RECENZIA: Lamax NoiseComfort ANC - Nič nepočujem?

RECENZIA: Lamax NoiseComfort ANC - Nič nepočujem?

 

Logo spoločnosti Lamax sa u nás za posledné mesiace usadilo v plytkých vodách obecne vyhľadávaného pomeru medzi cenou a výkonom, čo je pochopiteľne aj naďalej jasnou stratégiou spomínanej značky. Ako sa však vraví; s jedlom rastie chuť a akonáhle z továrne tejto firmy vybehlo niekoľko tých výsostne lacnejších zariadení určených výhradne na reprodukciu zvuku, prišiel rad aj na niečo oveľa luxusnejšie. V prípade kompaktných slúchadiel s označením NoiseComfort ANC ale slovíčko luxus treba používať s veľkou rezervou, ostatne o celkovo nejasných kvalitách tohto hardvéru si čo to povieme v nasledujúcich riadkoch.

Asi už starnem alebo po tej tatrovke plnej písmeniek, ktoré sa do seba zakliesnili ako háčiky pásomnice v žalúdku starej kravy, nemám dnes chuť vás chlácholiť zmesou písmeniek s nejasným posolstvom a aj preto v prípade tohto testu prejdem rovno k veci. Uvedená firma Lamax sa rozhodla skúsiť onen recept minimálnej cenovej hladiny s dostatočne prepracovaným výkonom zariadenia, preniesť aj do sveta plne uzatvorených a bezdrôtových slúchadiel. Aby to lacné odlíšila od toho drahšieho, vynechala svoju typickú značku v podobe tyrkysovej farby a uvedený hardvér obliekla do rýdzo čierneho kabátiku. To by však samo o sebe bolo, pochopiteľne, sotva zásadnou zmenou, a tak sa pri opise celkovej konštrukcie, respektíve materiálov použitých na výrobu tohto produktu, rozprávame o kombinácii umelej kože s kovom a stále hojne zastúpeným plastom.

Badateľný posun

Na prvý dotyk sa Lamax NoiseComfort dá definovať ako konštrukčne nie práve presvedčivý produkt. Hlavný hlavový most je síce zabezpečený oceľovým plátom, avšak mušle samotné sú výsledkom spojenia plastu a menších kovových pántov. Práve tu sa slúchadlá skladajú do tvaru vhodného pre transport, respektíve do pozície ideálnej na uloženie do príslušného kufríka – ten je samozrejme súčasťou balenia. Výrobca pri konštrukcii pántov cielil na lepšiu trvácnosť produktu, ale osobne si myslím, že po roku aktívneho skladania a rozkladania sa už tak pre mňa nepresvedčivá konzistencia tu použitých súčiastok začne o to viac deformovať. Ak sa však pýtate na posun voči lacnejším variantom od identického výrobcu, tak áno, Lamax v tomto smere urobil jasný pokrok, avšak výsledkom je aj oveľa vyššia cenovka (Lamax NoiseComfort vás prídu na sumu necelých osemdesiat eur).

Aby celý doterajší text nevyznel nejako prehnane negatívne, osobne som si zamiloval krásny efekt brúseného hliníka, ktorý tu strojcovia integrovali do vrchnej časti mušlí. Ten ako jediný z celého dizajnu pôsobí skutočne exkluzívnym dojmom a dodáva slúchadlám efekt jedinečnosti. Po nasadení sa okolo vašich uší vytvorí sotva badateľný tlak peny obalenej do umelej kože. Jej kvalita bude po čase samozrejme degradovať, rovnako tak ako aj kvalita kože umiestnenej na hlavový most. Každopádne, čo sa týka pohodlia, a to aj pri celodennom nosení, tu môžem výrobok opatriť len a len chválou. Skúšal som slúchadlá používať viac než šesť hodín v jednom kuse a po ich zložení sa moje uši necítili nijako zneuctené a pokojne by zvládli ešte oveľa viac. V priloženom a dosť pevnom kufríku na vás čaká kabeláž s nabíjacím USB-C do USB-A vstupom, ako aj 3,5mm audio káblom. Ako bonus tu výrobca nezabudol pribaliť redukciu pre používanie v lietadlách, čo je v súčasnej pandemickej situácii možno o to viac smutným faktom, keďže lietať tu môžeme tak maximálne na záchod po tom, čo si objednáme kebab pochybnej kvality od firmy, ktorá sa pred pandémiou zaoberala čistením kobercov. Je však príjemné vedieť, že spoločnosť Lamax sa aj naďalej snaží ponúkať nadštandardnú výbavu pri väčšine svojich výrobkov.

Držia aj pri behu

Výrobca rozdelil všetky ovládacie prvky do dvoch skupín a na jednej strane na vás tak čaká regulácia ANC (aktívne potláčanie okolitých ruchov) hneď po boku vstupu určeného na nabíjanie, kde naopak na druhej strane vyčnieva trio tlačidiel, ako aj vstup pre 3,5mm audio kábel. Ovládanie pomocou hmatu sa dá naučiť pomerne rýchlo, ostatne ide len o krátke alebo dlhé tlačenia na príslušné gombíky a každý z nich má navyše svoju veľavravnú identifikáciu. Po aktivácii ANC by ste mali byť schopní odfiltrovať okolitý zvuk s cieľom užiť si ten váš ideálny šálok hudby bez akéhokoľvek rušenia zvonku. Pre Lamax je to malá veľká premiéra, keďže túto funkciu ešte nikdy do svojej elektroniky nevložili, čo je ale nanešťastie aj dosť poznať na výsledku. O pasívne vytláčanie zvuku sa starajú už samotné mušle, a tak asi strojcovia slúchadiel nevideli veľký zmysel v tom snažiť sa ANC dostať na vysokú úroveň, avšak aktívne fungujú len u menších ruchov. Akonáhle okolo vás preletí niečo skutočne hlasné, sotva sa dá hovoriť o dokonalom odfiltrovaní.

A ako je na tom prezentácia zvuku samotného? Audio je tu silne opreté o basovú linku a priam bublajúce spodné podlažia, čo je efekt ideálny na užívanie si určitých štýlov, avšak ťažko to môže obstáť pri hodnotení komplexnej palety zvukovej koncepcie. Lamax v tomto bode nezvláda priestorové podanie s takou vervou ako cenovo nie práve nejako výrazne vzdialená konkurencia a stredná linka je, na môj vkus, až prehnane utláčaná do pozadia. Výrazne môže pomôcť deaktivácia funkcie ANC alebo priame prepojenie s 3,5mm káblom, avšak následne sa tak trochu vytráca celá filozofia slúchadiel ako takých, ktorá stavia na BT párovaní s aktívnym potláčaním okolitých zvukov. Všetci ale raz urobia svoj prvý krok do neznáma a pre spoločnosť Lamax sú práve tieto slúchadlá malou veľkou premiérou na neprebádanej pôde. Chýba napríklad hlasový asistent upozorňujúci vás na nízky stav batérie a rovnako vás na túto skutočnosť neupozorní ani vizuálna signalizácia priamo na tele zariadenia. Kvalita mikrofónu sa počas vybavovania hovorov dá označiť prinajlepšom za priemernú, čo zase nemusí vyhovovať každému a k tomu si ešte pripnite celkovo neutrálny dizajn, ak dám samozrejme bokom moje nadšenie z hliníkových krytov mušieľ.

Fungujú aj ako headset

Aj cez moje výhrady ide kvalitatívne o značný posun v zmysle doterajšej produkcie v tomto texte toľko spomínaného výrobcu a ak vám pri vstrebávaní hudby nevadí výrazná basová linka a celková hutnosť poskytovaného audia, s výdržou batérie na hranici 25 hodín (s ANC) a 50 hodín (bez ANC), môžem vám kúpu Lamax NoiseComfort odporučiť. Kto si ale pri výbere podobne koncipovaného hardvéru potrpí na skutočný luxus, po všetkých stránkach, bude musieť jednoducho z tej svojej peňaženky vydolovať viac mincí.

Naše hodnotenie

Lamax vstúpil neistou nohou na neprebádané územie.

Klady

 • príslušenstvo
 • výdrž batérie
 • použitie kovu
 • pohodlie

Zápory

 • signalizácia stavu batérie
 • slabé ANC
 • konštrukcia

Informácie o produkte

Lamax NoiseComfort ANC

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 260 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk