RECENZIA: Lenovo Yoga Tab 13 - Ideálne multimediálne zariadenie

RECENZIA: Lenovo Yoga Tab 13 - Ideálne multimediálne zariadenie

 

Doba sa mení a u ľudí postupne badať zvyšujúci sa záujem o tablety. Treba ale povedať, že oprávnene.

História tabletov pripomína takú menšiu húsenkovú dráhu. Spočiatku boli naozaj zaujímavým medzistupňom mobilných telefónov a notebookov, resp. stolových PC. Neskôr prišiel pokles záujmu, pretože oproti chytrým telefónom neprinášali v podstate žiadnu výhodu a v porovnaní s počítačmi im toho chýbalo až príliš veľa. Súčasná situácia tabletom opäť praje a vzhľadom na technologický pokrok sa stávajú čoraz bežnejšou súčasťou domácností aj firiem.

Tiež ste si už niekedy položili otázku, či by vám na domáce použitie nestačil tablet? Predsa len žijeme v dobe, keď drvivú väčšinu online korešpondencie dokážeme vybaviť aj cez telefón. Klávesnica je totiž v podstate jediná výhoda, ktorú menej náročným používateľom notebook, resp. stolový PC ponúka. V nasledujúcom článku sa tomuto, samozrejme, povenujeme viac a možno vás presvedčíme, že tablet je vlastne jediné zariadenie, ktoré na domácu zábavu potrebujete.

Nedávno sa nám do redakcie dostal kúsok legendárnej série tabletov Lenovo Yoga. Prirodzene, stretávame sa s rôznymi názormi na tieto tablety, pretože skrátka nie každému vyhovuje dizajn, ktorý má na svedomí objemnejšia batéria a dnes už aj JBL reproduktory. V každom prípade silne pochybujeme, že by sa našiel nejaký technologický fanúšik, ktorý by nevedel, o čo ide.

Prvýkrát nás Lenovo Yoga Tab 13 prekvapil už pri odbaľovaní. Na pohľad jednoduchá a nepríliš veľká krabica v sebe skrývala viac, než by sme čakali. Nachádzame sa totiž v časoch, keď najväčší výrobcovia mobilných telefónov a tabletov začínajú postupne obsah balenia redukovať na absolútne minimum. Lenovo medzi nich ale, našťastie, zatiaľ nepatrí – v balení nájdeme okrem plnohodnotného 30W napájacieho adaptéra aj redukciu USB-C <-> 3,5mm jack a micro HDMI kábel.

Samotný tablet je 29 cm široký, 20 cm vysoký a v oblasti batérie dosahuje hrúbku až 2,5 cm. Vyrába sa v tmavosivej farbe, je prevažne kovový a váži približne 0,8 kg. V jeho hornej prednej časti nájdeme 8 Mpx selfie kameru, po bokoch na pravej strane sú ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre vypnutie/zapnutie, či odblokovanie tabletu. Vrchná (približne) polovica zadnej strany patrí semišovému povrchu s nápisom Yoga pre pohodlnejšie držanie v rukách. Spodná časť už štandardne prislúcha vystúpenej batérii v kombinácii so štyrmi JBL reproduktormi pre (v rámci možností) ideálny hudobný zážitok. Po bokoch batérie nájdeme vstupy pre USB-C a micro HDMI. Žiadnemu tabletu zo série Yoga, samozrejme, nemôže chýbať ani integrovaný stojan. V prípade testovaného modelu sa s tým autori naozaj vyhrali, pretože tablet môžete položiť, postaviť, ale aj zavesiť. Yoga Tab 13 tak v sebe skrýva viac polôh ako legendárna indická kniha.

Presuňme sa však k trochu zaujímavejšej téme, než je vzhľad, a tou sú parametre. Tablet disponuje 13-palcovým QHD displejom s rozlíšením 2160 x 1350 pixelov a LTPS technológiou. Za ním je schovaný 8-jadrový procesor Qualcomm® Snapdragon™ 870 s frekvenciou až 3,2 GHz, ktorý túto celú mašinériu poháňa. Dopĺňajú ho grafický čip Qualcomm® Adreno 650 a 8GB LPDDR5 pamäte. Vo všeobecnosti tak ide o naozaj výkonný tablet, ktorý disponuje aj WiFi 6, čo tvorí dokonalú kombináciu pre cloudové hranie. Jediným nedostatkom by pre niekoho mohla byť veľkosť úložiska. Tá je „len“ 128 GB, pričom produkt nedisponuje možnosťou rozšíriť si miesto pomocou pamäťovej karty. Treba ale myslieť na to, že Yoga je primárne určená na multimediálnu zábavu a prihliadnuc na dnešnú dobu, kde je takmer všetko streamované z internetu, by veľkosť úložiska naozaj nemala byť problémom.

Zariadenie beží na jedenástkovej verzii Androidu s vlastnou Lenovo nadstavbou, ktorá sa tomu síce úplne nevyhla, ale, našťastie, v sebe nemá toľko zbytočného softvéru, na ktorý sme zvyknutí u niektorých značiek. Tablet sa veľmi rýchlo stal súčasťou domácnosti. Využíval sa pri sledovaní filmov a seriálov, pri bežnom prehliadaní internetu, pri hraní, ale napr. aj pri varení. Možnosť nastaviť si ho do prakticky ľubovoľnej polohy a sledovať recept, prípadne videonávod, bola v tomto prípade na nezaplatenie. Testovanie rýchlosti internetového pripojenia nám pravidelne ukazovalo údaj okolo 600 Mb/s, takže WiFi 6 naozaj fungovala naplno. Počas používania sme sa až na dve výnimky nestretli so žiadnymi väčšími problémami. Medzi problémy patrila absencia možnosti nastavenia prebudenia tabletu dvojitým kliknutím na displej. Toto nám trochu nešlo do hlavy, pretože model Lenovo Tab P12 Pro ju má a nechce sa nám veriť, že by to bola súčasť „prémiovej výbavy“ za prémiovú cenu tabletu. Druhým problémom bolo rozpoznávanie tváre, ktoré nás až príliš často nespoznalo. Ak sa to však podarilo, tablet sa odomkol bleskurýchle.

V úvode sme zľahka nadhodili otázku, či by ste si vedeli predstaviť tablet ako jediné domáce multimediálne zariadenie, pretože my už áno. Doba sa mení, vývojári sa týmto produktom venujú čoraz viac a popri snahe napchať všetko do cloudu sa tablet každoročne viac a viac javí ako relevantná voľba pre každú domácnosť. Drvivá väčšina (ak nie rovno všetky) streamovacích služieb už má svoju mobilnú aplikáciu. Webové stránky sú často prispôsobené špeciálne aj pre tablety a takisto herní vývojári často vydávajú ich najväčšie značky na tieto zariadenia.

Hádam najväčším lákadlom by však mohlo byť práve cloudové hranie. Google, Nvidia, Microsoft, všetci títo giganti to už s ním skúšajú nejakú dobu, pričom naň v podstate potrebujeme len ovládač a stabilné internetové pripojenie. Otestovali sme aplikáciu od posledného menovaného giganta a nestačili sme sa čudovať. Cloudová ponuka služby Game Pass je síce obmedzená a stále je v beta verzii, ale funguje prekvapivo dobre. Najviac nás prekvapila kompatibilita Xbox hier s ovládačom z PlayStation 5. Pretekársky titul Forza Motorsport 4 sme si tak dokázali vychutnať na tablete a nepotrebovali sme k tomu konzolu ani PC.

Vyššie sme vymenovali v podstate len časť dôvodov, prečo si myslíme, že by tablet mohol aj u vás doma plniť funkciu plnohodnotného multimediálneho zariadenia. Samozrejme, rozumieme, že každý ma individuálne požiadavky a očakávania a aj napriek všetkým výhodám zariadenia vám to skrátka nemusí vyhovovať.

Naše hodnotenie

Lenovo Yoga Tab 13 je všestranné multimediálne zariadenie, ktoré určite nájde využitie v každej domácnosti. Streamovanie filmov a seriálov, hranie mobilných aj cloudových hier či obyčajne surfovanie po webe – tablet obstál vo všetkých vyššie spomínaných testoch na jednotku. Malé chybičky, ako je napr. nie úplne presné rozpoznávanie tváre pri odomykaní, v konečnom dôsledku nepokazili celkový dojem z naozaj kvalitného produktu.

Klady

 • kvalitné materiálové spracovanie
 • viac než dostatočný výkon
 • plnohodnotné multimediálne zariadenie

Zápory

 • nepresné rozpoznávanie tváre

Informácie o produkte

Lenovo Yoga Tab 13 2022

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 293,35 mm
 • Výška: 203,98 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 24,9 mm
 • Hmotnosť: 830 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 650 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk