RECENZIA: ViewSonic PX701-4K - Hoď si to o stenu

RECENZIA: ViewSonic PX701-4K - Hoď si to o stenu

 

Téma projektorov, ktoré sú určené na hranie hier, v posledných rokoch začína oveľa viac rezonovať aj medzi menej zasvätenými konzumentmi, čo, samozrejme, spôsobuje trend klesajúcich cien na základe nových technológií, ale rovnako tak snaha o čo najzaujímavejší zážitok zo samotného hrania sa. Oprieť, alebo presnejšie hodiť si to o stenu, ako to familiárne nazývam, môžete dnes už za asistencie mnohých väčších, ale aj menších výrobcov, kam dozaista spadá aj americká/taiwanská spoločnosť ViewSonic. Títo skúsení odborníci v oblasti zobrazovacej techniky svoje bohaté portfólio produktov nedávno rozšírili o cenovo viac než prijateľný a dokonca herný 4K projektor, čo sme v našej redakcii nemohli opomenúť. V nasledujúcom texte sa tak spoločne pozrieme na krásny biely kus plastu s mrkajúcim okom, ktorý vám ako mávnutím čarovného prútika dokáže sprostredkovať úžasné vizuálne zážitky, a to hneď v rôznych podobách.

Začnime samotným dizajnom, ktorý vo vás možno akési primárne zamerania na herný segment ani nedokáže vyvolať. Tento ledva tri kilogramy vážiaci projektor totiž svojím výzorom zapadne do škatuľky bežnej premietacej techniky a nebyť jasne definovanej ikonky 4K HDR, ktorá je umiestnená na jeho vrchnej časti, sotva by ste v ňom mohli hľadať niečo viac než len priemer. Skutočnosť je však taká, že za cenu na hranici deväťsto eur dnes sotva dokážete nájsť výkonnejší produkt ponúkajúci rozlíšenie 3840 x 2160, ktorý by vám servíroval to, čo PX701-4K. Vďaka svietivosti na hranici 3200 lúmenov ho môžete pokojne používať aj počas dňa bez toho, aby ste museli pri hraní alebo sledovaní filmov žmúriť ako ukrajinský zvárač bez prilby. Hoci je, samozrejme, jasne dané, že pre plnohodnotný zážitok z prezentácie takéhoto hardvéru sa odporúča zatemniť priestor, čím dosiahnete onen kino efekt. Osobne som projektor „hodil o stenu“ bez použitia akéhokoľvek plátna a aj s týmto častým deficitom sa nespájala žiadna výrazná degradácia obrazu ako takého.

Žiadna funkcia streamovania

Zapojenie, ako aj následné nastavenie spadá skôr do kategórie tých jednoduchších. Zo zadnej strany na vás okrem prípojky do elektrickej siete čaká duo HDMI 2.0 vstupov a jeden osamotený USB-A 2.0 port, ktorý je schopný rozpoznať HDMI kľúč (trocha mi tu chýbal vstup pre LAN kábel). Zariadenie dokáže pri rozlíšení Full HD poskytnúť odozvu 4,2 ms a čo je v zmysle hrania asi najdôležitejšie, tak tento projektor je schopný zo seba dostať obnovovaciu frekvenciu až 240 Hz. K tomu všetkému si ešte treba pripočítať výborný kontrastný pomer 12 000:1 s rovnako vierohodným vyobrazením čiernej farby, ako aj podporu pre HDR10. Premietaný obraz na mňa pôsobil maximálne prirodzene a živo bez toho, aby som musel rukou siahať po pribalenom diaľkovom ovládači a pokúšať sa o nejakú manuálnu korekciu. Výrobca sa pri opise životnosti hlavnej lampy krúti okolo údaju 20 000 hodín, avšak to len v prípade SuperEco režimu. Kto bude chcieť fungovať výhradne v normálnom móde, musí rátať so životnosťou okolo 6 000 prevádzkových hodín, to všetko pri ročnej záruke na lampu. Prístroj má viac než jeden násobný zoom, cez jednoduché menu môžete regulovať vertikálne a horizontálne skreslenie až do 40 stupňov oboma smermi a nechýba, samozrejme, ani korekcia všetkých rohov či možnosť komplexnej úpravy pri premietaní na nerovnom povrchu. Jednoducho všetko, čo od kvalitného 4K projektora pohybujúceho sa v rozumnej cenovej relácii očakávate, tu aj vo finále nájdete, čo je pre mňa zásadný argument.

Počas záťažového testu som cez ViewSonic PX701-4K prehnal hromadu hernej a filmovej produkcie, pričom som skúšal prepínať aj vopred prednastavené obrazové režimy. Tu si boli mnohé v aspektoch prezentácie dosť podobné – filmový a športový režim by ste od seba bez nejakého komplexného skúmania sotva odlíšili, rovnako tak štandardný a herný. Je jasné, že bežný konzument sa nebude púšťať do niekoľkovrstvovej kalibrácie, s ktorou by dosiahol úplné maximum, čo daná premietačka ponúka, a skôr uprednostní vyšší jas na úkor farieb, v každom prípade z prednastavených režimov sa dá vybrať to, čo vám bude najviac vyhovovať a užívať si prezentáciu bez nejakého krčenia nosu. Pri sledovaní filmov som sa odhodlal aspoň na reguláciu HDR tak, aby som dosiahol oveľa kvalitnejšie spracovanie už vyššie spomínanej čiernej farby a tieňov ako takých a verím, že tento postup by ste boli schopný zvládnuť aj u vás doma bez toho, aby ste potrebovali absolvovať nejaký kurz. Daný DLP projektor navyše netrpí dobre známym efektom dúhy, čo je rovnako argument, s akým by ste do jeho prípadnej kúpy mali vstupovať. Ak ste milovník akčných hier a špeciálne multiplayeru, môžete sa na výkon danej premietačky plne spoľahnúť, avšak treba tu, pochopiteľne, rátať s ojedinelým trhnutím obrazu – záleží na kvalite softvéru.

Slabé reproduktory

Poďme sa teraz stručne pozrieť na výkon reproduktorov. Novinka z dielne spoločnosti ViewSonic je totiž vybavená mono reproduktorom s výkonom 10W, ktorý síce dokáže naplniť aspekt dostatočnej hlasitosti, ale s kvalitou zvuku ako takého je to už o dosť horšie. Celé to pôsobí plocho a navyše s jemnou prímesou kovovej ozveny, ako keby ste projektor hodili do popolnice, čo sa však na základe vyššie uvedených parametrov asi dá očakávať. Tí náročnejší preto určite siahnu po externých reproduktoroch, ktoré môžu využívať po prepojení s PC, alebo skúsia priame napojenie slúchadiel cez audio vstup (tu si treba dávať pozor na očakávania pri headsete, keďže projektor nemá vstup pre mikrofón). A ako je na tom stránka celkovej hlučnosti okolo ventilátora? Výrobca udáva hladinu hluku približne 31 decibelov pri normálnom používaní a, naopak, 27 decibelov v ekologickom móde. Tieto dva údaje sú viac či menej presné, keďže aj pri dlhodobom používaní premietačky, keď sa lampa a softvér potrebovali vyrovnať s okolitou teplotou, sa hluk nedokázal presadiť na úkor bežného ruchu a zapadol tak do úzadia. Je zaujímavé, že hluk chladenia je takmer úplne identický ako v normálnom, tak aj v ekologickom režime, čo ma trocha zarazilo.

Okolo konektivity je u takto koncipovaných projektorov vždy priestor na kritiku. Ako píšem aj vyššie, jediná možnosť, ako dostať internet a vlastne akýkoľvek výstup priamo do premietačky, je prostredníctvom pripojeného zariadenia. Vzorku som testoval v kombinácii s konzolou PlayStation 5 a cez ňu potom realizoval všetky, pre recenziu toľko potrebné, interakcie. Žiadny vstup pre LAN, nič také ako Wi-Fi a, samozrejme, ani vlastný stream kanál, v tomto ohľade ViewSonic PX701-4K proste odkazuje na svoju finálnu cenovku. V nej však, na rozdiel od konkurencie, doslova kraľuje na samotnom vrchole ponuky, čo bol dozaista jeden z hlavných bodov motivácie jeho tvorcov. Pritom to najhlavnejšie, čiže kvalita obrazu a výkon, ostávajú vo vytúženom segmente high-end. Za predpokladu, že doma alebo kdekoľvek, kde trávite svoj voľný čas, máte priestor a možnosť zapojiť takto koncipovanú premietačku, firma ViewSonic vám ponúka vôbec najlepší pomer medzi cenou a výkonom. Daný hardvér pritom dokáže po boku laickej verejnosti uspokojiť aj technicky zdatných milovníkov dokonale vyváženého obrazu – najmä vtedy, ak sa radi doslova hrajú s jeho kalibrovaním.

Naše hodnotenie

Výkonná premietačka vhodná nielen pre hráčov, ale aj pre milovníkov televíznej zábavy.

Klady

 • 4K
 • ideálne pre hráčov
 • cena
 • možnosti nastavenia
 • tichý chod

Zápory

 • zvuk
 • konektivita

Informácie o produkte

ViewSonic PX701-4K 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 312 mm
 • Výška: 108 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 222 mm
 • Hmotnosť: 2800 g
 • Orientačná cena: 900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ViewSonic

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk