RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 Compact - Keď sú teploty a nenápadný dizajn na prvom mieste

RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 Compact - Keď sú teploty a nenápadný dizajn na prvom mieste

 

V spoločnosti Fractal Design očividne nespia a preto neustále obmieňajú, respektíve prinášajú vylepšené verzie svojich obľúbených modelov. Ako sa nasledovníkov dočkali veľké modely radov Definy a Meshify a tiež sa v obchodoch objavila aj kompaktná verzia Define, tak bolo aj načase, aby si mohli skrinku kompaktnejších rozmerov kúpiť aj milovníci prúdiaceho vzduchu. Takou je presne nová Fractal Design Meshify 2 Compact, ktorá k nám do redakcie zavítala v prevedení TG Dark Tint, teda s jednou bočnicou z tmavšieho tvrdeného skla.

Švédsku spoločnosť sme si v redakcii obľúbili ešte v období, keď boli ich produkty jednoducho rozoznateľné vďaka logu snehovej vločky a v takmer všetkých prípadoch spájali funkčnosť s nenápadnosťou či jednoduchosť používania s kvalitnými materiálmi. Samozrejme, niektoré produkty sa nám páčili viac, iné o niečo menej, no zarytosť, s akou sa vo Fractal Design držia jednoduchého receptu kvality, si dokázala získať srdce nejedného hráča či profesionála.

Obal a jeho obsah

Ako je už tradíciou, aj skrinka Meshify 2 Compact k nám dorazila v tradične nenápadnej kartónovej škatuli. Vnútro krabice je vyplnené nárazníkmi z tvrdého polystyrénu a prednú stranu skrinky, na ktorej sa nachádza vzduch prepúšťajúce kovové pletivo (teda po anglicky „mesh“, ktorý dáva skrinke jej názov), chráni ešte kúsok mäkkej peny. Mimo skrinky sa nachádza pár brožúrok, pričom krabička s príslušenstvom sa pri Meshify 2 Compact ukrýva priviazaná v jednej z pozícií pre disky.

Prvé dojmy a spracovanie

Svojimi Compact modelmi vo Fractal Design dokazujú, že dokážu vyrábať aj iné skrinky než len tie tradične masívne monolity, ako sú napríklad Define 7 a Meshify 2 XL. Avšak aj napriek menším rozmerom je pri vyberaní Meshify 2 Compact z obalu citeľné, že nejde o žiaden papierovo tenký plech zbúchaný na kolene v nejakom zapadákove, ale o poctivo a precízne vyrobené robustné panely, ktoré spolu dosadajú a doliehajú na milimeter presne.

Pocitu kvality, samozrejme, napomáha aj bočný panel zo zatmaveného tvrdeného skla, cez ktorý je síce vidieť použitý hardvér, no náhodné LED diódy na doske či komponentoch nebudú príliš rušiť. Na rozdiel od skriniek z radu Define však na Meshify Compact nemožno nájsť zvuk tlmiace materiály, keďže táto skrinka nie je zameraná na čo najtichšiu prevádzku, ale ponúka čo najlepší prietok vzduchu.

Vizuál

Fractal Design je značka, ktorá sa na poli skriniek vždy držala striedmejšieho a neokázalého dizajnu. Zo všetkých skriniek, ktoré sú v ponuke tejto spoločnosti, je len malé percento v inej farbe ako čiernej či bielej a takmer bez výnimiek sa držia osvedčeného receptu jednoduchého kvádra.

Meshify 2 Compact je tentokrát dostupná v čiernom, šedom a bielom prevedení, pričom jediný rozdiel medzi trojicou modelov je ľavá bočnica, kde je na výber plná plechová, alebo v rozličných úrovniach priehľadná sklenená.

Rozvrhnutie a absencia vychytávok

Meshify 2 Compact sa po stránke rozloženia drží overeného receptu, ktorý nastavili jej predchodcovia, menovite Define 7 Compact. Ak mám vlastne pravdu povedať, vnútorné rozloženie vyzerá byť úplne totožné so skrinkami Define 7 Compact a Meshify 2 Compact. Skrinka stále pojme plnohodnotné ATX matičných dosiek a až na extrémy aj tie najdlhšie grafické karty. Podporu vodného chladenia predstavuje až 360/280mm radiátor v prednej a 240mm vo vrchnej časti, pozícií na disky je v skrinke napriek menším rozmerom stále dosť - dve 3,5” pozície v spodnom tuneli a dva úchyty na 2,5” disky v zadnej časti skrinky. Na svojich tradičných miestach sú tunel ukrývajúci zdroj a väčšinu káblov, modulárne riešenie pravej strany skrinky a taktiež jednoduché možnosti manažmentu káblov na zadnej strane.

Oproti Define 7 Compact však na Meshify 2 Compact potešili 3 ventilátory (1x120mm vzadu a 2x140mm vpredu) dodávané priamo z výroby, keďže malý Define mal v balení iba 120mm vzadu a 140mm vpredu. V skrinke tiež, na rozdiel od jej väčších bratov, absentuje zabudovaný ovládač ventilátorov, na ktorý som si pri testovaní iných Fractal Design skriniek veľmi rýchlo zvykol. Možnosť zapojiť 6 alebo až 9 ventilátorov, ktoré sú následne rovnako ovládané jediným PWM konektorom pripojeným na matičnú dosku, je veľmi priateľská pre používateľov. Avšak je pravda, že ide o menšiu skrinku, do ktorej sa toľko ventilátorov neukryje a pri použití s moderným AIO chladičom, ktorý ovláda a napája ventilátory cez jeden 4PIN konektor, by chýbajúci ovládač nemal byť problémom.

Možnosti chladenia a testovanie

Skrinka bola osadená hardvérom s konfiguráciou i5-9600K, 16GB RAM a RTX 2080 v základných nastaveniach, pričom chladenie skrinky ostalo presne tak, ako bolo dodané z výroby. O chladenie procesoru sa staralo vzdušné chladenie Arctic Freezer 34 eSports DUO, aby nebol prietok vzduchu ovplyvnený potenciálnym radiátorom vodného chladenia (to som však nakoniec do skrinky tak či tak osadil, aby bolo na fotkách vidno, ako jednoducho sa do nej zmestí). Oproti skrinke Define 7 Compact si Meshify 2 Compact logicky polepšila.

Teploty komponentov bez záťaže sa pri otvorenej skrinke pohybovali stále len pár stupňov (2-3°C) nad teplotou miestnosti, no aj po zatvorení stúpli iba zanedbateľne. Pod maximálnou záťažou stúpli teploty procesora na 60°C a grafickej karty na 76°C. Po zatvorení skrinky sa teploty bez záťaže zmenili len minimálne a po spustení stress testu bežiaceho 30 minút sa procesor a grafická karta nakoniec ustálili na 56°C a 78°C, čo je pokles o 3-6 stupňov oproti Define sérii.

Naše hodnotenie

Meshify 2 Compact príjemne potešila. Ide o produkt, aký sme od spoločnosti Fractal Design v praxi očakávali. Tak, ako som sa pri Define 7 Compact sťažoval, že v praxi ničím nevyniká, tak Meshify 2 Compact dokazuje, že keď je skrinka dobre koncipovaná, dokáže veľmi dobre uchladiť aj výkonnejší hardvér bez použitia veľkého počtu ventilátorov bez či prílišného hluku. No trh s midi-tower skrinkami je stále veľmi krutý a cena 110 eur môže odradiť veľa záujemcov, ktorý radšej siahnu po konkurenčných kúskoch. Tie síce nebudú tak kvalitne vyrobené a tak jednoduché na prácu v nich, avšak budú cenovo dostupnejšie. Kto si však potrpí na kvalitu, tomu môžeme Meshify 2 Compact odporúčať.

Klady

 • striedmy dizajn
 • inteligentné rozloženie
 • jednoduchá prispôsobiteľnosť
 • kvalitné prevedenie
 • dobre riešené filtre prachu
 • skvelá priepustnosť vzduchu

Zápory

 • vyššia cena
 • absencia ovládača ventilátorov

Informácie o produkte

Fractal Design Meshify 2 Compact 2021

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 210 mm
 • Výška: 474 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 427 mm
 • Hmotnosť: 8610 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Z390 Aorus Pro
 • Procesor: Intel Core i5-9600K
 • Pamäť: ADATA XPG Spectrix D41 3200 MHz 16GB
 • Chladenie procesora: Arctic Freezer 34 eSports DUO
 • Pevný disk: WD Black SN750 1TB
 • Grafická karta: AORUS GeForce RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Gigabyte G750H
 • Skrinka: Fractal Design Meshify 2 Compact
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk