RECENZIA: Samsung SSD 870 EVO - Predbehnutie z ľavej strany

RECENZIA: Samsung SSD 870 EVO - Predbehnutie z ľavej strany

 

Položili ste si niekedy otázku, že čo všetko ešte firma Samsung nevyrába? Tento juhokórejský nadnárodný podnik sa, samozrejme, rok čo rok snaží našu planétu zásobiť tradičnou spotrebnou elektronikou, pri ktorej by sme si mohli vytvoriť originálne haiku zložené zo slov ako televízor, práčka, telefón, chladnička či vysávač. Avšak toto sú veci hlboko zakorenené v akýchsi spotrebiteľských predsudkoch a málokto možno vie, že samotný Samsung sa už dlhý čas stará aj o produkciu vysoko kvalitných SSD diskov, ktoré by ste mohli nájsť v tradičných desktopoch alebo prenosných počítačoch. Na jeden takýto Solid State Drive sa teraz spoločne pozrieme, zatiaľ čo po mojej vyššie položenej otázke budete v duchu zrátavať situácie, pri ktorých vám logo spoločnosti Samsung len tak nenápadne brnklo po nose bez toho, aby ste si to uvedomili.

Skutočnosťou, že je to práve Samsung, ktorý zo svojich tovární chrlí vôbec tie najkvalitnejšie SSD disky súčasnosti, by sme mohli vlastne začať. Rýchlosť zápisu a načítavania údajov sa stala nesmierne dôležitou veličinou, ktorá nám má zjednodušiť tie každodenné preteky s tikajúcimi hodinkami. Často sme vo svojej práci hodnotení na základe rýchlosti a práve v tejto dobe, keď drvivá väčšina pracovníkov sedí v domácom prostredí s notebookom položeným tam, kde ešte pred pár hodinami chladol hrniec nedeľnej polievky, je čas ako taký alfou a omegou. SSD 870 EVO prichádza ako novinka v piatich verziách (od 250 GB až po 4 TB) a ide o dva a pol palcový disk, ktorý je primárne určený do laptopov so SATA 3.0. Kto hľadá ideálne SSD na kancelársku, mediálnu alebo rýdzo zábavnú prácu, kde sa vám obrovské množstvo dát z hier musí čo najskôr dostať z bodu A do bodu B, nájde dozaista práve v spomínanom rade EVO od Samsungu to svoje pravé orechové. Problémom snáď môže byť len nie úplne ľudová cena, kde ten najmenší disk s kapacitou 250 GB stojí na hranici 45 eur, pričom ten vôbec najväčší by vám mal skrátiť rozpočet o 500 eur. Prémiová kvalita si hold žiada prémiové ceny.

Tenký a ľahký

Disk je založený na vlastnom 3-bitovom trojvrstvovom článku (TLC) spoločnosti Samsung, pričom to všetko je podporené vlastným radičom MKX. Pri rýchlosti čítania, ktorá tu dosahuje overenú úroveň 560 MB/s, sa musí každý jeden z vás pousmiať a začať uznanlivo kývať do rytmu melódie zvanej spokojnosť. Nič iné z vašej strany neočakávam ani pri uvedení rýchlosti zápisu, ktorá bola stanovená na 530 MB/s. Samozrejme, tento štandard patriaci pod SATA 3.0 sa bude postupom času jemne degradovať a pamäťové bunky skôr či neskôr začnú mávať bielou vlajkou.

Na takéto problémy však výrobca, pochopiteľne, myslel, preto svoj rad SSD diskov EVO opatril viac ako príjemnou päťročnou záručnou dobou. Vaša investícia tak nemusí nutne prinášať neistotou a strach z budúcnosti. Ak je niečo vyložene hodné toľko skloňovanej a pre niekoho možno prehnanej cenovky, tak je to priložený softvér s priam magickými schopnosťami. Program Samsung Magician, ktorý kúpou jedného z variantov daného radu SSD získate, sa ponukou svojich možností a vôbec celým spracovaním môže suverénne zaradiť medzi to najlepšie, čo je v súčasnosti na scéne s diskami dostupné. Prehľadné a funkčné, to sú hlavné piliere uvedeného softvéru.

Schopnosť disku reagovať na potrebu prenosu dát rôznych veľkostí som overoval prostredníctvom hrania hier, ako aj bežnej audiovizuálnej prezentácie, kam spadajú programy pre úpravu rôznych súborov – najčastejšie, samozrejme, v 4K rozlíšení. Vo všetkých atribútoch hodnotiacej tabuľky sa disk spoločnosti Samsung ukázal byť vhodným kandidátom na predbehnutie akejkoľvek konkurencie dostupnej na trhu, čo by pre vás mal byť ten najdôležitejší zásek do pozitív pri prípadnom procese rozhodovania sa o kúpe nového SSD. Čo sa týka jednotiek SATA, sotva by ste našli vhodnejšieho kandidáta – pri istých situáciách by sa tento hardvér dokonca dokázal dotiahnuť aj na sekciu diskov M.2. A to je presne to. V prípade, ak vaše PC, respektíve notebook nemá inú možnosť než práve SSD uvarené s príchuťou SATA, sotva by som vám mohol odporúčať niečo lepšie než rad 870 EVO. Do redakcie mi síce dorazila menšia verzia s 500 GB úložiskom, ale aj napriek tomu všetkému som s diskom bol viac ako spokojný.

Naše hodnotenie

Absolútny strop výkonu v sekcii SATA.

Klady

 • výkon
 • softvér
 • dostupná 4 TB verzia
 • 5-ročná záruka

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

Samsung SSD 870 EVO 2021

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 69,85 mm
 • Výška: 100 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6,8 mm
 • Hmotnosť: 45 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk