RECENZIA: SteelSeries Prime - Nechajte si poradiť od profesionálov

RECENZIA: SteelSeries Prime - Nechajte si poradiť od profesionálov

 

Posledné roky je u veľkých spoločností, ktoré sa zaoberajú produkciou herného náradia, zvykom pozývať medzi svojich inžinierov ľudí priamo spojených s elektronickým športom. Nazývajte to účelovým PR alebo skutočnou snahou o inováciu, prípadne kombináciou oboch, v každom prípade výsledok často pomáha spotrebiteľom byť oveľa lepším hráčom v online sfére, než by zvládli s pomocou „bežného vybavenia“. Dánska spoločnosť SteelSeries sa po vzore svojich nemenovaných rivalov rozhodla priniesť do svojho radu Prime ďalšiu vrstvu akéhosi odborného náteru a tentokrát si na štúdiu prizvala viac než stovku ostrieľaných e-šport veteránov, aby spoločne pripravili niekoľko unikátnych myší a headset Arctis. Do redakcie nám nedávno dorazila drôtová myška so stručným prívlastkom Prime, ktorú sme podrobili testu a v nasledujúcom texte si o nej môžeme povedať viac.

Aby som zachoval faktickú presnosť, rad Prime je v prípade trojice exkluzívnych nových myší odstupňovaný celkovou váhou a aj schopnosťou odpojiť sa od káblov. Nami testová vzorka je aj z tohto dôvodu vôbec najľahšia, váži 69 gramov. Ak by ste siahli po o niečo drahšom variante Prime+, ostali by ste síce stále pripojený na kábel, avšak dostali by ste duo snímačov, kde ten druhý je schopný zaznamenávať pohyb zápästia aj s myšou zdvihnutou nad podložkou. A váha? Tu sa jej ručička zastavila na 71 gramoch. Posledná verzia Prime Wireless si okrem vyššej ceny dovoľuje aj bezdrôtový chod na úrovni stovky hodín, to všetko pri váhe 80 gramov. Musím uznať skutočnosť, že na rozdiel od vyššie spomínanej konkurencie si firma SteelSeries nechala poradiť o niečo viac než iné značky, preto prináša jeden na oko totožný produkt rozvetvený do viacero spôsobov využívania. Nie všetci profesionáli totiž dôverujú bezkáblovému náradiu a vždy je lepšie mať možnosť na výber z viacerých variantov, akoby sme sa mali uspokojiť s jedným jediným. Dobre, to už sme však odbehli od samotného predmetu recenzie viac, než som zamýšľal, keďže v ruke mi niečo málo cez mesiac tancovala práve základná verzia Prime a k nej mám niekoľko zaujímavých poznatkov.

Bez extravagancie

Začnime komentárom na adresu dizajnu. Vo svete elektronického športu sa nikto nechodí prechádzať po móle, aby predvádzal najnovšie extravagancie zo sveta herného hardvéru, a tak sa istá forma neutrality považuje za samozrejmosť. Presne tak je koncipované kompletné šasi radu Prime, kde zameranie na pravákov prezrádza mierne vykrojenie na ľavej strane, inak sú celkové tvary pojaté vyložene stroho. Dôležité je však pohodlie a spoľahlivosť, pričom v týchto dvoch bodoch, ako asi tušíte, hrá Prime prím. Myš sa príjemne drží aj po niekoľkých hodinách intenzívneho používania a pevné zovretie palca, ktoré môže siahať po dvojici zo šestice tlačidiel, mi nespôsobovalo žiadne problémy. Hlavné magnetické spínače kombinované s optickým systémom by podľa slov výrobcu mali byť schopné zvládnuť niečo málo cez sto miliónov kliknutí (to je o 30 miliónov viac než bežný herný štandard) a nech už budete tomuto údaju veriť, alebo nie, kvalita produktov od SteelSeries hovorí tak trocha za všetok ich hardvér. Mimochodom, konkurenčná myš Logitech G Pro X Superlight, ktorú v zmysle celkového spracovania považujem za úplný strop, udáva životnosť spínačov na hranici osemdesiatich miliónov.

Späť však ku kvalite plastového šasi, ktorá je v tomto prípade vyššia, než by ste možno z priloženej dokumentácie očakávali. Farebne matný odtieň v sebe skrýva okom nepostrehnuteľný jemný vzor, aký dokáže eliminovať problémy okolo vlhkých či mastných prstov. To je praktické priamo počas akcií v hre a súčasne je to aj esteticky výhodné v prípade, ak by ste sa hanbili za vizuálne fľaky a nepríjemné odtlačky prstov. V tomto bode sa akákoľvek pochybnosť okolo tých proklamovaných konzultácií s odborníkmi vytráca, keďže myš je schopná plného vyťaženia a stále vyzerá, ako keby ste ju práve vybalili z krabice – palec hore, profesionáli evidentne vedia, čo chcú.

Jediný RGB prvok na celej myši je integrovaný výhradne do krásne fungujúceho rolovacieho kolieska, ktoré svieti jasne oranžovou farbou, avšak vami definovaný CPI/DPI profil dokážete identifikovať aj na základe jeho odtieňa. Na spodnej strane sa nachádza niekoľko teflónových vložiek, ktoré sú schopné krásne plynulej jazdy po každom type podložky, avšak treba tu rátať s jemným limitom na základe neustále pripojeného káblu. Ten je síce plne odnímateľný, môžeme to nazývať modulárnosťou, avšak jeho celkové spracovanie spadá skôr do vyššej tuhosti. Aj preto som pri určitých vypätých situáciách priamo v hre narazil na problém s brzdením pri frenetickom trhnutí rukou. Jeho pletený povrch nie je tak poddajný a rád by som videl kábel v prevedení tzv. šnúrky od topánok, ako má mnou toľko spomínaná konkurencia, ktorý vám pri hraní nemá ako prekážať. Tak či onak, oceňujem možnosť samotnú kabeláž vymeniť, ale treba dávať pozor, zapustenie vstupu do myši je hlbšie, preto vám do výrezu zapasuje asi len originálne príslušenstvo od SteelSeries.

Výkon hodný profesionálov

V tele myši SteelSeries Prime sa nachádza spoľahlivý snímač TrueMove Pro s rozsahom 18 000 CPI, ktorého citlivosť môžete regulovať bez akéhokoľvek zásahu zo strany softvéru. Na základe intenzívneho testovania, kde som predmetnú vzorku používal na hranie konceptuálne rozličných projektov, musím konštatovať, že základná verzia myši Prime ma ani raz nezradila.

Jej najväčšie negatívum tak spočíva len v nutnosti priameho napájania káblom, ktorého tuhosť môže pri istých momentoch brániť plynulosti pohybu, najmä ak ide o extrémne rýchle výpady. Celkovo som bol nadšený z finálneho výberu materiálov, aké na sebe nenechávajú známky pravidelného používania, ako aj neutrálneho, ale predovšetkým funkčného dizajnu so šesticou tlačidiel. Dá sa niečo takéto zaradiť do sekcie náradia vhodného na elektronický šport? Dozaista áno. Ak však pri myšiach dávate prednosť bezdrôtovému chodu, určite vás poteší skutočnosť, že vyššie opísané negatívum dokážete jednoducho eliminovať siahnutím po wireless verzii.

Naše hodnotenie

Spoľahlivá a cenovo dostupná myš z hláv a rúk skutočných profesionálov.

Klady

 • dizajn
 • materiály
 • váha
 • spínače
 • snímač

Zápory

 • tuhosť kábla

Informácie o produkte

SteelSeries Prime 2021

 • Kategória: Myši
 • Hmotnosť: 69 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk