RECENZIA: Gigabyte M32Q - Prvý herný monitor so zabudovaným KVM prepínačom

RECENZIA: Gigabyte M32Q - Prvý herný monitor so zabudovaným KVM prepínačom

 

Monitory sú vstupná brána do virtuálneho sveta od hier cez konzumovanie a tvorbu obsahu až po písanie domácich úloh či vypĺňanie tabuliek, bez dobrého monitoru by sa ľudia jednoducho nezaobišli. Spoločnosť Gigabyte nezaháľa a svoje portfólio cenovo dostupnejších, no stále nadmieru zaujímavých produktov rozšírili o nový herný monitor, ktorý ponúka všetky tradičné náležitosti, ale aj bonusovú funkcionalitu, ktorú určite ocenia náročnejší hráči a používatelia, vlastniaci viacero zariadení. Nový kúsok sa môže pochváliť menom Gigabyte M32Q a podľa slov samotnej spoločnosti ide o prvý herný monitor so zabudovaným KVM prepínačom.

Už tradične na úvod recenzie spomeniem, že kto sa už aj okrajovo zaujímal o monitory, bude vedieť zo samotného mena „M32Q“ uhádnuť základné parametre tohto monitoru. Názvy monitorov sa totiž v poslednej dobe (našťastie) vcelku zoštandardizovali. Prvé písmenko, teda “M”, odkazuje na segment produktu, ktorým je Mainstream. Číslo 32 je logicky uhlopriečka a písmenko Q na konci znamená Quad-HD, teda 2K rozlíšenie. Samozrejme, tento monitor disponuje aj ďalšími parametrami, ktoré sú diskutabilne dôležitejšie ako tieto základné parametre, no tie rozoberiem až v recenzii nižšie.

Obal a jeho obsah

Monitory sú, napriek či možno práve pre svoje stále väčšie rozmery a väčšie obrazovky, jednými z najkrehkejších počítačových komponentov. Preto ich treba pri prenášaní z obchodu alebo priamo z výroby dostatočne chrániť a je fajn vidieť, že na to v Gigabyte stále myslia. Krabica, v ktorej sa ukrýval 31,5-palcový monitor, ma privítala tradičným sendvičom z polystyrénu, v ktorom bol bezpečne uložený monitor, spodná časť podstavca a aj hlavný mechanizmus stojanu. V balení sa ešte nachádzajú aj všetky potrebné káble (USB pre USB HUB, DisplayPort, HDMI) a napájací kábel pre interný adaptér.

Základná funkcionalita a konektivita

Po stránke ergonómie ponúka M32Q výškovú nastaviteľnosť až 130 mm, náklon - 5° až + 20° a otočenie na stojane - 30° ~ + 30°. Možnosť otočiť obrazovku na stojato pre väčšie rozmery displeja vcelku logicky absentuje, no kto by potreboval, môže túto funkcionalitu získať vďaka podpore štandardného VESA 100*100 mm uchytenia. Po stránke pripojiteľnosti sa na spodnej strane nachádza 3,5 mm combo audio jack, dva HDMI 2.0 porty, DisplayPort 1.2 (s podporou HDR), hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom, trojicu USB 3.0 na pripojenie periférií a po novom aj USB-C konektor, ktorý vďaka zabudovanému KVM prepínaču obslúži aj druhé zariadenie, ako laptop či ďalší počítač. USB-C, nanešťastie, nie je možné použiť ako video input, no táto funkcionalita sa pomaličky dostáva aj do cenovo dostupnejších modelov, len bude treba ešte nejaký čas počkať.

K hrubému USB na prepojenie s počítačom poznamenám, že vďaka nemu získajú používatelia nielen funkcionalitu USB hubu, ale vďaka aplikácii OSD Sidekick je na monitor možné nainštalovať nový firmvér a, hlavne, nastaviť si monitor podľa svojich predstáv bez nutnosti ovládať ho malým joystickom na zadnej strane. Nie že by joystick nebol dostatočne funkčný, ako aj na predošlých Gigabyte a Aorus monitoroch, avšak s myškou to ide vždy jednoduchšie a rýchlejšie. Jediná vec, ktorá mi na tomto modeli ako v OSD sidekick či v tradičnom menu s nastaveniami chýba, je možnosť vypnúť LED indikátor nachádzajúci sa v pravej spodnej časti. Osobne som zástancom podsvietenia na miestach, kde je to naozaj potrebné, ako napríklad na tlačidlách klávesnice či myši, no LED indikátor, ktorý iba oznamuje, že monitor je zapnutý (čo logicky vidím vďaka obrázkom na displeji) a ktorý mi v noci svieti do tváre, medzi potrebné nezaraďujem.

Parametre a funkcionalita

Parametre monitoru M32Q oslovia nielen hráčov, ale možno aj menej náročných tvorcov obsahu. S 315-palcovým panelom, vyrobeným na IPS (In Plane Switching) technológii, ktorá poskytuje naozaj skvelé farby, s QHD – teda 2K rozlíšením (2560 x 1440 pixelov), 1 ms GTG (Grey To Grey) odozvou, obnovovacou frekvenciou 165 Hz a podporou AMD FreeSync Premium odškrtáva asi všetky políčka, ktoré by mohli aj náročnejší hráči pri výbere zohľadňovať.

Profesionálov zase poteší pokrytie farebných spektier DCI-P3 a sRGB na hodnotách 9‎4 % a 120 % s farbami, aké pri LCD monitoroch ponúkajú len IPS panely. Monitor tiež prešiel certifikáciou VESA Display HDR, no jeho maximálny jas je udávaný na hodnote 3‎50 cd/m2, čo nikoho, kto pravé HDR zažil, nenadchne, pre bežné aj náročnejšie hranie však úplne postačí.

AMD FreeSync Premium

Rovnako ako pri predošlých monitoroch som si aj pri M32QC musel odskúšať, či podpora AMD FreeSync technológie znamená aj podporu G-Syncu alebo nie. Pre vysvetlenie, FreeSync ako softvérové riešenie pracuje na odstránení takzvaného „screen tearingu“, teda trhania obrazu v hrách. Grafické karty spracovávajú obrazy s rozdielnou účinnosťou a rýchlosťou, ktorá sa nemusí vždy vyrovnať obnovovacej frekvencii monitoru, a výsledkom môže byť pri rýchlej zmene pohľadu napríklad zobrazenie polovice snímky z novej scény v hornej polovici monitora a predošlej snímky v spodnej časti.

Problémom doteraz bolo, že hlavní hráči na poli grafických kariet, AMD aj NVIDIA, prišli s vlastnými riešeniami tohto problému, ktoré však dlho neboli kompatibilné. Kvôli tomu si museli hráči snažiaci sa predísť screen tearingu dlhé roky vyberať monitor podľa značky grafickej karty. NVIDIA minulý roka ohlásila, že G-Sync funkcionalita na všetkých nových GTX a RTX kartách bude kompatibilná s vybranými monitormi disponujúcimi FreeSyncom. A dobrou správou pre všetkých majiteľov novších grafických kariet od spoločnosti Nvidia a potenciálnych majiteľov tohto monitora je, že M32QC po odkliknutí jedného políčka v Nvidia Control Panel podporuje aj G-Sync.

Softvér a bonusová funkcionalita

Bonusový softvér menom OSD sidekick som pri tomto monitore už rozobral v jednom z predošlých odsekov. Možnosť ovládať nastavenia monitoru aj priamo z Windowsu však nie je jediný bonus, ktorý pri M32Q Gigabyte ponúka. Výpočet všetkej bonusovej a na hráčov zameranej funkcionality je pomerne dlhý – OSD Sidekick, Aim Stabilizer Sync, Black Equalizer, Dashboard, Crosshair, Timer, Counter, Eagle Eye, PiP/PbP, Auto-Update, KVM, 6 axis Color Control, Smart OD. Nebudem však preberať všetky tieto funkcie, ale vyberiem pár najzaujímavejších. Hráči, ktorí často hrávajú FPS hry, v ktorých sa nenachádza crosshair, uvítajú možnosť vyvolať si ho priamo cez monitor bez toho, aby to bolo akokoľvek zistiteľné v hre.

Nastáva teda koniec lepenia samolepiek či používania fixiek. Monitor tiež ponúka rad funkcií pod programovateľnými Hot Key, čo znamená jednoduché zmeny nastavenia aj priamo v hrách alebo pri používaní programov. Tá najzaujímavejšia funkcia však nesie meno KVM+ a ponúka rozšírenú funkcionalitu pre majiteľov dvoch počítačov alebo počítača a notebooku. Vďaka nej je možné pripojiť periférie z jedného zariadenia cez USB HUB na monitore a druhé zariadenie pripojiť cez USB-C konektor a jedným tlačidlom prepínať medzi ovládaním daného zariadenia. V spojení s Picture in Picture a Picture by Picture funkciou sa tak z jedného Gigabyte M32Q monitoru stane multitasking stanica, ktorú si zamilujú všetci, ktorí v dnešnej dobe pracujú z domu, no chcú si popri práci pozrieť alebo zahrať aj súkromný content.

Naše hodnotenie

Monitory s logom Gigabyte je možné v slovenských obchodoch nájsť už zopár rokov a vďaka ich parametrom a prívetivým cenám nie je prekvapením, že po nich siaha stále viac hráčov a používateľov. S kúskom M32Q sa Gigabytu podarilo priniesť nadupaný herný kúsok, ktorý však ponúka navyše aj niečo, čo možno zaváži pri výbere. Samozrejme, cena okolo 500 eur už nie je taká nízka, na akú sme boli pri niektorých predošlých Gigabyte modeloch zvyknutí, no treba mať na mysli, že ide o IPS panel s väčšou uhlopriečkou a silnými parametrami a nie o menší monitor s TN alebo VA displejom.

Klady

 • obnovovacia frekvencia 165 Hz
 • AMD FreeSync kompatibilný s G-Syncom
 • KVM+ funkcionalita
 • IPS panel s 94 % DCI-P3/120 % sRGB pokrytím
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita zameraná na hráčov
 • 1 ms odozva

Zápory

 • nemožnosť vypnúť predný LED indikátor

Informácie o produkte

Gigabyte M32Q 2021

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 715,3 mm
 • Výška: 585,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 244,3 mm
 • Hmotnosť: 10200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk