie potrebám zákazníka. Nie každý totižto chce prehnane vysoký výkon na úkor iných aspektov a nie každý si podobne koncipovaný stroj zaobstará výhradne len na interaktívnu zábavu. Spoločnosť Lenovo má preto vo svojom portfóliu dostatočný výber pre každého z vás a Legion Creator 7 je preto len ďalším z ich zaujímavých nápadov, ktorý cieli na tú kreatívnejšiu časť našej populácie. Poďme však na vec pekne, ako sa povie, od piky.

Sedmička s prívlastkom Creator je čiastočne obnovou ich minuloročnej vlajkovej lode, ktorú sme vám už v recenzii samozrejme dávno rozobrali, a to až do poslednej skrutky. Dnes sa preto pozrieme na akúsi odbočku v danom rade, ktorá prichádza na náš trh v štyroch cenovo rozdielnych konfiguráciách, z čoho tá vôbec najvýkonnejšia dorazila aj k nám do redakcie. Procesor Intel Core i7 založený na architektúre Comet Lake vás môže zaujať integráciou šiestich jadier pri takte 2,6 až 5 GHz a rovnako tak stojí za pozornosť prítomnosť grafickej karty NVIDIA GeForce RTS 2070 Super Max-Q s 8 GB, ktorá je založená na čipe TU106 a podporuje programy určené pre kreatívnych spotrebiteľov. Práve menovaná grafika umožňuje dosiahnutie oveľa nižšej spotreby energie, čo bolo dozaista cieľom strojcov tohto hardvéru. Papierovo slušné črievka sú vložené do plne kovového šasi s váhou presahujúcou hranicu dvoch kilogramov (presne 2,25 kg) a ak niečo vyložene dominuje už na prvé pozretie, tak to je perfektný panel. Displej s rozmerom 15,6 palca vám ovlaží zrak s Full HD rozlíšením (sklamanie?) pri obnovovacej frekvencii 144 Hz, stopercentnom RGB, ale čo je ešte dôležitejšie, tak s jasom na úrovni 500 nitov.

Krása

Koľkokrát som sa už prostredníctvom písmen ja osobne rozplýval nad dokonalosťou a krásou dizajnu radu Legion od Lenova? Kto číta náš magazín pravidelne, a zvlášť jeho hardvérovú sekciu, tak dobre vie, že to bolo nespočetnekrát. Dizajnérom tejto firmy sa posledné roky jednoducho darí vytvoriť onen efekt zimomriavok a minimálne u mňa si odnášajú ocenenie za dizajn aj v prípade C7. Ono sa vlastne nie je čomu čudovať, keďže v tomto spracovaní jednoducho zobrali už dávno overené proporcie, a tak zasa len jemne obrúsili svoj koncepčný diamant.

Notebook v tomto duchu zaujme hneď na mnohých frontoch. Začnime už len jeho toľko proklamovanou zadnou časťou, čo nám odkrýva možnosť konektivity v zmysle tých najdôležitejších káblov. Od prípojky pre elektrické napájanie cez LAN port a USB, až po HDMI. Všetky tieto viac než často využívané káble si tak užívateľ môže skryť za otvorenú obrazovku a čo je ešte dôležitejšie, nemusí sa starať o neustále ohýbanie kabeláže zapojenej do bočných strán. Tam v tomto prevedení strojcovia zasadili konektory pre USB-C, audio vstup a iné menej často využívané zásuvky. V tomto bode by som sa asi chcel ešte krátko vyjadriť aj v jemne negatívnom duchu. Keďže je práve tento laptop koncipovaný pre kreatívnych ľudí, kam spadá povolanie animátora, dizajnéra, fotografa a prípadne architekta, určite by som uvítal možnosť priameho vloženia microSD média. Vstup pre pamäťové médiá sa ale na tele tohto notebooku nanešťastie nenachádza.

Čo však na tele nájdete a budete sa pritom usmievať ako to pomyslené slniečko na hnoji, tak to je opäť jedna z tých vydarenejších klávesníc. Nízkoprofilové spínače s plnou RGB podporou čo do svetelnej šou vám umožňujú, aj pomocou jednoduchých skratiek, regulovať pestré podsvietenie a hlavne prepínať medzi režimami chladenia tak, ako je to aj pri starších modelových radoch. Na klávesnici sa okrem toho pracuje výborne aj pri dlhodobejšie tvorenom texte, čo určite docení každý kreatívny spisovateľ lomeno hráč, keďže výkonom je tento hardvér schopný vám spustiť aktuálne videohry na stredných detailoch s nejakým tým kompromisom. Práve celá tá diskotéka, skrytá pod opisovanou klaviatúrou, je akousi účelovou indíciou, ktorá má spotrebiteľa kopnúť do zadku v momente, kedy by úplne zabudol, k čomu je sčasti tento notebook vlastne určený. Kto by nemal chuť na onen „príchod kolotočov“, môže si podsvietenie jednoducho prepnúť do jednofarebného štýlu alebo celkovo eliminovať. Ohľadom kvality stredne veľkého touchpadu asi nemusíme zachádzať do väčších detailov, stačí len ak poviem, že ide o nadpriemerne dobre fungujúcu súčasť ovládania, aká v prípade nemožnosti pripojenia klasickej myši zastúpi jej funkcie aj pri použití v exteriéroch.

Energia

Batéria a jej priam sizyfovský údel, to je téma, s akou sa pri teste mobilnej elektroniky stretávame už v akejsi rovine večnosti. Aj keď verím, že raz nastane doba, kedy sa technológia akumulátorov posunie na tak prelomovú úroveň, že už o výdrži jednotlivých prístrojov nebudeme musieť viesť žiadne komplexné diskusie, do tohto vytúženého momentu však musíme udávať aj nasledujúce čísla. Lenovo Legion Creator 7 vám pri plnom vyťažení vydrží na jedno nabitie niečo málo cez sedem hodín čistého času (tento údaj som získal počas skutočného vyťaženia a na oficiálne PR materiály sa pochopiteľne doťahuje len s námahou).

Laptop ale našťastie podporuje Rapid Charge Pro, čo je honosné pomenovanie rýchleho spôsobu tankovania šťavy do nádrže. Behom tridsiatich minút sa tak vďaka tomu dokážete dostať až na polovicu kapacity batérie, čo je skutočne veľká pomoc, a to hlavne na cestách. Len si spočítajte, koľko času strávite v kaviarni (zaplavili vás spomienky na dobu predcovidovú?), zatiaľ čo s nohou prehodenou cez nohu usrkávate ten svoj vybraný nápoj lomeno jed. Vďaka krásne fungujúcej aplikácii Lenovo Vantage máte okrem toho vždy prehľad o aktuálnej spotrebe zariadenia, ako aj ostatných často ostro sledovaných atribútov, kam spadá napríklad chladenie. Pri maximálnej záťaži sa celková teplota neprehupla cez osemdesiat stupňov Celzia, a to sa rozprávame o situácii, kedy som na tomto železe spustil náročnú AAA hru a zároveň grafický program na úpravu fotografií. Odvod tepla je dostatočný tak, aby sa žiar nezdržiaval na miestach, kde máte ruky v neustálom kontakte s prístrojom a opäť sa len potvrdilo moje vyššie spomínané glorifikovanie dizajnu ako takého.

Medzi výbavu tohto hardvéru spadá mimo iného aj slušná webová kamera (720p), ktorá v kombinácii s uspokojivým ozvučením Dolby Atmos pomôže zvýšiť váš sociálny kredit v čase, kedy nemôžeme opúšťať teplo rodinného krbu. Spoločnosť Lenovo, čo už vo svojej latinskej podstate znamená pripomínanie akejsi legendárnosti, mňa osobne svojím ďalším produktom znova presvedčila. Tentokrát sme sa spoločne rozprávali o laptope snažiacom sa trafiť do niekoľkých terčov súčasne, kde je v popredí hlavne kreativita a pracovné povinnosti a o pár stôp za nimi stojí terč s freneticky blikajúcim neónovým nápisom Games. Creator 7 sa vo svojej maximálnej konfigurácii ukázal byť dokonalým synonymom pre zlatú strednú cestu spojenia príjemného s užitočným a v kombinácii s úžasne pôsobiacim panelom s podporou HDR 400 a rovnako perfektným dizajnom by sa mohol právom stať pevnou súčasťou vašich pracovných, ale aj menej zaväzujúcich povinností.

Naše hodnotenie

Najprv práca, potom zábava.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • klávesnica
 • variabilita používania

Zápory

 • bezpečnosť
 • bez čítačky SD kariet

Informácie o produkte

Lenovo Legion Creator 7 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 359,34 mm
 • Výška: 259,04 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,9 mm
 • Hmotnosť: 2250 g
 • Farba: zelená
 • Orientačná cena: 2200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk