RECENZIA: OMEN Spacer Wireless TKL - Monolit je to správne slovo

RECENZIA: OMEN Spacer Wireless TKL - Monolit je to správne slovo

 

V poslednej dobe sa trendu zmenšovania nedokáže vyhnúť už ani sekcia herných klávesníc, s čím sa logicky spájajú výrazy ako TKL (Tenkeyless) bližšie špecifikované percentuálnym vyjadrením osekania jednotlivých kláves. Na scéne máme v súčasnosti nesmierne pestrú ponuku rozmerovo rozličného hardvéru, čo v prípade spomínaného prístroja určeného na hranie a písanie súčasne prináša rozostup od štyridsiatich percent až po klasické stopercentné. Možno by ste sa divili, koľko je medzi danou mierkou rôznych medzizastávok a čo všetko jednotliví výrobcovia skúšajú vymyslieť, len aby sa odlíšili od konkurencie a priniesli niečo nové. My si v nasledujúcom texte spoločne zhodnotíme TKL klávesnicu z radu OMEN od Hewlett-Packard, ktorá by sa v percentuálnej definícii dala zaradiť na úroveň čísla osemdesiat.

Vedeli ste, že existujú aj päťpercentné klávesnice?

Spoločnosť HP sa síce v súčasnosti pripravuje na asimilovanie hernej divízie HyperX, ktorú nedávno odkúpili priamo od odborníkov na pamäte Kingston Technology, avšak ich vlastná herná sekcia OMEN nateraz nekončí, ba naopak. Do rúk sa mi totižto dostal poriadne nafúknutý balík nového hardvéru s rovnako pozmeneným logom OMEN, kam spadajú nielen po stránke výkonu upravené notebooky, ale samozrejme aj myši, slúchadlá či práve klávesnice. Postupne vás tak budem môcť zoznámiť s kvalitou jednotlivých kúskov uvedeného hardvéru a ako ste už asi pochopili z textu vyššie, začneme bezdrôtovou klaviatúrou OMEN Spacer Wireless TKL. Ešte než sa vôbec pustíme do rozboru samotného zariadenia, určite chcem hodiť k nohám dizajnérov celej vynovenej línie OMEN jeden veľký klobúk plný rešpektu a uznania. Málokedy sa totižto nejaká elektronika dokáže tak výrazne odlíšiť od inak preplneného trhu, ako to zvláda práve porcia noviniek s toľko spomínaným logom.

Minimalizmus a ostré línie

Mohutnosť a ostrosť sú tu priam hlavným nosným prvkom celkového dizajnu, s čím sa môže v istom bode hodnotenia spájať aj jedno negatívum. V prípade testovanej vzorky, akej cena je momentálne stanovená na cca 120 eur, sa pri podložke pod zápästie nemôžem vyhnúť kritike. Koženka s pamäťovou penou zasadená do plastového šasi s magnetmi sa síce po estetickej stránke krásne hodí k samotnej klávesnici – ako keby bola jej dokonalou súčasťou, avšak počas dlhodobého používania sa o jej ostré hrany môžete neraz nepríjemne odrať.

OMEN Spacer som testoval viac než mesiac a napísal na ňom toľko textu, že by to stačilo na pokračovanie Gogoľovho revízora, ale počas plného pracovného zápalu, kde sa za zvuku mechanického spínania v znamení CHERRY MX Brown ozývalo len výrazné klepanie, som sa neraz cítil nekomfortne práve pre uvedené hrany. V tomto bode preto estetika prevalcovala funkčnosť a aj keď dokáže konkrétna klávesnica vyniknúť počas fotografovania, z dlhodobého hľadiska v sebe skrýva isté problémy.

Aké sú pocity počas hrania, ale aj písania?

Celá klávesnica vyzerá ako monolit vytesaný z mramoru a mne osobne sa tento koncept votrel do srdiečka až tak, že silno uvažujem o rozšírení svojej vlastnej zbierky (áno, mám takú úchylku v hromadení herných klávesníc rôzneho druhu a zamerania). Nejaká tá odrenina ma určite nezastaví, keďže tento neduh prevalcuje kvalita použitých materiálov, ako aj chirurgicky presné reakcie hnedých spínačov. Aj keď tu absentuje možnosť zvýšenia náklonu hornej hrany pomocou klasických nožičiek, zariadenie má už v základe niekoľkostupňový sklon, a tak som tento fakt nepociťoval nejako negatívne.

Síce ma trocha zaskočila skutočnosť, že USB modul (2,4 GHz) sa nedá reálne zasunúť do samotného tela klávesnice ak by ste ju napríklad chceli prenášať niekam mimo domova, ale to z môjho pohľadu rovnako nespadá pod fatálne nedostatky. Oveľa dôležitejšia je celková spoľahlivosť a pohodlie pri tvorbe textu, ako aj interakcii s hrou, ktorá je tu ďaleko nad priemerom. OMEN Spacer Wireless TKL ďalej ponúka štandardné RGB podsvietenie v jednotnom bielom štýle, kde sú červeno zvýraznené len smerové šípky a klávesy AWSD, čiže je určená skôr pre staré herné stalagmity ako som ja sám.

Priemerná softvérová podpora

Keď už som vyššie nahryzol možnosti úprav podsvietenia (sú skutočne minimálne a jediné, čo v tomto prípade môžete regulovať, je intenzita svetla a výber zo štyroch efektov), určite by sme sa pri aplikácii OMEN Gaming Hub mali na moment pristaviť. Možností úprav tu nie je nijako veľa a vôbec najväčším nedostatkom sa stáva nepochopiteľná absencia zmeny jednotlivých spínačov. HP vám v tomto ohľade ponúka len päť skratiek, do ktorých môžete napasovať vlastné makrá, avšak to je dosť chabá náhrada. Pri hernej klávesnici s cenou presahujúcou sto eur by som takto zásadnú vec, akú majú výrobky oveľa lacnejších značiek (Genesis napríklad), neočakával. Aby som však bol férový, tak samotná aplikácia pôsobí celkovo prehľadne a môžete sa v nej orientovať bez nejakého tápania a blúdenia.

Na úplný záver som si nechal dôležitý aspekt v podobe výdrže batérie. Jej životnosť sa podľa papieru odhaduje na tri dni plného vyťaženia, čo sa ale dá dosiahnuť len pri výraznom alebo úplnom eliminovaní podsvietenia. Osobne som sa dokázal zmestiť pod hranicu 48 hodín, čo je na jedno nabitie určite prijateľný a celkovo pozitívny čas. Na dobíjanie energie slúži priložený USB-C kábel a oceňujem vstup umiestnený do pravého horného rohu klávesnice.

Je pre vás numerická časť dôležitá?

Pred prípadnou investíciou do bezdrôtovej mechanickej klávesnice OMEN Spacer Wireless TKL si treba ujasniť, čo všetko z vyššie vymenovaných negatív je pre vás podstatné a či vám osemdesiatpercentná koncepcia, a teda aj strata numerického bloku pri hraní a kancelárskej práci, bude nejako zásadne prekážať. V mojom prípade tie pozitíva prevážili misky váh smerom k spokojnosti a do popredia sa predral jedinečný dizajn a v závese za ním úžasný pocit pri písaní a hraní. To, že nič nie je dokonalé, demonštruje tento výrobok možno až príliš dobre, a to bez akéhokoľvek maskovania.

Naše hodnotenie

Dizajnovo jedinečný kus hardvéru s vysokým stupňom spoľahlivosti.

Klady

 • dizajn
 • odolnosť
 • softvér
 • batéria

Zápory

 • podložka
 • cena
 • makrá

Informácie o produkte

OMEN Spacer Wireless TKL 2021

 • Kategória: Klávesnice
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk