RECENZIA: MSI MPG Artymis 343CQR - Ten najvyšší štandard pre každého naozajstného hráča

RECENZIA: MSI MPG Artymis 343CQR - Ten najvyšší štandard pre každého naozajstného hráča

 

Ideálna voľba pre tých najnáročnejších bez ohľadu na to, či potrebujete monitor na hranie, prácu alebo oboje.

Zakrivené, širokouhlé monitory sú s nami už nejaký ten piatok, no až posledných pár rokov sa z nich stal štandard v hernom, ale aj pracovnom prostredí. Technológia výroby sa neustále posúva vpred a cenový rozdiel medzi bežnými a zakrivenými monitormi sa preto znižuje. Táto vlna pochopiteľne strhla aj Taiwanského výrobcu herných zariadení – MSI. Firma má vo svojom portfóliu zakrivené monitory už niekoľko rokov, no nami testovaný model je úplne prvý monitor od spoločnosti MSI s hodnotou zakrivenia 1000 R, ktorá je pre ľudské oko údajne tou najprirodzenejšou.

Zariadenie spravilo dojem už pri preberaní od kuriéra. Krabica so šírkou takmer 1 m a s váhou skoro 13 kg doslova kričala, že to bude niečo veľké. Popri kvalite balenia nás po otvorení potešila aj plná výbava. Okrem napájacieho kábla sme tam totiž našli aj Display Port kábel, HDMI kábel, USB kábel a úchytky pre ramenný držiak. Ak by k nim bol pribalený ešte skrutkovač, mohli by sme hovoriť o absolútnej dokonalosti. Monitor sa skladá z troch častí, samotnej obrazovky a dvoch častí stojana. Inštalácia nie je vôbec zložitá, hlavná časť pekne zapadne do stojana, a teda nemusia byť na ňu dvaja, aby jeden istil monitor, kým druhý doťahuje skrutky.

Samotný monitor disponuje rozmermi 795,3 × 422,5 × 315,6 mm a ako prvé nám na ňom do očí udrela takmer bezrámová konštrukcia. Na vrchu a po stranách nie je rám v podstate vôbec, akurát na spodnej strane sa nachádza približne 20 mm dlhý rám s logom MSI. Na prednej časti, vpravo dole sa takisto nachádza dióda signalizujúca stav monitora. Zadnú časť monitora pokrýva unikátna textúra spolu s RGB logom, pásom a troma tlačidlami. Samozrejme nechýbajú ani vstupy pre Display Port, HDMI, USB-C a tri USB porty.

Po zapojení sme sa pustili do kalibrácie. Evidentne niekto už mal monitor na testovanie pred nami, a teda samotné nastavenie dalo trochu zabrať, pretože zariadenie má naozaj širokú škálu možností. V prvom rade ponúka štyri prednastavené režimy podľa typu hier, ktoré preferujete, resp. práve hráte – Racing, FPS, TPS, RTS. Poslednou možnosťou je tzv. User nastavenie, v ktorom si môžete všetky dostupné hodnoty nastaviť podľa seba. Ďalšou možnosťou, bez ohľadu na režim, ktorý ste si zvolili, je možnosť nočného módu. Monitor má však mimoriadne dobré vyobrazenie farieb (HDR400 + True Colour Sync) a tento mód vo väčšine prípadov nie je vôbec potrebný, dokonca bol miestami viac na škodu ako úžitok. V niektorých prípadoch, pri obzvlášť tmavých pasážach, dokázal hre pomôcť. Každopádne, je ťažké predstaviť si, že by niekto neustále zapínal a vypínal nočný mód podľa aktuálnej situácie v hre.

Prvotné nastavenie sme robili priamo na monitore a aj keď to síce nie je žiadna tragédia, tak joystick predsa len niekedy spolupracoval a pár nastavení sme museli robiť opakovane. Našťastie ale firma ponúka zadarmo software s názvom MSI Gaming OSD so všetkými nastaveniami, ktoré nájdeme priamo v monitore, akurát v používateľsky podstatne prijateľnejšom prostredí. Aby to celé fungovalo, zariadenie musí byť s PC prepojené aj pomocou USB kábla, ktorý nájdete v balení.

Po úvodnej kalibrácii a vyriešení niekoľkých drobných problémov sme sa konečne pustili do samotného testovania hier. Rozlíšenie 3 440 × 1 440 (UWQHD), obnovovacia frekvencia 165 Hz, pomer strán 21:9, omeškanie do 1 ms a hodnota zakrivenia 1000 R. Všetky tieto parametre sľubovali dokonalý herný zážitok a naše vysoké očakávania sa nakoniec veruže naplnili. Vyskúšali sme celú škálu hier rôznych žánrov a v drvivej väčšine monitor povýšil herný zážitok na úplne inú úroveň. Najväčší prínos sme zaznamenali hlavne u závodných, športových, ale aj strategických hier. Preteky Formuly 1, ale aj futbalové zápasy v hre eFootball PES 21 dostali pri pomere strán 21:9 nový nádych. Potešila hra Rise of Nations, ktorá aj napriek svojmu veku podporuje súčasné grafické štandardy. Na opačnej strane barikády boli zase MOBA hry, pri ktorých sme sa na tej veľkej obrazovke doslova strácali. Každopádne, stále sme sa dočkali dokonalého vyobrazenia farieb, nulového trhania a omeškania.

Pochopiteľne sme boli zvedaví aj na to, ako si monitor poradí s pracovným prostredím. Predstava, že naň napojíme firemný laptop s integrovanou grafikou predsa len spôsobovala menšie obavy. Našťastie bol opak pravdou a aj slabšie zariadenie si s takým výkonným monitorom hravo poradilo. Bolo príjemné sledovať, ako sa na jednu obrazovku zmestí Toad, niekoľko Linuxových okien prostredníctvom Putty, Excel a MS Teams. Absolútnou čerešničkou na torte bolo zrkadlenie telefónu na monitore. Z doterajších skúseností môžeme s pokojným svedomím povedať, že ak vyslovene nepotrebujete mať jeden z monitorov orientovaný na výšku, tak je lepšia možnosť jeden zakrivený ultra-wide monitor ako viac bežných monitorov vedľa seba.

Nanešťastie ešte stále nevieme cenu, za ktorú sa monitor bude u nás predávať a hlavne, kedy sa dostane do samotného predaja. Zahraničné weby udávajú, že zariadenie malo byť dostupné už v decembri minulého roka. Dôvody, prečo ešte stále nie je v predaji si môžeme len domýšľať. Druhým problémom je cena. Starší model MPG341C sa predáva za cenu približne 770 eur, pričom ho testovaný model parametrami prevyšuje takmer vo všetkom. Je teda viac než isté, že cena bude o niečo vyššia. Monitor je momentálne v ponuke len na amerických stránkach s cenovkou 899 USD , pričom podľa dostupných informácií ani nie je na sklade. Po zarátaní dane tak môžeme byť buď veľmi optimistickí a očakávať štartovaciu cenu 999 eur, alebo sa zachováme ako realisti a nebudeme rátať s cenovkou nižšou ako 1099 eur.

Naše hodnotenie

Mimoriadne kvalitný, zakrivený monitor s množstvom najmodernejších vychytávok ulahodí aj tým najnáročnejším hráčom. Obnovovacia frekvencia 165 Hz, pomer strán 21:9, odozva len 1 ms, True Color Sync spolu s HDR400, či to najideálnejšie zakrivenie v hodnote 1000 R. Všetky tieto aspekty sú predpokladom dokonalého herného zážitku v tej najlepšej kvalite. Uvedenie na náš trh je však zatiaľ v nedohľadne a predpokladaná cena produktu by v prípade kúpy výrazne zasiahla rozpočet.

Klady

 • dokonalý herný zážitok
 • ideálne zakrivenie monitora
 • kvalitné materiálové spracovanie

Zápory

 • zatiaľ neznámy dátum spustenia predaja
 • vysoká predpokladaná cena

Informácie o produkte

MSI MPG Artymis 343CQR 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 795,3 mm
 • Výška: 422,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 315,6 mm
 • Hmotnosť: 9170 g
 • Farba: čierna/šedá
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Patrícia Murinová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk