RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 - Výkon, čo unesie aj batoľa

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 - Výkon, čo unesie aj batoľa

 

Sotva by som teraz vedel spočítať na prstoch rúk celej svojej rodiny, koľkokrát som už za posledný rok začínal test notebooku vetou; v súčasnej dobe. Celosvetová pandémia nám už cez rok výrazne zasahuje do životov, nech už mám na mysli sociálne atribúty či priamo pracovné výkony, a tak vás, ľudí a kolegov pracujúcich výhradne z domu, asi vôbec nešokuje skutočnosť okolo zvýšeného predaja prenosných počítačov – mimo iného samozrejme. Každá, v úvodzovkách, sranda sa však raz skončí, a preto je vhodné ešte pred investíciou do často drahého hardvéru myslieť a kalkulovať s dôrazom na komplexné využitie v neskoršom období. Spoločnosť Lenovo je v tomto ohľade jednou z viac ako rozumných volieb, keďže jej portfólio výpočtovej techniky v sebe nesie ukotvenia na rôzne sféry praktického využitia, a to ešte navyše aj v zaujímavých kombináciách. Často vám preto prinášame testy na herné notebooky, s akými by sa dokázal uživiť aj profesionálny tvorca reklám, či naopak primárne stroje zamerané na fúzie medzi biznisom a zábavou. V nasledujúcom texte si však rozoberieme prakticky úplne nový laptop pod u nás známou vlajkou ThinkPad, ktorý sa aj s označením X1 Nano dá definovať ako prémiový pracovný nástroj s výkonom, o akom v daných proporciách môže konkurencia len snívať.

ThinkPad X1 Nano Gen 1 je trinásťpalcový mini notebook s váhou, aká vás doslova ohúri. Toto už na prvý pohľad sympatické zariadenie nemá totižto ani jeden kilogram (presne 907 gramov), a tak je manipulácia s ním otázkou použitia dvoch stredne ochabnutých prstov. Ak by som to mal jemne prehnať, tak s týmto počítačom sa zvládne zahrať aj čerstvo narodené batoľa. Jeho filozofiou je spojenie vysokého výkonu s jednoduchým prenosom, nech už beháte po dome v teplých papučiach alebo sedíte vo vlaku uháňajúcom kamkoľvek vás len napadne. Vďaka odolnému šasi vytvorenému zo zliatiny horčíka a karbónu sa vám v rukách ocitne flexibilný, ale cez to všetko pevný kus jemne pogumovaného zariadenia. Manipulácia s ním je, ako už píšem vyššie, otázkou používania jedného až dvoch prstov, ale čo je zaujímavé, tak aj pri danej hmotnosti sa počas otvárania vrchného veka nedá badať akákoľvek konštrukčná nedokonalosť. Mám teraz namysli extrémne prehýbanie už tak tenkých častí samotného zariadenia, ako aj potlačenie akýchkoľvek nežiadúcich zvukov. Všetko pôsobí luxusným a prémiovým dojmom. Milovníkov konvertibilných notebookov tu síce sklamem, avšak ani možnosť vyklopenia panelu do vodorovnej polohy nie je tak úplne na zahodenie. Keď už si opisujeme celkový dizajn, tak vyložene tmavá farba v tomto prípade hrá do karát typicky umiestnenému logu značky ThinkPad aj s malou Led diódou informujúc používateľa o stave zariadenia, ako aj brúsenému názvu Lenovo. Komukoľvek som tento hardvér vložil do rúk, okamžite bol z neho vyložene nadšený a to ešte neprišla reč na výkon jeho strojovne.

Výbava hodná pozornosti

Celkové proporcie 292,8 × 13,87 × 207,7 mm si samozrejme vyberajú svoju daň v podobe malej ponuky fyzických vstupov. Všetko sa v tomto ohľade sústredí na ľavú stranu notebooku, kde nájdete kombinovaný zvukový port a duo USB-C Thunderbolt 4, čo je možno na prvý pohľad dosť chabé a osobne by som rád videl na pravej strane aspoň jeden klasický USB vstup, avšak celkový dizajn tu prevalcoval praktickosť konektivity. Po otvorení jedným prstom na vás namieri webová kamera s fyzickým uzamknutím a rozlíšením 720p – tá je na bežnú komunikáciu viac ako dostačujúca. Oveľa zaujímavejšia je však dobre fungujúca funkcia rozpoznávania tváre (to obstaráva IR snímač) a rovnako tak aj radar zameraný na zisťovanie prítomnosti používateľa. Displej sám je po stranách ohraničený tenkými rámikmi a ponúka dnes čoraz viac atraktívnejší pomer strán 16:10. Obrazovka je tak vyššia, čo doceníte hlavne počas tvorenia textu a prehľadávania webových rozhraní. Samotný IPS panel disponuje slušnými pozorovacími uhlami a ponúka rozlíšenie 2K pri svietivosti 450 nits a stopercentným pokrytím sRGB. Pri takto malej obrazovke rovnako doceníte podporu HDR, keďže celková úroveň kontrastu a prezentovaných farieb je už tak na výši a celé to len umocňuje onen prémiový pocit. Sledovať preto na tomto zariadení svoje obľúbené seriály či filmy sa pre vás stane potešením aj cez už spomínanú veľkosť panelu.

Od ThinkPadov sa samozrejme očakáva veľký dôraz kladený na kvalitu klávesnice a inak tomu nie je ani v prípade mnou testovaného modelu. X1 Nano Gen 1 vám okrem rovnako očakávaného TrackPointu (malý joystick v strede klávesnice) servíruje dokonalo fungujúce spínače s takmer nulovým zvukovým sprievodom. Rozloženie kláves je viac menej štandardom, aj keď isté tlačidlá si v záujme vtesnania sa do tela notebooku museli zájsť na zoštíhlenie. Oveľa dôležitejšia je však skutočnosť, že písanie na tomto produkte bolo pre mňa priam príjemným potešením, nech už som prstami freneticky kmital ako šialený, alebo si len tak relaxačne konverzoval cez sociálne médiá. Ešte než sa presunieme do spodnej hrany zariadenia, určite je vhodný opis umiestnenia reproduktorov. Tu sa inžinieri rozhodli všetko situovať do tenkého rámu priamo nad klávesnicou, čo dozaista zlepšuje hlasitosť prezentovaného zvuku, avšak súčasne to prináša aj pár nepríjemností, ako je vibrovanie šasi a skresľovanie pri vysokej hlasitosti. V dolnej časti môžeme potom nájsť spoľahlivú čítačku odtlačkov prstov (po stránke bezpečnosti je Lenovo vždy o krok napred), ako aj obrovský trackpad s trojicou notoricky známych fyzických tlačidiel na jeho hornej hrane. Tu vyvstáva otázka priamo na vás, a to v súvislosti s potrebou niečoho takého, keďže osobne som tento bonus s retro nádychom nevedel nikdy poriadne doceniť a prišiel mi vždy skôr zbytočný než užívateľsky potrebný. Tak či onak, ani v takomto inak luxusne pôsobiacom laptope tento známy ThinkPad doplnok neabsentuje. Samotný touchpad funguje tak, ako má a prsty po ňom kĺžu bez pridaného odporu.

Je to na hry?

V zásade možno trochu hlúpa otázka, každopádne pri pohľade na integráciu procesoru Intel Core i7 (Tiger Lake) s rozsahom frekvencie 2,10 GHz až 4,4 GHz by bolo trestuhodné si neskúsiť nainštalovať nejakú tú technicky menej náročnú videohru. Vďaka grafickej karte Intel Iris Xe si tak obedovú prestávku môžete spríjemniť u hier ako Fortnite a nemu podobných značiek bez toho, aby ste museli sledovať zmes sekajúcich sa scenérií a rozmazaných pixelov. Tu je asi najviac potešujúca skutočnosť okolo zníženia spotreby energie, ako aj v prípade tohto notebooku výborne riešeného chladenia (žiadny požiar sa nekoná, aj keď u hier rátajte s hranicou presahujúcou deväťdesiat stupňov Celzia). Primárne sa však testovaná vzorka z dielne Lenovo osvedčila ako ideálny nástroj na prácu, kde ani v prípade vyššej teploty nebola badať nejaká nekonzistencia rozvodu tepla. Pri klasickej kancelárskej práci, kde som kombinoval písanie s prezeraním videí a nejakým tým Netflixom, sa celé šasi nedokázalo počas merania teploty dostať cez šesťdesiat stupňov, čo je podľa môjho názoru skutočne potešujúca skutočnosť.

Rovnako dobre som sa tváril pri overovaní výdrže batérie, ktorá je schopná pri strednom jase fungovať viac než dvanásť hodín a to je v danej triede viac ako uspokojivé. Súčet pozitív by som rád rozšíril aj o absenciu predinštalovaných zbytočností, aké vám maximálne tak lezú na nervy ešte skôr, než sa ich začnete zbavovať a z toho minima v základe nainštalovaného softvéru by som rád naopak vyzdvihol aplikáciu Lenovo Quick Clean. Ide o praktického pomocníka pri pravidelnej údržbe celého notebooku, respektíve špeciálne klávesnice a touchpadu, kedy sa vo vami zvolenom časovom okne uzamkne funkcia tlačidiel a môžete si tak celý laptop poriadne vydezinfikovať. Na otázku kolegu; či si s vaším notebookom môže zájsť na toaletu, tak máte zrazu možnosť odpovedať aj inak než len; ani náhodou!

Prehrýzli sme sa spoločne až do samotného záveru recenzie na viac než len bežný pracovný mini notebook. Za ThinkPadom X1 Nano Gen 1 hľadajte výkonnostne spoľahlivý nástroj na prácu, ale čiastočne aj zábavu, kde dominuje jeho bezkonkurenčná váha hneď po boku 2K panelu a slušnej výdrže batérie. Na tomto zariadení ste schopní napísať kopu textu bez dopadov na vaše zdravie a súčasne si užiť aj nejakú tú interaktívnu zábavu. Treba však rátať s vyššou cenovkou, ako aj trochu obmedzenou ponukou portov a určite aj nie práve kvalitne znejúcimi reproduktormi.

Naše hodnotenie

Prémiový notebook na prácu, ale aj zábavu.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • odolnosť
 • klávesnica
 • displej
 • váha

Zápory

 • cena
 • porty
 • zvuk

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 1 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 292,8 mm
 • Výška: 207,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 13,87 mm
 • Hmotnosť: 910 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk