RECENZIA: HP OMEN X 27 - Nie tak úplne funkčný luxus

RECENZIA: HP OMEN X 27 - Nie tak úplne funkčný luxus

 

Herná divízia spoločnosti Hewlett-Packard s označením OMEN sa neustále snaží inovovať nielen svoje vlastné portfólio produktov, ale zároveň aj nepriamo motivovať konkurenciu v zmysle posúvania hraníc. Je vám asi jasné, že svet technológií často napreduje v rýchlom tempe, ba dokonca rýchlejšom než svet vlasových folikul, ktoré vás aktuálne donútia zobrať do ruky strojček a pod tlakom súčasnej karantény sa zahrať na domáceho kaderníka, avšak isté veci idú oveľa pomalšie, než by ste možno čakali. Žiarivým príkladom je aj segment herných monitorov a špeciálne sekcia pomeru obnovovacej frekvencie voči výslednému rozlíšeniu daného panelu. Dodnes bolo štandardnom ponúkať vysoké hertze v spojení maximálne s Full HD rozlíšením, avšak až príchod novinky s názvom HP OMEN X 27 Gaming tento fakt zmenil a prepísal tabuľky do novej podoby. Je to však dosť na to, aby sme sa mu začali automaticky klaňať ako nejakému božstvu a túžili po jeho vlastníctve?

Keď už som nahryzol samotné rozlíšenie, môžeme sa u neho zastaviť už v úvode recenzie. OMEN prichádza s LCD panelom pri Quad HD rozlíšení 2560x1440, čo výrobca dokázal podporiť vysokou obnovovacou frekvenciou na úrovni 240Hz a s odozvou 1 ms. Pri 27-palcovom monitore je to dozaista sled údajov, čo vyzerajú efektne pri PR prezentácii produktu a aké v spojení s – no, nazvime to úderným – dizajnom môžu donútiť zákazníka siahnuť do vrecka skôr, než si bude chcieť o výrobku zistiť predsa len o niečo viac. Nechcem tu, samozrejme, už na štarte vytvárať dojem, že práve tento monitor je nejakým päťstoeurovým trojským koňom, ktorému by ste sa mali vyhnúť veľkým oblúkom, avšak ako sa vraví; nie je všetko zlato, čo sa blyští a ani OMEN X 27 nespadá do kategorizácie nejakej suverénnej dokonalosti. Stačí sa len pozrieť na dizajn a funkčnosť stojanu samotného, ktorý ako keby vypadol z oka dnes už viac než rok starému radu identicky označovaných modelov od hernej divízie HP.

Nemotorný kov

Na prvý pohľad vyzerá OMEN X 27 skutočne novátorsky a moderne. Jeho plne kovová základňa v podobe jemne opracovaného štvorca čoby stojanu je len prvým prienikom do sveta chladného kovu, ktorý v tomto prípade prerástol až do praktického úchytu o plastové šasi panelu samotného. Nech už sa na monitor pozriete z akéhokoľvek uhľa, vyzerá skutočne krásne a štýlovo. Tenké rámiky po stranách, ikonografia umne prepojená s RGB podsvietením na spodnej strane, kde sa predovšetkým zvýrazňuje vygravírované logo na stojane, to všetko je len časť argumentácie, prečo sa vám práve toto herné náradie môže zapáčiť.

Prvé veľké zdvihnutie obočia však u mňa nastalo v momente zistenia, že samotný monitor nemá žiadnu funkciu v zmysle bočného náklonu a vždy, keď som si chcel obraz nastaviť do roviny s aktuálnou pozíciou mojej hlavy, som súčasne posúval aj obrus na stole. Rovnako je vám tu znemožnené otočiť panel na výšku, čiže na tzv. biznis mód, čoho dôvod nie tak úplne chápem, zvlášť ak sa rozprávame o 27 palcoch. Aby som však bol fér, čo do vertikálneho náklonu a výšky samotnej je už všetko v maximálnom poriadku a úroveň regulácie je tu viac než uspokojivá.

OMEN X 27 využíva istý stupeň minimalizmu, čo najlepšie deklaruje odkladací priestor pre headset, ktorý sa rovnako ako pri minulých modeloch podarilo umiestniť na vrchol ramena samotného. Organizér kabeláže v podobe dvoch kovových svoriek priam navarených o rám síce pôsobí industriálne, ale cez to všetko vôbec nie rušivo a keď už si začnete samotný dizajn skutočne vychutnávať a monitor zapojíte do elektrickej siete, príde nová facka, ktorá vás preberie z letargie skôr, než by ste čakali. Pätica fyzických tlačidiel na zadnej strane panelu, ktorá slúži na obsluhu softvérového rozhrania, sa pre mňa stala ekvivalentom skutočného utrpenia. Razantnejší krok späť z moderny do priepastnej minulosti som v takomto prevedení nevidel už roky. Tých päť malých a hmatovo takmer nerozlíšiteľných tlačidiel, ktoré nemáte možnosť reálne vidieť, keďže sú na zadnej strane monitora, považujem za najväčšiu slabosť samotného výrobku. Nechcem tu teraz vyplakávať ako jeden nemenovaný politik, čo seká svoje tlačové konferencie ako Baťa cvičky, avšak nastaviť si pomocou tej štvorice (jedno z nich slúži rýdzo len na vypnutie a zapnutie) obdĺžnikov požadované hodnoty a cítiť sa pritom príjemne a isto je vec nemožná. Predmet testu som mal na stole takmer mesiac a ani za tento dlhý čas nebolo možné dosiahnuť nejaký funkčný súzvuk. Počas nastavovania čohokoľvek som sa cítil ako na vyšetrení prostaty, kde si lekár navyše zabudol ostrihať nechty a ako bonus vynechal aj latexové rukavice. Tento fakt zamrzí o to viac, keď si uvedomíte, že namiesto týchto „piatich jazdcov apokalypsy“ by sa stačilo vrátiť ku klasickému ovládaniu cez intuitívny joystick, čiže páčku - tak, ako to mal predchodca z rovnakého radu OMEN monitorov.

HDR je aj nie je

V momente, keď konečne pochopíte, že ovládať tento monitor priamo cez jeho fyzické rozhranie je vec nemožná, skúsite to prostredníctvom prepojeného počítača a aplikácie Command Center. Tu už síce nebudete mať problém s rýchlosťou a presnosťou svojich príkazov, avšak nohy vám, naopak, jemne podrazí skutočnosť, že výber vecí, aké je tam možné reálne prepnúť, je oveľa chudobnejší, než by ste čakali. Môžete meniť formát obrazu aj prekrytie smerového kríža, ale to je voči skutočným možnostiam softvéru v monitore dosť chabá ponuka, preto nás to zase pekne oblúčikom vracia do zajatia tých nezmyselne nepraktických tlačidiel na zadnej strane.

Nechajme už ovládanie rozhrania za sebou, ostatne som presvedčený o tom, že jeho (ne)kvalitu som vám v texte vyššie dostatočne objasnil, a poďme teraz na ďalšie dôležité atribúty. OMEN X 27 podporuje adaptívnu synchronizáciu s HDR FreeSync 2, avšak samotný monitor v popise neudáva presné cifry ohľadom HDR. V zmysle jasu sa tu dostávame na úroveň 450 nitov, čo je sotva niečo, pre čo by som mal skákať až po strop, stále však rozhodne ide o vhodnejší variant prezentácie obrazu než prostredníctvom SDR. Aby ste tomu rozumeli aj bez zbytočnej technickej omáčky, pre ktorú v tomto texte aj tak nie je priestor, udávať podporu HDR tam, kde sa v pomere s konkurenciou daný výrobok v odborných meraniach umiestni v druhej polovici tabuľky, je ako písať na obal od čokolády, že môže obsahovať stopy krysích bobkov. Áno, je to tam, áno, vieme o tom, avšak sotva to stojí za potlesk. Tou najväčšou devízou tak ostáva ona zmes PR fráz z úvodu tohto textu, kde vás jednoducho musí tešiť možnosť dosiahnutia astronomickej obnovovacej frekvencie (240 Hz), a to pri QHD rozlíšení, čo je unikum a správny krok do budúcnosti.

Aj napriek mojim výhradám k nezmyselnej schéme ovládania a nie práve prívetivej korekcii náklonu monitora samotného ide o jeden z najsvižnejších herných panelov s vysokým rozlíšením, ktoré si môžete zadovážiť. Chabé pozorovacie uhly zakryje zaujímavý dizajn a rozhodne aj slušná prezentácia farieb, a čo je vôbec najlepšie, tak v cenovej relácii, v akej sa tento produkt momentálne pohybuje, by ste len sotva hľadali niečo s rovnakou koncepciou výkonu. Trocha ma sklamal aj počet vstupov, kde vás na zadnej strane čaká len jeden HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.4, to všetko po boku dvoch USB 3.2 prvej generácie.

Na záverečné hodnotenie som si preto po dlhej dobe musel zložiť ruky do pozície sústredného uvažovania a svoju inak často suverénnu schému ohnúť cez koleno – v tomto rozpoložení by ste na mojom pokrčenom čele mohli usporiadať šampionát v motokrose. Za normálnych okolností by som totiž išiel do priemerných vôd, keďže HP tu však reálne posúva historické tabuľky a až na pár prekážok ponúka spoľahlivé herné náradie, o aké sa nemusíte báť oprieť svoj zrak, spravím teraz výsledné číslo o niečo krajším než zvyčajne.

Naše hodnotenie

Špecificky poskladaný herný panel s unikátnym pomerom rozlíšenia a obnovovacej frekvencie.

Klady

 • dizajn
 • QHD a 240 Hz
 • použité materiály
 • cena

Zápory

 • ovládanie
 • možnosti náklonu
 • HDR
 • pozorovacie uhly
 • počet vstupov

Informácie o produkte

HP OMEN X 27 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 614 mm
 • Výška: 534 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 273 mm
 • Hmotnosť: 7100 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 550 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk