RECENZIA: Samsung Galaxy S21 Ultra - Väčší znamená automaticky lepší?

RECENZIA: Samsung Galaxy S21 Ultra - Väčší znamená automaticky lepší?

 

Je to len pár týždňov, čo som sa so slzou v oku, ako ten slávny indián z americkej reklamy na ekologickú katastrofu, lúčil s balíčkom obsahujúcim dizajnovo jedinečný Galaxy S21 a už tu máme jeho oveľa drahšiu, ale aj zásadne väčšiu, náhradu. Prívlastok Ultra sa nám v podaní spoločnosti Samsung už dlhší čas zaužíval ako štandard pre akýsi výkonnostný strop, respektíve pre opis vlajkovej lode danej firmy, a tak vás asi nijako nešokujem informáciou, že je to práve tento mobilný telefón, ktorý vás môže vo verzii s 16 GB RAM a 512 GB pamäťou prísť takmer na tisícpäťsto eur. Mne do redakcie síce privliekli finančne o niečo zhovievavejší kúsok (12 gigabitová operačná pamäť a 128 gigabitové úložisko), ale ani jeho cenovka, pohybujúca sa na rozmedzí medzi ojazdeným automobilom s vlastnou flórou a plastickou operáciou poprsia u rumunského lekára menom Grigore, automaticky neotvára všetky peňaženky v okolí kilometra od vášho domu. Prečo vám to tu popisujem takýmto sugestívnym a jemne bizarným spôsobom? No jednak ma to samozrejme baví, ale hlavne chcem, aby bolo už v úvode tohto článku nad slnko jasné, že v oblasti smartfónov s logom známeho juhokórejského koncernu, Samsung, si už nič drahšie zaobstarať nemôžete. Samozrejme v prípade, ak nie ste princ z arabských emirátov a netúžite po telefóne vykladanom žlčníkovými kameňmi Donalda Trumpa.

Fólia už v základe

Spomínaná cenovka mala o to väčšiu váhu ešte v čase predobjednávok, kedy ste si jedným ťahom mohli zaobstarať aj vysoko kvalitné bezdrôtové slúchadlá Galaxy Buds Pro alebo ich staršiu verziu súčasne po boku ďalšej novinky z dielne Samsungu, BT lokalizátoru SmartTag. Tu zase len platí, že kto neskoro chodí, sám sebe škodí, aj keď odhodlať sa skrátiť svoj vlastný domáci rozpočet o viac než tisíc eur nie je samozrejme nejaká banalita. Paradoxne to, čo vám Samsung chcel dávať za predčasné objednávky, sa už nezhoduje s ich novodobou politikou finálneho obsahu základného balenia. Galaxy S21 Ultra, ostatne tak ako aj klasická S21, totižto prichádza v podozrivo tenkom balení. Ako už asi tušíte, dôvodom je absencia adaptéru a rovnako aj káblových slúchadiel. Jediné, čo vám výrobca ponúka, je klasická kovová spinka na poškrabkanie za uchom a USB-C kabeláž určená na nabíjanie zariadenia – aspoň, že ten telefón tam nezabudli pribaliť.

Šampanské

Dosť bolo lacných vtipov okolo cien a využitia krabice, poďme konečne rovno na vec. S21 je vo svojej ultimátnej verzii skutočným kusom exkluzívneho hardvéru. Konštrukciu tu tvorí zmes Gorilla Glass Victus (na zadnej strane s matným prevedením) a kovového rámu, kde sa fotoaparát snaží, tak ako u klasickej S21, splynúť s pravou zadnou stranou telefónu. Nutné povedať, že mu to v tomto prevedení ide o niečo horšie, ale stále trvám na tom, že na rozdiel od Note 20 Ultra sa tu dizajnérom podaril priam majstrovský kúsok. Mobil svojím celkovým prevedením vykazuje isté známky originality a konštrukčnej finesy, s akou sa súčasná konkurencia bude vo svojich odpovediach musieť poriadne popasovať. Spomínaná zadná strana je pripravená aj na mastnejšie prsty a ak máte často spotené ruky, nemusí to vďaka matnému povrchu automaticky znamenať žiadnu katastrofu. Osobne som testovaný telefón mal celý čas v obale a keď už som musel niečo vyložene čistiť, tak to bol klasicky výrez na fotoaparáte, kde sa dokáže hojne hromadiť nečistota z vreciek nohavíc. V nich je mobil so svojou, pre sériu rekordnou, celkovou váhou 228 gramov jasne cítiť a rovnako tak aj pri bežnom prehadzovaní z jednej ruky do druhej. Tak, ako som sa nedávno rozplýval nad spracovaním S21, na seba v rovnakej miere vylievam ono pomyselné šampanské aj v prípade S21 Ultra.

Snímač odtlačkov prstov

Zásadné rozdiely medzi základnou verziou a v tomto texte riešenou Ultra formou spočívajú v kvalite displeju, typológie vnútorností a samozrejme aj fotoaparátu. Všetko ostatné ako keby ste prehnali cez kopírovací stroj a nech už sa budeme rozprávať o spoľahlivosti ultrasonického snímaču odtlačku prstov umiestneným pod vrchný panel (bezpečnosť procesu odomykania tu zaručuje aj snímanie tváre), alebo certifikácií plnej odolnosti voči vode a prachu, všetko tu je a funguje na jednotku s hviezdičkou. Aby som ale nezabudol aj na negatíva, tak v žiadnej z troch verzií S21 nenájdete slot pre microSD karty, čo môže pre značnú časť konzumentov znamenať menší problém.

Pre mňa osobne je to asi už vec sotva podstatná, keďže roky fungujem na cloudovom úložisku, ale čo je pre jedného zbytočnosť, sa pre iných môže stať významným nedostatkom. Jedinečnosť S21 Ultra som však plne docenil napríklad pri podpore nabíjania s 45 W, čo je už konečne snaha dotiahnuť sa na Star Trekovú rýchlosť plnenia akumulátorov, akú poznáme z tábora konkurenčnej firmy One Plus.

Za každých okolností

Presuňme sa teraz k zhodnoteniu kvality Amoled displeja. Určite ste zaznamenali účelové zníženie rozlíšenia u S21 minimálne voči minuloročným modelom, čo vyvolalo zbytočné internetové diskusie. Faktom totižto ostáva, že ak si teraz počas písania tohto textu zoberiem do ruky S21 základ s FHD rozlíšením a dám ho vedľa Ultra verzie s QHD, nedokážem vidieť zásadný rozdiel, a to som ešte nezačal ani popíjať (nezabúdajme na etiketu; whisky neotváraš nikdy pred piatou hodinou).

Pre 6,8 palcov veľkú obrazovku s minimálnym rámikom a jemne zaoblenými hranami je sotva badať výrazné zmeny v rozlíšení, a tak sa nároky konzumenta musia skôr uberať smerom k obnovovacej frekvencii. Galaxy S21 Ultra dokáže naservírovať 120 Hz, a to aj s funkciou dynamického prispôsobovania voči aktuálnemu využitiu zariadenia. Ide tu o šetrenie batérie, aké je v prípade tohto telefónu dosť zásadným bodom na zozname. Ostatne, kapacita 5000 mAh zvládne jeden deň aj s pár kompromismi, ale sotva už o niečo naviac. Displej je krásne čitateľný a paleta jeho celkovej prezentácie znesie aj tie najprísnejšie porovnávania s konkurenciou, veď jas na hranici tisícpäťsto nitov je údaj, ktorý hovorí sám za seba.

Náprava reputácie

Pod kapotou S21 Ultra sa skrýva procesor Exynos 2100 (určený pre náš trh), ktorý sa na rozdiel od minuloročných modelov tak výrazne nepotí, a preto dokáže znížiť celkovú záťaž na batériu v zariadení. Aj vďaka tomuto výkonnému motoru môžete pomocou telefónu hrať akékoľvek hry a súčasne upravovať multimediálny obsah, to všetko bez straty celkovej plynulosti. Ak už spomínam editáciu obsahu, určite vám môže prísť vhod trochu prekvapivá podpora pre elektronické pero S Pen, ktoré poznáme skôr ako neoddeliteľnú súčasť radu Note.

V Galaxy S21 Ultra ho však nemáte kam skryť a jediná možnosť, v prípade ak si ho kúpite, je zároveň investovať aj do špeciálneho obalu pre tohto inak samozrejme praktického pomocníka. Pero sa dá využívať v rovnakej miere ako v minuloročnom rade Note.

Úžasný zvuk

Na samotný záver recenzie na Samsung Galaxy S21 Ultra som si nechal vôbec tú najpodstatnejšiu čerešničku na inak celkovo chutnej torte. Fotoaparát sa v tomto prevedení môže pýšiť hlavným 108 Mpx senzorom s optickou stabilizáciou a na rozdiel od minulého roku aj s laserovým zaostrovaním. Celkovo je vám po ruke až pätica snímačov, kde jeden logicky využívate na selfie z prednej strany a zbytok sa stará o zachytávanie toho najpodstatnejšieho z vášho každodenného života.

Celkové zachytenie farieb, ako aj dynamický rozsah, je vec, pre ktorú ja osobne ostávam verný kvalite značky Samsung a u tohto zariadenia je každá jedna fotografia dôkazovým materiálom, nech už sa fotí za dokonalého, alebo takzvane dokonale pokazeného počasia. Umelá inteligencia je schopná spájať pixely do jedného celku a vytvárať očarujúce snímky plné detailov, a to všetko bez rušivých elementov (ak teda práve nefotografujete nejakú rodinnú oslavu, keďže telefón zatiaľ nemá ako eliminovať otravných príbuzných – možno ďalší model). Fotoobjektívy excelujú v drvivej väčšine situácií a jediným problémom sa ukázala byť v mojom prípade snaha zachytiť menšie objekty zblízka tak, aby nebola výsledná fotka až prehnane rozostrená mimo uzamknutého detailu. Naopak, ultraširoké snímanie doznalo vylepšenia o automatické zaostrovanie, a preto do jedného obrázku po novom natlačíte oveľa viac detailov.

8K video

Samsung sa popri S21 Ultra znova posnul na novú úroveň kvality. V zozname schopností tohto mobilného telefónu by sme síce mohli nájsť aj pár zbytočných vecí, ako je napríklad možnosť zachytávať videá v 8K, ale to je len dôkaz toho, ako sa spomínaný výrobca snaží prísť každý jeden rok s komplexným mobilom bez zásadných limitov. Súčasný kalendárny rok však prišlo aj pár symbolických amputácií a okrem chudobného balenia sa už zákazník nemôže tešiť ani na slot pre microSD karty.

Kto však potrebuje k životu ten najvýkonnejší Android na scéne a zároveň chce pocítiť luxus v spojení exkluzívnych materiálov a podmanivého dizajnu, práve pre neho bol odliaty tento štýlový hardvér. Mohli by sme sa tu spoločne prieť o to, či by nebolo vhodné finálne číslo zraziť o jeden bod nižšie – hlavne na základe vymenovaných negatív, avšak trend mobilných telefónov sa začína opierať o čoraz komplikovanejšie nároky koncového zákazníka a vyhovieť každému je už teraz priam nadľudský výkon. Dizajn S21 sa mne osobne páčil o kúsok viac, ale do jeho útrob nikto nenatlačil dva teleobjektívy aj s režisérom, ktorému ešte v ústach dymí zapálená fajka, preto som s konečným spracovaním najvyššej verzie viac ako spokojný.

Naše hodnotenie

Návrat na trón.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • fotoaparát
 • displej
 • rýchlosť nabíjania

Zápory

 • obsah balenia
 • absencia microSD slotu

Informácie o produkte

Samsung Galaxy S21 Ultra 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,6 mm
 • Výška: 165,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,9 mm
 • Hmotnosť: 228 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk