RECENZIA: MSI Optix MAG274QRF-QD - Keď produktu takmer niet čo vytknúť

RECENZIA: MSI Optix MAG274QRF-QD - Keď produktu takmer niet čo vytknúť

 

Dávno preč sú časy, keď sa museli hráči pre vyššiu obnovovaciu rýchlosť monitorov lúčiť s žiarivými farbami. Tiež, našťastie, skončili časy, keď monitor s kvalitným panelom, postačujúcou uhlopriečkou a rozšírenou funkcionalitou stál viac ako celý kvalitný počítač. V dnešnej dobe už nie je také prekvapivé, že monitory s rozlíšením 2K, dobrou farebnosťou a rýchlym panelom sú dostupné za sumu okolo 500 eur. Trh s monitormi v rozmedzí 400 – 600 eur je však čím ďalej tým viac nemilosrdný, a preto musia nové produkty ponúkať aj niečo navyše okrem základných parametrov, na ktoré si navyká stále viac hráčov. Kúsok s menom MSI Optix MAG274QRF-QD minimálne na papieri vyzerá byť tou správnou kombináciou osvedčených kvalít a novej funkcionality a v redakcii sme mu počas testovania dali poriadne do tela.

MSI Optix MAG274QRF-QD predstavuje monitor s 27-palcovým rozlíšením, QuadHD, teda 2K rozlíšením, obnovovacou frekvenciou 165 Hz, 1ms GTG odozvou, IPS panelom a radom ďalších vychytávok. Samostatné parametre sú za avizovanú sumu okolo 500 – 550 eur už vcelku štandardom, a preto ma zaujímalo najmä všetko navyše, čo sa dizajnérom a technikom z MSI podarilo do tohoto kúsku napratať.

Obal a jeho obsah

Vnútri rozmernej a vcelku ťažkej kartónovej krabice sa nachádza monitor uložený do sendviču polystyrénových nárazníkov. Okrem toho sa v balení nachádza manuál, podstavec rozdelený na dve časti, USB kábel na prepojenie s počítačom a video káble. Zloženie podstavca je jednoduché a dá sa zvládnuť aj bez dodatočného náradia, no pre bezpečné pripevnenie stojana k panelu je už nutný šraubovák.

V balení sa navyše nachádza externý adaptér pre napájanie monitoru, čo nie je až také bežné vidieť, no nepredstavuje v praxi žiaden problém.

Prvé dojmy a spracovanie

Oproti niektorým monitorom, ktorých stojany predstavujú väčšinou tri šikmé nohy a ktoré zaberajú vcelku dosť miesta na menších stoloch, tam, kde by si väčšinou hráči radi dali klávesnicu, má MAG274QRF-QD tradičnejší stojan, na ktorý je napríklad jednoduché zasunúť klávesnicu v prípade jej nevyužívania. Monitor sa drží tradičnejšieho štýlu typu čierny kváder, no o jeho modernosti vypovedajú naozaj tenké bočné rámčeky a vrchný rámček, vďaka ktorým by som neváhal použiť tento model aj v trojitej konfigurácii.

Pri prémiovejších MSI monitoroch je už tradičné RGB podsvietenie na zadnej časti, ktoré síce drvivá väčšina hráčov neuvidí, no v prípade potenciálnej LAN párty možno očarí pár protivníkov.

Parametre a konektivita

Optix MAG274QRF-QD sa môže pochváliť takzvaným Rapid IPS panelom s už spomínanou obnovovacou frekvenciou 165 Hz, rozlíšením 2560 x 1440 pixelov a odozvou 1 ms GTG (Grey-To-Grey). Farebnosť uvádza MSI podporu 97 % DCI-P3 spektra, 147 % sRGB spektra a 99 % AdobeRGB, čo sa až nebezpečne približuje k profesionálnym kúskom. Samozrejmosťou pri modernom hernom monitore musí byť aj kompatibilita s G-Syncom a označenie HDR Ready, hoci monitor ponúka maximálne 300 NIT svetelnosť bez lokálneho stmievania, avšak s novou technológiou Quantum Dot.

Monitor má tiež možnosť nakláňať, dvíhať a otáčať do všetkých strán vďaka šikovnému podstavcu. Po stránke pripojiteľnosti ponúka MAG274QRF-QD nielen USB 2.0 Typ B port na prepojenie s počítačom a 2 x USB 2.0 Typ A na pripojenie periférií, ale tiež dvojicu HDMI 2.0b, jeden DisplayPort 1.2a, 3.5 mm jack na pripojenie slúchadiel a chuťovku v podobe USB-C konektoru využiteľnú na pripojenie videa alebo možnosť nabíjať pripojené zariadenia silou až 15W. Definitívne oceňujem zakomponovanie USB-C konektoru, nakoľko stále viac ľudí s modernými notebookmi prechádza práve na tento štandard, vďaka ktorému je možné niektoré modely nielen prepojiť s monitorom, ale ich cez neho rovno aj nabíjať.

Dojmy z testovania

Parametre sú na tom papierovo fajn, konektivita definitívne nesklamala, no hlavné je, aký je monitor pri bežnom (aj nie takom bežnom) používaní. Keď MSI avizuje 165 Hz, a 1ms odozvu pri 2K rozlíšení, budem si chcieť tieto parametre aj náležite užiť. Narozdiel od niektorých starších kúskov, ktoré boli k rýchlosti 165 Hz takpovediac donútené použitím overdrive-u, teda pretaktovania panelu priamo z výroby, netrpel MAG274QRF-QD absolútne žiadnymi tradičnými nedostatkami. Samozrejme, farebnosť, jas a kontrast si bude musieť každý pred používaním upraviť podľa seba, no v OSD menu som pred testovaním strávil možno páť minút, kým som bol spokojný. Či už išlo o staršie hry dosahujúce stovky FPS, alebo som si na ňom vychutnával atmosféru najnovších titulov ako Cyberpunk 2077, MAG274QRF-QD zvládal všetko bez zaváhania.

Vychytávky a softvér

Rad Optix monitorov doposiaľ vždy ponúkal nejakú bonusovú funkcionalitu, či už to bolo zaujímavo zapracované RGB podsvietenie, vylepšenia po stránke ergonómie, alebo len jednoduché maličkosti, ktoré hráčom uľahčovali život. MAG274QRF-QD ako už tradične nie je výnimkou, takže ponúka nielen spomínané RGB LED podsvietenie na zadnej strane, či USB-C konektor, no asi najlepšia vec, ktorú by mali adoptovať okamžite všetci výrobcovia monitorov je možnosť prepojiť monitor s počítačom cez USB a môcť ho nastavovať myšou priamo z operačného systému.

Je síce pravda, že na MSI Optix monitoroch sa netreba hrať s maličkými, často nelogicky umiestnenými tlačidlami vďaka joysticku nachádzajúcemu sa v pravej spodnej časti na zadnej strane. No kto už systém softvérového OSD vyskúšal, vie, že je minimálne miliónkrát lepší ako všetky možné riešenia tlačidlami. Stiahnutie a inštalácia programu Gaming OSD zaberie len pár minút a po spustení vo Windowse si všetky nastavenia monitora zvládne upraviť každý používateľ úplne bez stresu. A podsvietenie sa dá ovládať cez MSI Mystic Light, vďaka čomu je možné zosynchronizovať všetky komponenty podporujúce tento štandard.

Naše hodnotenie

MSI Optix MAG274QRF-QD jedným slovom očaril. Konečne je tu herný monitor, ktorému v praxi nie je čo vytknúť, ktorý ponúka všetko, čo by aj náročnejší hráči mohli chcieť a pritom si naňho netreba brať hypotéku. Niekomu možno bude chýbať zakrivenie, no pri 27-palcových monitoroch ešte nie je zakrivenie obrazovky také nutné. 1440P, 165 Hz, IPS panel, G-Sync a všetky spomenuté vychytávky sú za cenu okolo 500 eur jednoducho skvelá ponuka. Jedinou strasťou pre hráčov v dnešnej dobe bude asi obťažnosť, s akou sa dajú zohnať grafické karty, ktoré by z tohoto monitoru vydupali naozaj maximum aj v tých najnovších tituloch.

Klady

 • skvelé parametre
 • veľmi dobré zobrazenie farieb
 • programovateľných RGB LED
 • bezrámikový dizajn
 • USB-C
 • G-Sync
 • Gaming OSD softvér

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

MSI Optix MAG274QRF-QD 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 614,9 mm
 • Výška: 532,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 206,7 mm
 • Hmotnosť: 6050 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk