RECENZIA: ZenBook Duo UX482EA-HY037T - Duálna osobnosť

RECENZIA: ZenBook Duo UX482EA-HY037T - Duálna osobnosť

 

Prenosné a plne kompaktné počítače sú v aktuálnej neľahkej dobe stále vyhľadávaným a žiadaným artiklom. Celosvetová situácia nepraje voľnému cestovaniu bez zadania vážnych dôvodov (výhovorka ohľadom zapnutej žehličky v hotelovej izbe na nepadne na úrodnú pôdu, ani keď si na seba hodíte kožuch z ondatry a do ruky strčíte tenisovú raketu). Na druhej strane, pobyt v našej krásnej prírode je rovnako tak cenný ako vyloženie nôh na pracovný stôl v korporačnej kancelárii. Drvivú väčšinu ľudí teraz živí práca mimo bežného dosahu firemných klieští imperializmu, a preto ide segment výkonných, ale cez to všetko skladných notebookov na odbyt lepšie, než konopné laná v turistickom stánku pri lese Aokigahara. Žiarivým príkladom je aj neutíchajúca snaha spoločnosti ASUS vylepšovať svoje najpredávanejšie modely laptopov, kam dozaista spadá aj rad ZenBook Duo. Už len z čisto laického pohľadu je podľa PR materiálov práve aktuálny model UX482 v čerstvej konfigurácii priam hviezdnou pozvánkou do sveta techniky. Dokáže vás podržať počas pracovného procesu , no aj pri každej voľnej chvíľke vďaka sérii zaujímavých a užitočných funkcií. V nasledujúcom texte si spoločne rozoberieme významný posun od minulej Pro verzie a rovnako neopomenieme zhrnúť všetky podstatné piliere osobnosti, aké tento „oku lahodiaci“ hardvér dokážu pretlačiť aj cez argument týkajúci sa cenovej relácie.

Chrumkavé koleno

V úvode zámerne spomínam reklamné materiály a rôzne úderné bulletiny, aké na vás pred kúpou nového počítača dopadajú. Toto je úlohou novinárov, aby dokázali všetky zásadné prednosti daného prístroja overiť a prípadne uviesť do reálnej roviny. Ako je to v prípade novej verzie štrnásťpalcového mininotebooku ZenBook Duo? Najskôr môžeme začať samotným dizajnom tohto sotva jeden a pol kilogramu vážiaceho krásavca. Šasi sa nijako nevymyká minulým modelom, a preto v jeho charakteristike prevažuje horčíková zliatina. Prvé, čo si však všimneme, na margo spomínanej verzie Pro, je zmena pri otvorení veka. Spodná a plne dotyková obrazovka sa po vzore ROG notebookov automaticky zdvíha spolu s patentovaným systémom pántov, čím je dosiahnutá oveľa prirodzenejšia čitateľnosť spodného ScreenPad panelu a súčasne aj lepšie chladenie zadnej polovice prístroja.

Odklopenie veka je záležitosťou jednej jedinej ruky, čo pri takejto chabej váhe považujme ako malé, ale stále dôležité plus. Predsa koľkokrát sme už zažili situáciu, kedy sa nám v ľavej ruke potilo práve uvarené koleno napichnuté na vidličke a zatvorený notebook bol nedosiahnuteľnou bránou medzi obľúbeným seriálom a studeným jedlom. Apropo, pozor na mastné prsty. Brúsený kovový povrch priam neznáša výrazné odtlačky, a dokonca má problém odolať už len minimálnej vrstve potu. Zariadenie som musel často utierať vlhčenými vreckovkami aj napriek tomu sa po čase naň opäť dostali priam ideálne príklady vhodné na študovanie forenznej kriminalistiky.

Umučenie dlaní

Držme sa teraz jednej z významných predností radu Duo. Dotyková obrazovka je na milimeter presne napasovaná do celkovej hrúbky 1,7 cm, čo je nie len odkaz na súčasný technologický strop, ale zároveň priama linka do sveta takzvanej účelovej moderny. Stačí tento prístroj otvoriť v miestnosti plnej nezaujatých pozorovateľov a rozžiarené duo IPS panelov okamžite pritiahne pohľady všetkých. V mnou testovanej vzorke sú obe obrazovky plne dotykové, a to pri Full HD rozlíšení s obnovovacou frekvenciou 60 Hz a svietivosťou 400 Nits. Nejde o to najlepšie, čo by ste v súčasnosti mohli v tomto segmente dostať, avšak zároveň nejde o žiadne vyložené sklamanie. Svietivosť na priamom slnku je obstojná a pozorovacie uhly sú menším sklamaním snáď len v prípade spodnej obrazovky. Tá vrchná má pomer strán 16:9 a pokrýva sRGB v stopercentnej úrovni a naopak, spodná ponúka viac, než dvanásť palcov pri rozlíšení 1920 x 515. Spodný ScreenPad panel som využíval z časti na emailovú komunikáciu s nepretržitým monitoringom, ale viem si jeho výhody predstaviť aj pri strihaní videa, či úprave fotografií – to všetko sa vďaka výkonu testovanej verzie dá realizovať. Zamrzí snáď len stále nekompletná podpora Windows funkcií, ktoré by zo ScreenPadu spravili o niečo atraktívnejšiu prednosť – takto všetko bremeno ostáva na softvéri od ASUS-u. Je na čase, už nie len symbolicky, položiť ruky na šesťdesiatpercentnú klávesnicu s nízkoprofilovými spínačmi.

Ako už asi tušíte, adorovanie druhého IPS panelu prináša tradičné utláčanie klávesnice ako takej a rovnako tak odsunutie malého touchpadu do pravého rohu notebooku. Aj keď sa týmto krokom dosiahol priestor, kde je využitie plochy v totálnej nadvláde nad neužitočnými hranami, pri dlhodobom písaní vám tento model bude robiť isté problémy. Jednotlivé spínače sú na seba natlačené s takmer nulovou rezervou a priestor pre dlane fakticky neexistuje. Osobne som to kompenzoval položením notebooku na vankúš a opretím rúk o jeho mäkké čalúnenie, avšak takéto riešenie sa sotva dá nazvať prenosným a praktickým. Už spomenutý touchpad je dobrý maximálne na rýchle potvrdenie nejakého príkazu, ale z dlhodobého hľadiska odporúčam voľbu externej myšky a prípadne využívanie dotykových funkcií.

Sociálne vyžitie

Horná hrana panelu skrýva dostačujúcu webovú kameru, s akou sa vašej online mítingy zrealizujú bez väčších problémov. Vstavané audioreproduktory s licenciou Harman Kardon rovnako neurazia, aj keď na plnohodnotný zážitok z tradičnej televíznej zostavy sa to pochopiteľne pri celkových rozmeroch zariadenia nemá ako chytiť – áno, na to pečené koleno s chrenom a jednu epizódu Red Dwarf je to však viac ako vhodné. Keď už spomínam nejaké fúzie v zmysle pripájania iných zariadení, určite príde vhod stále potrebný slot na MicroSD karty a tak isto dôležité HDMI a duo USB-C s Thunderbolt 4. Nabíjanie batérie sa realizuje priamo cez USB-C vstup a akumulátor vás pri strednom vyťažení dokáže podržať viac než deväť hodín. Pri plnej prevádzke s maximálnym jasom a spustenými náročnejšími procesmi to celé klesne na šesť hodín, čo už, samozrejme, nie je až taká veľká hitparáda.

Úprimne, práve celková sila vstavanej batérie je u nového ZenBook Duo výraznejšou slabinou, ktorú by ste mali dozaista brať na zreteľ a jediná možnosť, ako to zlepšiť, je vypnutie druhej obrazovky. Do redakcie mi dorazila verzia s procesorom Intel Core i7, grafikou Iris Xe a 32 GB operačnou pamäťou. Toto nemilosrdné zloženie, ktorému dominuje Intel Tiger Lake, sa aj v spojení s SSD diskom o kapacite 1TB postaralo o dostatočný výkon na prácu, ako aj zábavu, a to pri minimálnom hluku a rovnako uspokojivom chladení.

Na dobrej ceste

ASUS je s využívaním duálneho konceptu obrazoviek stále len na poriadne dlhej ceste. Avšak prácu, akú s týmto nápadom doteraz odviedli, považujem za výbornú. Je tu, samozrejme, stále dosť priestoru na zlepšovanie. ZenBook Duo sa v novej konfigurácii dokázal opäť posunúť vpred, aj keď isté nedostatky pretrvávajú a spadá tam predovšetkým problematika pri umiestnení notebooku mimo pevného povrchu a dlhodobom písaní na stiesnenej klávesnici. Slabšia výdrž batérie je kompenzovaná rýchlym nabíjaním prostredníctvom 65W nabíjačky, kedy ste počas štyridsiatich minút schopní dostať notebook takmer do úplného nabitia. Idea praktických predností využívania ScreenPadu sa v spojení s výbornou strojovňou a odolným šasi cez uvedené nedostatky dokáže presadiť aj v mojom osobnom hodnotovom rebríčku. Už teraz sa nemôžem dočkať, čo výrobca predvedie v ďalšej generácii tohto hardvéru.

Naše hodnotenie

Úspešný posun vpred a z praktického pohľadu stále uchopiteľná idea.

Klady

 • výkon
 • dve obrazovky
 • použité materiály
 • webová kamera
 • chladenie

Zápory

 • klávesnica
 • batéria

Informácie o produkte

ZenBook Duo UX482EA-HY037T 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 324 mm
 • Výška: 222 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,3 mm
 • Hmotnosť: 1570 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 1900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Liliana Dorociaková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk