RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 5 - Keď si ideš vlastnou cestou

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 5 - Keď si ideš vlastnou cestou

 

Ponuka konvertibilných notebookov do vrecka – tak nazývam všetko, čo sa pohybuje na hranici štrnástich palcov – sa v prípade spoločnosti Lenovo rozšírila o ďalšiu zaujímavú novinku. Ešte než sa začnete prežehnávať nad jeho cenovkou, dodám, že v konfigurácii, aká mi dorazila na test, sa rozprávame o prenosnom laptope za dva a pol tisíc eur, musím jasne prízvukovať skutočnosť, že tu ide o vlajkovú loď plne reprezentujúcu moderné trendy a aktuálnu víziu firmy Lenovo. Sú to ostatne už takmer dva roky, čo rad Yoga prišiel so štvrtou generáciou a keďže dnes je výmena výkonných čriev v podobne takto koncipovaných prístrojov na dosť pravidelnej báze, môžeme povedať, že Gen 5 možno trochu zaspal. Aj napriek tomu všetkému je jeho prebudenie naozaj energické a zo všetkého najviac to potvrdzuje integrácia procesoru Intel Core i7 (ako inak než najnovšej generácie) hneď po boku 16 GB operačnej pamäte. Nechcem však už takto v úvode skĺzavať do prehnane technických údajov, keďže ako dobre viete, prednosť má v tomto prípade vždy dizajn a samotné 2 v 1 prevedenie.

Takmer jeden a pol kilogramu vážiaci laptop ThinkPad je odetý do plne kovového šasi, kde suverénne prevláda hliník v tmavom farebnom prevedení. S pevnosťou celej konštrukcie je, samozrejme, namieste otázka ohľadom vojenských štandardov, čo v tomto prevedení prináša označenie MIL-STD 810G. Ide o sériu testov odolnosti, pri ktorých bolo zariadenie opakovane (dvadsaťšesťkrát po sebe) pustené na zem z viac než metrovej výšky a pri dopade na všetky jeho časti nedošlo k žiadnemu zásadnému poškodeniu. Okrem iného sú pod týmto testom podpísané aj ochrany proti extrémnym teplotám, vlhkosti a preniknutiu malých častíc prachu a piesku. Môže vám to teraz znieť ako prehnaná snaha zaujať konzumenta tam, kde to vlastne vôbec nie je nutné, avšak pri celkových rozmeroch (323 mm x 15, 95 mm x 218 mm) tohto prístroja sú pády možné a nikto nechce, aby sa mu počítač za viac než dve tisícky eur rozbil o podlahu ako pohár s vodou. Celoplošná tuhosť, ktorou sa ThinkPad X1 Yoga Gen 5 môže pochváliť, sa premietne aj do vašich dojmov počas odklápania a prehýbania displeja. Tenká lišta lemujúca obrazovku nemení svoj tvar ani pri drsnejšej manipulácii a človek má naozaj pocit, že tento hardvér znesie viac než len bežné zaobchádzanie.

Integrované pero poteší

Z boku na vás čaká duo Thunderbolt 3 vstupov, z čoho jedno USB-C je určené nielen na nabíjanie (na ľavej strane). Samozrejme, nemôže chýbať ani HDMI hneď vedľa audio konektoru a vstupu pre externú ethernetovú prípojku – je súčasťou balenia. Keďže, ako určite viete, ide o konvertibilný notebook, podpora dotykového ovládania hlavného panelu so sebou prináša aj možnosť použiť špeciálne pero. Nech už radi píšete voľnou rukou alebo kreslíte obrázky počas nudných mítingov, Lenovo si pre vás nachystalo podarené elektrické pero, ktoré je navyše možné zasunúť priamo do šasi prístroja z pravej strany.

Medzi ďalšie využiteľné funkcie, okrem očakávaného Wi-Fi modulu šiestej generácie a podpory BT, spadá snímač odtlačku prsta umiestnený hneď vedľa dostatočne veľkého trackpadu a v neposlednom rade aj webová kamera využívajúca snímanie tváre pre lepšiu bezpečnosť. Čo sa týka testu pri efektnom odomknutí zariadenia len pomocou prsta, v tomto prípade ThinkPad X1 obstál bez akýchkoľvek výkyvov. To isté by som rád napísal aj na margo už spomenutej kamery s rozlíšením 720p, avšak tu som zaznamenal menšie nedostatky hlavne pri používaní okuliarov. V čase recenzovania tejto novinky som taktiež písal reportáž o kvalite herných okuliarov za prehnané cifry a prelomenie systému prostredníctvom Windows Hello sa pri pôvodnom použití okuliarov a následnom zložení z hlavy ukázalo ako nemožné. Treba si počas prvého snímania jasne zadefinovať svoj výzor a nijako drasticky ho nemeniť.

Keďže sme si už tak pekne premostili z kvality materiálov použitých na výrobu celokovového tela k praktickému využívaniu bezpečnostných prvkov, určite bude vhodné presunúť sa do sféry klávesníc. Klaviatúra je v tomto prevedení plne podsvietená a na základe hore uvedených proporcií nemá, samozrejme, ako ponúkať numerickú časť. Jej nízkoprofilové spínače reagujú na všetky rýchle podnety a počas dlhotrvajúceho tvorenia textu som sa necítil nijako nekomfortne ani nepríjemne, čo je asi tá najdôležitejšia vec, ktorá vás v tomto prípade musí zaujímať. Nebola by to však firma Lenovo, ak by zabudla integrovať svoj patent menom TrackPoint. Ten si svoje miesto našiel tradične v dolnej polovičke klávesnice, a to preto, aby ste pomocou ukazováka mohli navádzať kurzor myši a palcom dosiahli na fyzické tlačidlá zasadené tesne nad trackpad. Či už preto dáte prednosť tejto trochu netradičnej forme interakcie, alebo ostanete pri klasickom kĺzaní prstom po ploche, v oboch prípadoch budete opäť svedkami vysokého štandardu kvality ako takej. Nesmiem ešte zabudnúť na ponuku tlačidiel v hornej mediálnej lište, kde sa nachádza pár zaujímavých a praktických skratiek využiteľných hlavne počas kancelárskej práce.

Krásny panel, ale slabá batéria

ThinkPad X1 bol v mojom prípade osadený plne dotykovou obrazovkou s 4K rozlíšením, ktorá v kombinácii so svojou štrnásťpalcovou veľkosťou ašpirovala na naplnenie očakávaní až po okraj. Celkové prevedenie farieb tu išlo ruka v ruke s dokonalým kontrastom a aj svietivosť v boji proti ostrým slnečným lúčom môžem podporiť kladným hodnotením. Do toho si ešte pridajme viac než slušnú reakciu spomínaného pera a taktiež takmer okamžité vykonanie príkazov určených priamo vašimi prstami. Pri takto kompaktnom hardvéri je často problém oceniť audio prezentáciu, ale aj v tomto smere sa Lenovo trošku predviedlo hlavne vďaka variabilite softvéru Dolby Atmos. Kto si preto počas práce bude chcieť spríjemniť chvíľku voľna (v týchto časoch je to viac než len potrebné), môže si v pohodlí domova užiť jeden diel svojho obľúbeného seriálu, a to aj bez pripojenia headsetu alebo slúchadiel. Treba však rátať s potrebou častého nabíjania, keďže batéria je jedným z najzásadnejších nedostatkov tohto výrobku. Pri maximálnom jase a spustenej minimálne jednej náročnej aplikácii sa notebook dostal na hranicu vybitia už za necelých päť hodín, čo je pri mojej spomienke na konkurenčné prístroje skutočne dosť chabý výsledok.

Model X1 sa ako konvertibilný laptop do ruky ukázal byť ideálnym partnerom na kancelársku prácu a bežnú domácu zábavu. Jeho najmodernejší procesor sa totiž aj po boku integrovanej grafickej karty nezľakne ani náročnejšieho softvéru, kde, samozrejme, odporúčame výhradne programy na úpravu fotografií a videí, s čím sa viaže aj využiteľnosť 4K displeja a dotykového pera. K tomu si pridajte krásne fungujúcu schému ovládania (TrackPoint, klávesnica, Track-Pad), odolné šasi, vysoký stupeň bezpečnosti a máte na zozname viac než len pár pozitív. Treba však pripomenúť slabšiu výdrž batérie, absenciu vstupu pre microSD karty a rovnako aj nie práve ľudovú cenovku, ktorú si Lenovo za tento svoj výrobok nárokuje.

Naše hodnotenie

Kancelársky a plne prenosný 2 v 1 notebook v prémiovom prevedení.

Klady

 • 2 v 1
 • použité materiály
 • odolnosť
 • klávesnica
 • TrackPoint

Zápory

 • batéria
 • cena

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 5 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 323 mm
 • Výška: 218 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,95 mm
 • Hmotnosť: 1470 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 2500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk