RECENZIA: MSI Creator Z16 A11UET-093CZ - Prémiová kvalita za prémiovú cenu

RECENZIA: MSI Creator Z16 A11UET-093CZ - Prémiová kvalita za prémiovú cenu

 

Zažite dokonalý balans medzi vašou umeleckou tvorbou a herným nadšením.

MSI je v oblasti herných zariadení a periférií stálicou na trhu. Za viac než 30 rokov existencie priniesli hráčom po celom svete nespočetne veľa herných produktov, o ktorých kvalite sa nedá pochybovať. Hráči ale nie sú jediná cieľová skupina, na ktorú sa podobná firma môže zamerať a v MSI si to evidentne veľmi dobre uvedomujú. Kreatívnejšie osobnosti ešte stále preferujú produkty od Apple, hlavne kvôli kombinácii výkonu, prenosnosti, ekosystému a bezplatným Apple aplikáciám. Páni z MSI sa rozhodli, že rozvíria vody aj tohto segmentu a priniesli nám veľmi zaujímavý produkt zo série Creator Z16.

Prvý dojem, ešte len pri informácii, čo presne nám príde na testovanie bol úplný šok. Notebook za takmer 2 500 €, čo to pre pána je? Parametre na pohľad skvelé, no čo tá cena? Po menšom prieskume sme ale zistili, že notebooky s procesorom i9 od Intelu naozaj začínajú s cenou nad 2 000 €. Každým ďalším zistením sme chápali viac a viac, prečo má zariadenie takú cenu, akú má, a veruže si ju aj zaslúži.

Okamžite po prijatí balíka a pomalom otváraní nám bolo jasné, že MSI chce týmto modelom konkurovať primárne modelu MacBook Pro. Kompletne kovové telo s naozaj decentným vyobrazením loga, rozmery 359 x 256 x 15,9 mm s váhou 2,2 kg, či pomer strán obrazovky 16:10. To všetko „nenápadne“ napovedalo, v akých vodách asi budeme plávať. Obe bočné strany notebooku disponujú jedným USB-A 3.2 Gen2 a jedným USB-C portom. Na pravej je navyše čítačka Micro SD pamäťových kariet a na tej ľavej nájdeme kombinovaný 3,5 mm slúchadlový jack. Na vnútornej strane máme elegantnú klávesnicu od firmy Steelseries, nad ktorou sa nachádza DYNAUDIO zvukový systém. Pod klávesnicou sa zasa nachádza neobvykle široký touchpad a čítačka odtlačkov prstov. Nad displejom je IR HD kamera, ktorá dokáže rozpoznať vašu tvár.

Vnútro zariadenia tvorí jeden z najvýkonnejších procesorov používaný v notebookoch súčasnosti – Intel Core i9 11900H. Osemjadrový procesor z generácie Tiger Lake, osadený čipom Intel® HM570 so základnou frekvenciou 2,5 GHz a s možnosťou pretaktovania do až 4,9 GHz dáva výkonnostným možnostiam tohto notebooku úplne nové rozmery. Dopĺňa ho 32 GB DDR4 pamäte s frekvenciou 3,2 GHz v dvoch radoch po 16 GB a samozrejme grafická karta od NVIDIA zo série RTX s označením 3060. Dostatok úložného priestoru by mal zaistiť 1 000 GB M.2 SSD disk. Komu by to bolo málo, môže využiť druhý, voľný M.2 slot. Čo sa rozhrania týka, zariadenie disponuje funkciou Bluetooth vo verzii 5.2, USB-C grafickým výstupom a už vyššie spomínanými dvomi portami USB-A, dvomi USB-C, čítačkou pamäťových kariet a kombinovaným audio jackom. V neposlednom rade je však potrebné spomenúť aj novú WiFi 6E, ktorá, okrem samotnej rýchlosti, dokáže udržať sieť plynulú a stabilnú aj v preplnenom prostredí a vy si tak môžete vychutnať ničím nerušené hranie, streamovanie, sledovanie videí, či iný online obsah.

Obvykle sa pri našom testovaní produktov s obzvlášť prémiovou cenovkou dostávame k takmer identickému záveru – „Áno, je to výborný produkt, no že by bol hodný toľkých peňazí...“. Väčšinou je totiž pomer cena/výkon v neprospech drahšieho zariadenia. Ako príklad pre porovnanie by sa dal použiť nedávno testovaný model GF65 Thin 10UE-098CZ, takisto od firmy MSI. Na papieri sa ten cenový rozdiel na prvý pohľad ani tak nezdá. Grafická karta úplne rovnaká, operačná pamäť a úložisko nehrajú až takú rolu, keďže sú to vymeniteľné komponenty, akurát ten procesor i5 verzus i9 je jediný naozaj markantný rozdiel. Každopádne, prečo jeden stojí 1 200 € a druhý 2 400 €? Čím by mal potenciálneho kupca presvedčiť model Z16, aby bol zaň ochotný dať ešte raz takú cenu?

Odpoveďou sú procesor, displej, klávesnica, touchpad, audio, výdrž batérie a odolnosť. V prvom rade si treba uvedomiť, že ako už bolo vyššie spomínané, tak notebooky s procesorom i9 začínajú s cenami nad 2 000 € a tento model je paradoxne práve jeden z najlacnejších, pretože sa dodáva „len“ s grafickou kartou RTX 3060. Primárne zameranie totiž smeruje na prácu, rôzne strihanie a úpravu videí, fotiek, programovanie a podobne. Kvôli použitej grafickej karte obstojí aj ako herný stroj, no kupovať to čisto len na hranie je naozaj nezmysel.

Druhým kvalitatívnym skokom (a pravdepodobne najväčším) je displej. Už dlho (ak vôbec niekedy) sme nemali možnosť testovať notebook s tak dokonalým vyobrazením farieb, ako je práve model Z16. Podľa technických špecifikácií od výrobcu ide o 16-palcový dotykový IPS QHD+ displej s rozlíšením 2 560 x 1 600 pixelov a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Navyše, používa pomer 16:10, o ktorom výrobca hovorí ako o najideálnejšom pomere obrazovky na prácu. Podľa našich reálnych skúseností je to skrátka nádhera. Zrazu sme mali pocit, že vidíme farby očami ženy a dokážeme rozoznať medzi tmavočervenou a vínovočervenou, či medzi ružovou a magentou. Pri porovnaní displejov vyzerá GF65 ako keby ste ho nechali pol roka vyblednúť na slnku.

Klávesnica je ďalším plusom notebooku Z16. Mimoriadne pohodlné používanie a písanie, hoci aj na dlhé večery. Klávesy nehučia, ich odozva je perfektná a RGB možnosti sú už len čerešničkou navyše. Jediným negatívom je rozloženie fn kláves. Model GF65 to má vyriešené veľmi šikovne, kde na ovládanie hlasitosti, jasu a podsvietenia klávesnice pohodlne postačí jedná ruka. Naopak, model Z16 to má naozaj „od ruky“. S klávesnicou ide neodmysliteľne ruka v ruke aj touchpad a, budeme sa opakovať, ale opäť ide o jeden z najlepších touchpadov, aký sme kedy mali možnosť si vyskúšať. Na pomery bežných touchpadov je mimoriadne široký a má naozaj perfektný povrch. Napriek tomu, že sme zvyknutí na riadnu myš, práca s ním bola úplne pohodlná.

Pomaly sa dostávame na záver. Poslednými lákadlami sú audio, batéria a odolnosť zariadenia. Notebook spĺňa vojenský štandard MIL-STD-810G v odolnosti a spoľahlivosti, takže sa nemusíte báť ani častého prenášania a nejakého toho horšieho zaobchádzania. Model Z16 takisto disponuje 90 Whr batériou s dlhou výdržou a technológiou rýchleho nabíjania. S použitím predinštalovanej aplikácie je navyše možné si spotrebu batérie a výkonu prispôsobiť tak, aby vám notebook poskytol ideálny balans pri vašej práci. Celé to zakončíme audiom. Tu nastupujú bohaté skúsenosti firmy DYNAUDIO, ktorá má na trhu špičkovú kvalitu audio zariadení, ktoré dodáva do domácností, hudobných štúdií, ale aj automobilov. Najnáročnejším audiofilom to pravdepodobne stále nebude stačiť, no na pomery notebookov, ktoré majú obvykle naozaj biedne audio systémy, je to opäť raz, dnes už tretí krát, snáď to najlepšie, čo sme v týchto prenosných zariadeniach mohli vidieť.

Naše hodnotenie

MSI zobrali kategóriu prémiových pracovných notebookov doslova útokom. Či už vás proste len nezaujal rad MacBook Pro od Apple, alebo hľadáte balans medzi vašou tvorbou a hraním, model Z16 z radu Creator je tým ideálnym riešením. Vyššia cenovka môže na prvý pohľad vystrašiť, ale po dlhej dobe tu máme prémiový produkt, ktorý si podľa nás zaslúži každé jedno euro, ktoré si zaň výrobca pýta.

Klady

 • Intel Core i9
 • použité materiály, spracovanie a odolnosť
 • dizajn
 • displej
 • klávesnica a touchpad

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

MSI Creator Z16 A11UET-093CZ 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 359 mm
 • Výška: 256 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,9 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 2400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk