RECENZIA: TP-Link Archer AX73 - Wi-Fi 6

RECENZIA: TP-Link Archer AX73 - Wi-Fi 6

 

Na spoločnosť TP-Link si treba dávať veľký pozor, minimálne v prípade, že sa rozhodnete inovovať svoju domácnosť alebo pracovné zázemie – čo už je vlastne často v súčasnej pandemickej situácii jedno a to isté – o nový a výkonný router. Schopnosti TP-Linku sú totiž v tejto oblasti celosvetovo známe a oceňované. Bol by hriech vynechať aj aktuálnu ponuku radu Archer. Dnes vás preto v duchu tohto scenára pozývam pozrieť sa na nedávno ohlásenú novinku AX73, ktorá okrem očakávaných a predpokladaných schopností prináša aj niekoľko menších prekvapení.

Začnime už tradične stručným hodnotením dizajnu, ktorý možno nemá až takú veľkú váhu pri argumentácii ako oveľa potrebnejší výkon daného hardvéru. Router aj tak často skrývame pred zrakmi všetkých kade-tade po chodbách našich domov. Napriek všetkému si ale strojcovia tejto konkrétnej novinky zaslúžia môj obdiv, keďže sa im z tej pomyselnej hrudy čierneho plastu podarilo vymodelovať moderne pôsobiaci kus akejsi dosky s povrchom imitujúcim morské vlny. Do tejto, miestami až umeleckej predstavy, vstupuje kus čierneho monolitu so známym logom výrobcu, v ktorého odraze môžeme badať odlesk šestice plne polohovateľných antén. Tento bezdrôtový router dozaista zapadne do akejkoľvek domáckej, ale aj rýdzo kancelárskej scenérie, preto by som ho osobne neodporúčal okamžite strkať niekam mimo zorného poľa okoloidúcich.

8K

Na AX73 sa síce pekne pozerá, ale ako je na tom ponuka jeho schopností? Základom je Wi-Fi šiestej generácie (802.11ax), ktoré umožňuje dosiahnuť prenosovú rýchlosť až na hranici 5 400 Mb/s (to je o 80 % vyššia rýchlosť než pri štandardných routeroch). Už len z týchto údajov vám musí byť jasné, že spomínaný výrobca zámerne cieli na najnáročnejších spotrebiteľov, ktorých potreby siahajú ďalej než len k bežnému surfovaniu po internete. Je to totižto práve táto mašinka, čo priepustnosť v rámci prepojenia posúva o riadny kus do budúcnosti. Preto ak máte chuť a hlavne prostriedky na stream obrazu v 8K kvalite, AX73 je pre vaše domáce vybavenie správnou voľbou. Iste, bude to chcieť ešte čas, kým sa nám cez Twitch práve v takejto extrémnej kvalite začne prihovárať viacero umelcov. Rovnako musíme na niečo také pripraviť aj svoju zobrazovaciu techniku, ale je dobré vedieť, že TP-Link sa už s vervou pustil aj týmto smerom.

Počas viac ako mesačného testu som skúšal kvalitu plošného pokrytia v obrovskom rodinnom dome, kde je betónu viac než dosť, a musím potvrdiť nielen nárast celkového dosahu signálu, ale aj jeho zlepšenie v rýchlosti a stabilite. Pri napojení sa na optický internet som, pochopiteľne, nemal ako overiť záťaž pri prepojení s viac ako 200 zariadeniami súčasne tak, ako to uvádza výrobca priamo v PR letáku. Otestoval som ale plný 4K stream na stolnom počítači a prenos softvéru prostredníctvom Cloud hrania. Ani v jednom prípade nebola nijako zredukovaná kvalita ostatných pripojení (televízor, mobil, tablet, kávovar, práčka, žehlička, Lidl šľahačka v spreji). V tomto dôležitom aspekte preto novinku z dielne bezdrôtových routerov značky TP-Link musím ohodnotiť ako vysoko spoľahlivú.

Dobre riešený odvod tepla

Vráťme sa teraz na moment k vyššie riešenému dizajnu. Výrobca to stavil na pasívne chladenie, čo by možno pri integrácii výkonného procesoru (trojjadrový Broadcom BCM6750 / 1,5 GHz) mohlo evokovať isté predpoklady na prehrievanie. Vďaka rozumne umiestneným výstupom na spodnej, ale aj vrchnej strane – spomínate na už opisovanú vodnú plochu? – však k žiadnemu extrémnemu teplotnému výkyvu nedochádza, a to ani pri mnou deklarovanom vyťažení. Uvedený výkon je navyše možné sledovať prostredníctvom intuitívnej aplikácie TP-Link Tether (funguje pre zariadenia s iOS, Androidom a je plne lokalizovaná), s ktorou sa automaticky spája aj užívateľsky prístupné nastavenie všetkého potrebného. Nech už je reč o neustálom monitoringu priepustnosti dát alebo dnes toľko riešenej a potrebnej bezpečnosti.

Ochranu vám okrem iného zaručuje zabezpečenie HomeShield (HomeCare je už minulosťou), kde je možné aktivovať si antivírusový program od firmy Avira alebo plne odolávať dnes rovnako častým DDoS útokom. Ide ale o platenú službu, ktorá vôbec nie je lacná. Základná aplikácia, za ktorú, samozrejme, priplácať nemusíte, vám krásne zobrazí navštívené web stránky všetkých pripojených zariadení pod rodičovskou kontrolou, vďaka čomu môžete sledovať vaše deti a ich schopnosť preklikať sa do temných vôd internetu. Ak sa vám nejaký portál nebude pozdávať, automaticky im odopriete prístup k nemu. Vaše ratolesti vás však môžu rovnako cez svoj počítač požiadať o odblokovanie stránky, ktorú nepovažujú za problémovú.

Šestica antén nie je k tomuto citlivému hardvéru pripnutá len za účelom vešania rúšok. Dve z nich sú totižto zamerané na 2,4 GHz sieť a naopak, zvyšné štyri slúžia na 5 GHz sieť. Je pritom zaujímavé, že tento router využíva každú jednu anténu na separátny kanál a nepristupuje k zmiešavaniu do jedného celku, čo je podľa môjho názoru aj dôvodom celkovej stability prenášaného signálu. Apropo, v oblasti konektivity má užívateľ k dispozícii nielen štvoricu gigabitových LAN portov, ale dokonca aj jeden USB 3.0 vstup. Prostredníctvom neho môžete router využiť na zdieľanie súborov a tlačiarní.

TP-Link vám s AX73 takmer nedáva na výber, keďže v danej cenovej relácii by ste v súčasnosti našli len málo konkurencieschopných a podobne ladených produktov. Obrovský výkon, šialená priepustnosť s možnosťou 8K streamu, intuitívne a komplexné ovládanie cez aplikáciu, stabilita a šírka pokrytia, podrobná rodičovská kontrola a zaujímavý dizajn. Toto sú najpevnejšie body kvalít bezdrôtového routeru AX73, ktoré možno len mierne kazí skutočnosť, že za službu HomeCare musíte paušálne priplácať.

Naše hodnotenie

Súčasná špička medzi bezdrôtovými routermi.

Klady

 • Wi-Fi 6
 • dizajn
 • 8K stream
 • aplikácia
 • 3-ročná záruka

Zápory

 • Za HomeCare sa platí

Informácie o produkte

TP-Link Archer AX73

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 272,5 mm
 • Výška: 147,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 49,2 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP -Link

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk