RECENZIA: WD Black SN850 1TB PCIe Gen 4 NVMe m.2 SSD - Temnota novej generácie

RECENZIA: WD Black SN850 1TB PCIe Gen 4 NVMe m.2 SSD - Temnota novej generácie

 

Disky od spoločnosti WD si nájdu svoje miesto v každom druhu počítača, od otrasu odolných kúskov určených pre NAS zariadenia cez veľkokapacitné modely, na ktoré sa zmestia všetky hry, filmy, fotky či cenovo dostupné, no obstojne rýchle SSDčka do notebookov a desktopov, až po ultrarýchle kúsky s podporou najnovšej PCIe Gen4 technológie. Už bolo načase, aby pár rokov starý model Black SN750 dostal nástupcu, keďže napriek obstojným rýchlostiam podporoval SN750 len Gen 3 štandard, na ktorom boli rýchlosti limitované samotným portom na hodnote ~3500 mb/s. Teraz je tu však už rad diskov s podporou Gen 4 štandardu (ktorý s cca ročným oneskorením na desktopoch konečne ponúka aj Intel) a WD medzi nimi, samozrejme, nemôže so svojím SN850 chýbať.

Všetky PCIe Gen 4 SSDčka na súčasnom trhu sú dostupné vo formáte m.2 a WD SN850, samozrejme, nie je výnimkou. SATA štandard už asi zmenami prechádzať nebude a snahy o udomácnenie konektorov, ako U.2, ktoré sú bežné vo svete serverov, sa okrem pár výnimiek nestretli s veľkým nadšením. M.2 disky majú totiž množstvo výhod, ako menšie rozmery, menší odber energie či už spomínané moderné prepojenie so systémom, ktorým tradičné 3,5” ani 2,5” disky jednoducho nedokážu konkurovať. To, samozrejme, neznamená, že m.2 disky sú bez nedostatkov, k tomu sa však dostanem až neskôr v recenzii.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Balenia WD Black produktov sú tradične veľmi vkusne dizajnované, ladené v kombinácii matnej a lesklej čiernej, no pri nami testovanom disku nič z toho neplatilo, keďže sa pri jeho vydaní spoločnosť WD spojila s vydavateľstvom Activision a na celom balení (aj disku) sa nachádza reklama na nový titul Call of Duty: Black Ops Cold War.

Osobne proti CoD hrám nič nemám, ale vidieť na samotnom disku pod jeho označením aj logo Call of Duty: Black Ops Cold War mi príde mierne vtipné. Je však pravdou, že WD Black disky sú určené nielen profesionálom, ale aj náročnejším hráčom, a preto im určite nebude prekážať promo ponúkajúce 2400 CoD bodov zadarmo. Okrem CoD reklamy sa však na obal našťastie zmestili aj tie najdôležitejšie informácie o rýchlostiach a kapacite. Nami testovaný model ponúkal 1 TB kapacitu a základné prevedenie bez pasívneho chladiča, čo trochu zamrzí, no dostupný je za mierny príplatok aj model s pasívnym chladičom.

Komponenty disku a avizované parametre

Formát tohto disku je, tak ako u predošlých modelov, M.2 2280, čo znamená, že by mal pasovať do drvivej väčšiny zariadení a na takmer všetky matičné dosky. Po stránke dostupných kapacít ponúkne 500 GB, 1 TB a 2 TB kúsky, ktoré sa, ako je to bežné aj pri iných výrobcoch, budú odlišovať v rýchlostiach a životnosti. Rozhranie PCIe 4.0 x 4 NVMe a architektúra 3D TLC NAND FLASH je rovnaká pri všetkých kapacitách, no odlišnosti sa nájdu aj v rýchlej vyrovnávacej kapacite s architektúrou SLC, ktoré už tradične výrobca tají. WD SN850 disky používajú ovládač vyvinutý priamo spoločnosťou s menom WD_BLACK G2 v spojení s pamäťovými modulmi Kioxia BiCS4 96L TLC.

Pokiaľ vám meno Kioxia veľa nehovorí, netreba sa báť, ide o spoločnosť, ktorá vznikla odtrhnutím sa od korporácie Toshiba, v ktorej boli ešte v 80. rokoch flash pamäte prvýkrát vynájdené a zostrojené. Pri 1 TB verzii udáva WD rýchlosť čítania až 7000 MB/s, rýchlosť zápisu až 5300 MB/s a životnosť minimálne 600 TBW (zapísaných terabajtov). Pre informáciu, 500 GB model ponúka tiež 7000 MB/s pri čítaní, ale iba 4100 MB/s pri zapisovaní a 300 TBW, a napokon 2 TB model stále udržuje rýchlosť čítania, mierne znižuje rýchlosť zápisu na 5100 MB/s, no zvyšuje TBW až na hodnotu 1200.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Počas celého testovania aj bežného používania bola zaznamenávaná teplota disku a tú si tiež môžete prezrieť v priloženom grafe. Syntetické testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer. Počas testovania boli odmerané aj teploty disku bez pasívneho chladiča, ktoré svojimi vyššími hodnotami mierne sklamali. Je však nutné podotknúť, že väčšina moderných matičných dosiek má minimálne na primárnom m.2 slote zabudovaný chladič, ktorý by mal pomôcť s udržaním prijateľných hodnôt z dlhodobého hľadiska. Alebo si treba pri kúpe vybrať verziu disku so zabudovaným chladičom.

Softvér

WD k týmto diskom ponúka dva kúsky softvéru, ktoré sa možno zídu nejednému používateľovi. Prvým je Acronis True Image for Western Digital, program, vďaka ktorému je možné jednoducho naklonovať celý obsah staršieho disku, teda operačný systém, programy, preferencie a súbory, na nový WD SN850 disk, vytvárať zálohy či zabezpečiť disk šifrovaním. A druhým je už osvedčený program Western Digital Dashboard, ktorý ponúka vcelku široké spektrum funkcionality od prehľadu voľného miesta cez zdravie disku, jeho životnosť a momentálne vyťaženie až po jednoduchú možnosť updatovať firmvér samotného disku.

Naše hodnotenie

WD so svojím radom Black diskov už dlho ukazuje, že patrí do vyššej strednej triedy. S diskom SN850 a jeho úctyhodnými rýchlosťami však atakuje úplnú špičku, pričom však ostáva o čosi lacnejší ako konkurenčné riešenia s porovnateľným výkonom. Pokiaľ máte systém podporujúci PCIe Gen 4 rýchlosti alebo nad ním premýšľate, bude WD SN850 naozaj skvelým spoločníkom pre operačný systém aj pre pár najhranejších hier. A najmä v 1 TB verzii ponúka naozaj dobrý pomer cena/výkon/kapacita. Teda, aspoň čo sa top Gen 4 diskov týka. Pokiaľ vám ide len o kapacitu, vystačíte si vždy aj so SATA či Gen 3 diskami.

Klady

 • rýchlosti úplnej špičky
 • dobrá pomer ceny za výkon a kapacitu
 • 5-ročná záruka
 • šikovný softvér
 • veľká SLC vyrovnávacia pamäť

Zápory

 • vyššie teploty bez chladiča

Informácie o produkte

WD Black SN850 1TB PCIe Gen 4 NVMe m.2 SSD 2021

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 22 mm
 • Výška: 2,38 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 80 mm
 • Hmotnosť: 7,5 g
 • Farba: modrá/čierna
 • Orientačná cena: 190 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Aorus X570 Gaming 7
 • Procesor: Ryzen 3 3100
 • Pamäť: HyperX Fury Black 32 GB 3200 MHz
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken Z53
 • Pevný disk: WD Black SN850 1 TB
 • Grafická karta: Aorus RTX 2080 XTREME 8 G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Define S2
Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk