RECENZIA: CREATIVE SXFI Trio - Prémiové káblové špunty s technológiou SXFI

RECENZIA: CREATIVE SXFI Trio - Prémiové káblové špunty s technológiou SXFI

 

Po dlhom čakaní sme sa dočkali implementácie funkcie SXFI aj do špuntov. Stručne povedané, je to vytváranie virtuálneho priestorového zvukového efektu. Jeho najväčšia zaujímavosť je však tá, že individualizáciu profilov má na starosti aplikácia v smartfóne, ktorá pomocou fotoaparátov smartfónu naskenuje tvár a uši poslucháča a prispôsobí parametre presne na mieru.

Obal a jeho obsah

K prémiovým slúchadlám, akými Creative SXFI Trio sú, patrí aj prémiové balenie, preto prichádzajú v ozdobenej krabičke s magneticky zaklápateľným viečkom. Slúchadlá sú usadené v plastovom držiaku spolu s piatimi náhradnými pármi gumených nástavcov do uší vo veľkostiach 10, 11, 12, 13, 14 a 16mm a s presným označením ich veľkosti. Ďalej sa v balení nachádzajú veci ako silikónové transportné puzdierko, praktický štipec na uchytenie slúchadiel o oblečenie, redukcia z USB-A na USB-C (nepozlátená) a produktová dokumentácia. Úroveň a bohatý obsah balenia nás preto okamžite uspokojili.

Prvé dojmy a spracovanie

Rovnako ako balenie, slúchadlá už na prvý pohľad vyzerajú prémiovo. Výrobca sa pýši špeciálnou technológiou 80 centimetrov dlhého kábla, ktorý vychádza z SXFI modulu a je ukončený USBčkom, pri ktorom v Creative zvolili kevlarom zosilnenú meď s dvojitým tienením, ktorá je chránená pevným opletením. SXFI modulu disponuje štyrmi ovládacími tlačidlami – regulovanie hlasitosti, play/pause a zapínanie a vypínanie funkcie SXFI, o ktorom stave nás informuje malinká LED dióda umiestnená priamo nad tlačidlom. Z modulu sú ešte vyvedené dva kábliky, pre každé slúchadlo jeden.

Tie sú dlhé 33 cm, na pravom slúchadle je umiestnený nenápadný mikrofón a povrchová úprava káblov je pogumovaná. Treba si uvedomiť, že technológia SXFI vyžaduje audiofilné OFC káble (Oxygen Free Copper) schopné vysokorýchlostného dátového prenosu. Telo slúchadiel je vyrobené z vysokoodolného dvojfarebného plastu.

Používanie

Množstvo pribalených nástavcov do uší zaručuje, že slúchadlá pohodlne sadnú naozaj takmer komukoľvek. Už pri prvom nasadení do uší musíme veľmi pochváliť pohodlie a fakt, že slúchadlá naozaj dokonale držia v ušiach, a to nielen v pokoji, ale aj počas náročných fyzických aktivít.

Parametre slúchadiel sú high-endové a zaručujú briliantovo čistý zvuk – frekvenčný rozsah 8 Hz – 30 kHz, intermodulačné skreslenie menej ako 0,008%, tri akustické meniče (dva pre stredy a výšky, jeden pre basy) a tiež spomínaný OFC kábel.

Kvalita zvuku bez zapnutého SXFI by sa v podstate dala označiť za audiofilnú. Slúchadlá nádherne hrajú, nechýbajú im basy, stredy a ani výšky, zvukové stopy sa dajú aj pri veľmi vysokých hlasitostiach jednoznačne identifikovať, nedochádza k žiadnemu zlievaniu zvukových stôp a nepočuť ani žiaden šum či skreslenie. Nenašli sme ani jeden hudobný žáner, s ktorým by si Creative SXFI Trio hravo neporadili. Často máme v redakcii slúchadlá, ktoré aj pri najvyššej hlasitosti hrajú stále ticho, pri SXFI Trio to však neplatí. Počas testovania na počítači sme dokonca ani raz nepoužili hlasitosť vyššiu ako 70%. Zážitok z hrania PC hier či pozerania filmov je rovnako dokonalý ako ten hudobný. Slúchadlá nie sú vybavené aktívnym potláčaním hluku, avšak veľmi chválime, ako dobre dokážu izolovať poslucháča od okolia. Pochvala tiež patrí mikrofónu, ktorý má vynikajúcu čistotu a citlivosť, hlavne počas súčasného obdobia, v ktorom prevláda home office a školská výučba online, je veľmi dobre využiteľný, pričom počas testovacích telefonátov bola radosť doň rozprávať.

Najväčšou zaujímavosťou je však unikátna funkcia SXFI. Pre jej správne fungovanie je potrebné stiahnuť si do svojho smartfónu aplikáciu SXFI App, ktorá je dostupná na AppStore i na Google Play. Po jej spustení vyžaduje softvér skenovanie oboch uší a tváre využitím prednej či zadnej kamery na telefóne. Aplikácia potom vyhodnotí naskenované údaje a nasleduje vytvorenie a optimalizácia profilu pre poslucháča. SXFI sľubuje používateľom vylepšený zážitok, čiže filmy si užijete rovnako ako v kine, hudba bude znieť tak, akoby ste práve stáli na koncerte, a herný zážitok sa vyrovná skutočnému bojovému nasadeniu. Táto funkcia je zaujímavou vymoženosťou, ktorá si isto nájde mnoho fanúšikov, avšak my sme väčšinou slúchadlá používali s vypnutou SXFI. Potláčala totiž basy, príliš zdvihla stredy, výšky boli počuť niekde v úzadí a pridala reverb efekt (ozvenu), ktorý sa nie vždy hodil do práve prebiehajúceho deja filmu/hry. Uznávame však, že pri niektorých špecifických filmoch, scénach či hrách malo SXFI úspech. Napríklad počúvanie koncertu Yngwieho Malmstena s japonskými filharmonickým orchestrom z roku 2002 práve so zapnutým SXFI malo svoje čaro.

Naše hodnotenie

Creative SXFI Trio sú vynikajúce káblové slúchadlá, ktorým sa nedá nič vyčítať. Chválou šetriť nemôžeme – parametre, pohodlie pri nosení, kvalita vypracovania či zvukový prejav sú špičkové. Funkcia SXFI síce nemusí vyhovovať každému, resp. nehodí sa na všetko, avšak ani s jej vypnutím tieto slúchadlá nestrácajú žiadnu zo svojich kvalít. Preto nie je hanbou priznať, že sme z týchto slúchadiel zostali unesení.

Klady

  • učebnicový príklad kvalitného zvuku na špunty
  • vynikajúce pohodlie počas nosenia
  • vidno, že sa nešetrilo ani na drobnostiach, ako je napríklad mikrofón

Zápory

  • nemajú certifikáciu vodeodolnosti

Informácie o produkte

CREATIVE SXFI Trio

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 130 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: CREATIVE

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk