RECENZIA: MSI Oculux NXG253R - Ultimátna zbraň pre milovníkov e-športov

RECENZIA: MSI Oculux NXG253R - Ultimátna zbraň pre milovníkov e-športov

 

Debatu, či si e-športy zaslúžia uznanie a či sú hráči na špičke celosvetových rebríčkov naozaj atléti, asi netreba otvárať. Nespočetné hodiny strávené vylepšovaním svojho „skillu”, zápal pre hru a masy fanúšikov hovoria za seba. Je preto logické, že hráči neustále hľadajú akúkoľvek výhodu, ktorá ich posunie na ďalšiu priečku v boji s konkurenciou. Na mysli nemám doping liekmi (hoci ani táto temná stránka sa e-športom nevyhla), no doping hardvérový. Ten je plne legálny, hoci si kvôli nemu treba v niektorých prípadoch siahnuť naozaj hlboko do vrecka. Nový monitor od spoločnosti MSI sľubuje poskytnutie spomínaných výhod, no to najlepšie, čo je momentálne dostupné, nie je nikdy lacné. Ako sa darilo monitoru s menom Oculux NXG253R, si môžete prečítať na riadkoch nižšie.

Celým menom MSI Oculux NXG253R je nový 24,5-palcový monitor zameraný na tých najnáročnejších hráčov obľubujúcich rýchle hry zo žánrov FPS, MOBA, či racing. Keby si potenciálny záujemca prezrel iba polovicu parametrov, asi by krútil hlavou nad cenovkou, ktorou sa Oculux chváli. Bodaj by aj nie, na dnešnú dobu priemerná uhlopriečka – menšia ako 25-palcov, a rozlíšenie len 1080P (1920x1080 pixelov) nie je žiadne terno. Niečo zachraňuje zabudovaná podpora technológie Nvidia G-Sync a kvalitný IPS panel s dobrým zobrazením farieb. No čerešničkou na torte, zlatý klinec večera, takzvané „pièce de résistance”, ktorým MSI ospravedlňuje vysokú cenu monitora, je obnovovacia frekvencia a rad technológií a vychytávok zameraných na hráčov.

Prvé dojmy a spracovanie

Oculux NXG253R je na svoje rozmery, aspoň čo sa uhlopriečky týka, celkom masívny. Bežné monitory sú v dnešnej dobe pomerne tenké, no tento kúsok by som pri pohľade zboku popísal najlepšie slovom „chonky”. To však nič neuberá z príjemného dojmu, ktorý získavam pri pohľade spredu. Naozaj tenké rámiky a minimum zrak odpútavajúcich prvkov od toho dôležitého, čo sa odohráva na obrazovke, sú skvelou správou pre každého náročného hráča. Celkovo je monitor relatívne moderne ladený a, samozrejme, musí ponúkať aj RGB podsvietenie, ktoré sa však našťastie nachádza na zadnej strane.

Poteší aj stojan, ktorý príliš nezasahuje do hráčskeho priestoru a ponúka dostatočnú stabilitu, aby v spojení s použitým panelom ponúkol nielen náklon a otáčanie do strán, ale pre niekoho, kto by naozaj potreboval, aj točiteľnosť na výšku. Komu by dodávaný stojan nevyhovoval, bude môcť použiť akýkoľvek VESA 100x100 kompatibilný držiak.

Parametre

Teraz už konečne k tomu najdôležitejšiemu: parametrom, ktoré z monitora Oculux NXG253R robia rockstar medzi panelmi. Už spomínaný 24,5-palcový Rapid IPS panel ponúka síce len 1080P rozlíšenie, no obnovovacia frekvencia sa zastavila až na hodnote 360 Hz (!) v spojení s 1 ms GTG (Grey-To-Grey) a 1 ms ULMB (Ultra Low Motion Blur) rýchlosťou obnovy. Áno, 360 Hz panely nie sú úplnou novinkou, no doteraz sa najčastejšie objavovali v notebookoch (čo nikdy nedávalo zmysel vzhľadom na limitovaný výkon mobilného hardvéru), alebo išlo o panely postavené na technológii TN či VA.

Tieto technológie sa doposiaľ vyznačovali vyššími rýchlosťami ako IPS panely, no vernosť farieb a pozorovacie uhly u nich silno pokrivkávali. Samozrejme, Oculux NXG253R nie je kúsok určený pre profesionálov pracujúcich s videom a fotografiami, no 84 % pokrytie DCI-P3 spektra, a 147 % pokrytie sRGB postačí aj fajnšmekrom medzi hráčmi, najmä v spojení s matným povrchom panelu. Samozrejmosťou pri nadupanom hernom monitore musí byť funkcionalita G-Sync na odstránenie trhaného obrazu, no teraz nemyslím „kompatibilitu s G-Syncom”, ktorú mnohé herné monitory získavajú za pomoci FreeSyncu. Nie, Oculux NXG253R má v sebe zabudované to pravé orechové, čiže samostatný čip od Nvidie, ktorý spolupracuje s Nvidia kartami a zabezpečuje to najlepšie možné zobrazenie obsahu. Ďalej tento monitor ponúka aj HDR zobrazenie obsahu, hoci panel s maximálnou svietivosťou okolo 400 nitov a absenciou lokálneho stmievania pravý HDR obsah nikdy správne nezobrazí.

Konektivita

Po stránke pripojiteľnosti ponúka Oculux NXG253R trojicu USB 3.2 Gen 1 Type A portov pre pripojenie periférií, z ktorých jeden je špeciálne určený kompatibilným herným myškám. Po pripojení podporovaných periférií do najvrchnejšieho portu je možné cez program Nvidia Reflex Latency Analyzer zistiť a kontrolovať, či fungujú s tou najnižšou možnou odozvou, čo môže pri rýchlych hrách ako Overwatch, Valorant a iných znamenať rozdiel medzi výhrou a prehrou.

Monitor je možné prepojiť s počítačom za pomoci USB 2.0 Typ B portu a po stránke audio/video vstupov a výstupov sa na monitore nachádza dvojica HDMI 2.0b, jeden DisplayPort 1.4 a 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Na záver musím podotknúť, že pre limitácie video portov je pre správne fungovanie 360 Hz frekvencie potrebné použiť DisplayPort, keďže pri zapojení cez HDMI bude monitor limitovaný na maximálne 240 Hz.

Dojmy z testovania

Parametre tohoto monitora sú úžasné. Aspoň na papieri. Konektivita je obstojná, hoci by som v dnešnej dobe ocenil aj zakomponovanie USB-C portu. Hlavné je, aký bol monitor pri bežnom (aj nie tak bežnom) používaní. Hoci som skôr fanúšikom atmosférických a pretekárskych hier, ktoré si rád užívam na väčších displejoch s vyšším rozlíšením, pre dôkladné odskúšanie som na počítač nainštaloval Valorant a CS-GO.

Našťastie, na rozdiel od niektorých kúskov od konkurencie, aj tých z minulosti, ktoré boli k vysokým obnovovacím frekvenciám nútené za pomoci pretaktovania panelu, netrpel Oculux NXG253R žiadnymi tradičnými nedostatkami. To znamená žiadne rozmazanie obrazu, zaspaté pixely alebo bolesť očí pri dlhšom používaní.

Vychytávky nastavenia

MSI Oculux NXG253R neponúka iba spomínané RGB LED podsvietenie na zadnej strane, no tiež možnosť jeho nastavenia meniť aj cez aplikáciu MSI Center. Toho, kto by si túto aplikáciu inštalovať nechcel, poteší fakt, že v prípade MSI monitorov sa už dávno netreba hrať s maličkými, často nelogicky umiestnenými tlačidlami vďaka joysticku umiestnenému na zadnej strane monitora.

Farebnosť, jas a kontrast si bude musieť každý hráč upraviť podľa seba, no ja osobne som v OSD menu pred testovaním strávil možno 10 minút, kým som bol spokojný. Či už išlo o staršie hry dosahujúce stovky FPS, alebo som si na ňom vychutnával atmosféru titulov ako Cyberpunk 2077, zvládol tento panel všetko bez zaváhania.

Naše hodnotenie

MSI Oculux NXG253 nie je lacný špás. No jeho parametre sú špičkou medzi tým, čo je momentálne dostupné. Nebudem o sebe hovoriť, že by som bol nejakých profík v FPS tituloch, no po testovaní tohto monitora je mi jasné, prečo sa stále častejšie objavuje pred hráčmi na turnajoch. 360 Hz odozva, G-Sync a IPS panel so všetkými možnými hráčskymi vychytávkami z neho jednoducho robia neodolateľnú voľbu.

Klady

 • špičkové parametre
 • veľmi dobré zobrazenie farieb
 • programovateľné RGB LED
 • bezrámikový dizajn
 • G-Sync
 • gaming OSD softvér

Zápory

 • vysoká cena

Informácie o produkte

MSI Oculux NXG253R 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 560.1 mm
 • Výška: 399.3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 233.7 mm
 • Hmotnosť: 6470 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 850 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk