RECENZIA: Samsung Galaxy Buds Pro - Pre hluchých

RECENZIA: Samsung Galaxy Buds Pro - Pre hluchých

 

Naposledy sme sa v súvislosti s radom bezdrôtových slúchadiel od Samsungu, ja a vy, stretli na sklonku minuloročného leta. Kto nemá pamäť slona, ako sa vraví, môžem mu vyvolať spomienky pomocou opisu fotografie, kde som predmet testu položil do kvetináča s jahodami. Či už to máte alebo nie, išlo o Galaxy Buds Live, teda akési malé lesklé fazuľky, ktoré som si strkal do ucha a híkal u toho nadšením ako ten osol dabovaný princom Hakeemom – mimochodom, viete, že práve vychádza pokračovanie filmu Cesta do Ameriky? Dnes, kedy to už je takmer pol roka od kvetináča a v ňom zasadené jahody už dávno pohnojili našu úrodnú hrudu zeme, nám juhokórejský koncern Samsung opäť niečo strká do sluchov. Buds Live vystriedali na stráži Buds Pro a ja vám v nasledujúcom texte poviem, či je to pokrok hodný zdvihnutých palcov, alebo je lepšie si tie palce pekne zase skryť do vrecka a to aj s ušetrenými peniažkami.

Noviniek je tu hneď niekoľko a to sa nemusíte nejako zásadne orientovať v skratkách formátu ANC a podobne. Rad Buds však doteraz akosi odolával plnohodnotnej schopnosti aktívneho potláčania okolitých ruchov a spoliehal sa výhradne na elektroniku bez kombinácie s hermetickým uzatvorením vďaka gumičke po tom, čo si užívateľ slúchadlá natlačí do ucha. Bolo to dostatočné na odblokovanie akustiky okolo vás, zatiaľ čo ste si užívali vašu šálku plnú hudby? Neviem. Všetko totižto záležalo na okolnostiach a prostredí, každopádne absencia plného ANC (aktívne potlačenie ruchov) bola tŕňom v uchu, prepáčte myslím v oku, mnohým a až s aktuálnym príchodom Buds Pro sa tento neduh konečne podarilo odstrániť. Prostredníctvom aplikácie môžete túto užitočnú funkciu navyše regulovať v dvoch úrovniach, čo je vhodné v momente, keď si spotení usadnete do čakárne psychiatrickej liečebne a zatiaľ čo si jednou rukou naprávate oslintané rúško, druhou sa snažíte nastaviť ideálny pomer relatívneho ticha z okolia so zvukom vysielaným z telefónu. Cieľom je dosiahnutie čistejšieho zvuku, ako aj šetrenie batérie v slúchadlách.

Agent

ANC je výborný pomocník hlavne v momente, keď máte možnosť sa odrezať od sveta, zavrieť oči a užívať si hudbu alebo podcast, to všetko v ich najrýdzejších podobách. Výrobca však myslel aj na náhle vyrušenia, napríklad v momente, kedy vám zazvoní telefón a vy ste nútení sa vrátiť späť do reality. V tomto bode sa ANC čiastočne prepne do snímania okolitých zvukov, a to s cieľom sprostredkovať reprodukciu vášho hlasu tak, aby ste si nepripadali ako ten Fantozzi so zemiakom v ústach a šálom okolo hlavy. Je to jednoducho prirodzenejšie, ak pri telefonovaní vnímame vlastný hlas, čo ste už určite neraz vypozorovali aj bez mojich pripomienok. Dobre, Buds Pro túto funkciu ponúkajú a rovnako sú schopné vám umožniť navýšenie snímania okolitých ruchov na úroveň, ktorá tak trochu hraničí so stalkerstvom. Systém snímania je schopný filtrovať a rozoznávať hlas od šumenia vetra, čím sa dostávame do situácie, keď si Buds Pro navolím na stupeň štyri a zatiaľ čo čakám na výsledok svojho antigénového Covid testu, si môžem vypočuť vzdialené rozhovory svojich milovaných spoluobčanov. Ani by ste mi neverili, čo ten hajzel zo štvrtého zase stváral o druhej nadránom, zatiaľ čo pani XY venčila mačku na balkóne.

Detegovanie zvuku, a hlasu špeciálne, je v prípade týchto slúchadiel ešte povýšené na novú úroveň. Vďaka spomínanému softvéru si máte možnosť nastaviť automatické prepínanie režimu odhlučnenia s priepustnosťou zvuku, a to vo vami definovaných časových intervaloch. Jednoducho povedané; slúchadlá začnú reagovať len na váš hlas v momente, keď chcete niečo povedať okoliu a zapnú snímanie ruchov, zatiaľ čo po uplynutí niekoľkých sekúnd, kedy zase nič nehovoríte, prejdú opäť do vami definovaného režimu odhlučnenia. Veľmi praktická vec v momente, keď sedíte v kancelárii a máte chuť kolegovi vynadať bez toho, aby vás zaujímala jeho následná prednáška o tolerancii na pracovisku. Je zaujímavé, že táto funkcia je tak citlivo nastavená, že slúchadlá skutočne nezačnú snímať okolité ruchy, ani keď niekto sedí len pol metra od vás a ústa mu idú, ako keď Baťa seká cvičky.

Prostredníctvom prehľadnej a dobre fungujúcej aplikácie Wearable má majiteľ Buds Pro neustále všetko pod palcom. Sledujete energiu v doku, ako aj v slúchadlách separátne, kde vás batéria podrží niečo málo cez šesť hodín s aktívnym ANC a bez neho o pár hodín naviac. Zároveň môžete regulovať dotykové plochy na slúchadlách, ja osobne som ich mal po väčšinu času plne deaktivované, aby nedochádzalo k nechceným prepínaniam skladieb v situáciách, v ktorých máte na hlave nejakú tú pokrývku. Všetky možnosti ladenia zvuku, za ktoré Samsung vďačí kooperácii s AKG, zvláda uvedený softvér bez akýchkoľvek problémov. Nikdy som sa osobne nepasoval za audiofila, ktorý dokáže rozoznať jemné rozdiely v basových linkách a doslova sa vyžíva v triedení meničov do stoviek kategórií, avšak tak ako som nad kvalitou zvukovej prezentácie híkal už počas minuloročného testu Buds Live, híkam rovnako aj u nasledovníka spomínaných fazuliek z jahodového záhonu. Znalcom je tu ale pochopiteľne k ruke napríklad možnosť aktivácie ekvalizéra a doladenie svojich potrieb do, pre nich, tej ideálnej formy.

Pár minút

Veľkým a praktickým pomocníkom je už spomínaná kolíska s vlastnou batériou, do ktorej Buds Pro neustále vkladáte. Tá je schopná naberať energiu cez USB-C konektor, ale dokonca aj prostredníctvom bezdrôtového nabíjania. Behom desiatich minút si tak dokážete načerpať šťavu na viac než hodinu používania. V kombinovanej výdrži (slúchadlá plus dok) vás Buds Pro môže zásobovať plným chodom cez dvadsať hodín, aj keď silno záleží na tom, ako často sa aktivuje toľko proklamované ANC a čo presne ten hajzel zo štvrtého vlastne stváral. Po dizajnovej stránke sa odkaz na fazuľky, alebo miniatúrne ľadviny ak chcete, trocha pretransformoval a Buds Pro už zase vyzerajú skôr ako normálne štuple do uší. Podstatou ostáva, že v uchu samotnom držia viac ako dobre a to aj pri aktívnom behu, kedy sa nemusíte obávať, že by vám vypadli na zem. Apropo, možnú stratu tu koriguje funkcia vyhľadávania pomocou Galaxy telefónov iných užívateľov, ktorí by prípade išli okolo strateného doku.

Test som pojal obetavo a slúchadlá si na takmer jeden celý deň nechal aktívne v ušiach. Moje pocity sú síce pod tlakom faktu, že fyziológia nie je tak úplne prenosná vec, každopádne po vybratí slúchadiel nedošlo k žiadnemu výraznému nepohodliu a bolesti. Všetko sa tu odvíja od toho, ako podobný hardvér znášate pri dlhodobom používaní. Buds Pro dokonca znesie pot a tlak vody pri ponorení do úrovne jedného metra, a tak športovcom, čo sa radi realizujú aj v nepriaznivých podmienkach, môžu prísť práve tieto slúchadlá viac ako vhod. Pri cene nad dvesto eur je výsledná kvalita rozhodne adekvátna a aj keď ja osobne dávam prednosť klasickým klapkám na uši, elegancia a isté mimikry z nosenia tohto nenápadného zariadenia má v praxi dozaista svoje výhody.

Naše hodnotenie

Úspešný upgrade z fazuľky na špionážne zariadenie.

Klady

 • ANC funguje
 • dizajn
 • IPX7 ochrana
 • kvalita zvuku
 • snímanie zvuku okolo vás

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

Samsung Galaxy Buds Pro

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 6,3 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 230 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk