RECENZIA: Genesis Thor 660 - Dizajnovka na doma aj na cesty

RECENZIA: Genesis Thor 660 - Dizajnovka na doma aj na cesty

 

Mechanické klávesnice sú tým najlepším spoločníkom každého pravého hráča, no po dlhých rokoch absencie svoje využitie stále viac nachádzajú aj v kanceláriách, či na stoloch bežných ľudí. A hoci sú klávesnice s plným rozložením, teda všetkými písmenami, oddelenou sekciou pre šípky a ďalšou pre numerickú klávesnicu, najpraktickejšie, treba uznať, že svoje miesto si stále častejšie nachádzajú aj kompaktnejšie kúsky. Mechanické spínače ponúkajú veľa výhod oproti klasickým membránovým klávesniciam a jednou z posledných prekážok odrádzajúcich od mechaniky boli násobne vyššie ceny. Spoločnosť Genesis však už roky ukazuje, že kvalitná klávesnica s mechanickými spínačmi nemusí stáť tak veľa a ponúka viacero kúskov s nielen zaujímavým dizajnom a funkcionalitou, ale aj prívetivou cenovkou.

Od spoločnosti Genesis sa u nás v redakcii otočilo množstvo klávesníc, no model s menom Thor 660 doposiaľ nie. Oproti kúskom, ktoré sme už mali možnosť vidieť, je tento model odlišný vo viacerých smeroch a na všetky sme sa pri testovaní samozrejme pozreli.

Obal a jeho obsah

Klávesnica sa ukrýva v čiernej kartónovej krabici s moderným dizajnom. Obrázok klávesnice sa nachádza na prednej aj zadnej strane, spolu so všetkými dôležitými informáciami, ktoré sú priamo a zrozumiteľne uvedené priamo na obale.

Na vrchnej časti obalu je takisto uvedené, akým variantom spínačov klávesnica disponuje, v tomto prípade ide o spínače Gateron Red, čo len dopĺňa celkový prehľad o výrobku ešte pred jeho otvorením. Vnútri krabice sa ukrýva druhá vrstva ochrany v podobe kartónovej kolísky, v ktorom sa už konečne nachádza samotná klávesnica zabalená do mäkkého plastu. Veľa doplnkov v balení nečakajte, nájdete v ňom len klávesnicu, malú brožúrku a odpojiteľný kábel USB <-> USB-C.

Prvé dojmy a spracovanie

Genesis Thor 660 sa predáva v dvoch hlavných prevedeniach - v čiernom a bielom. My sme mali možnosť pozrieť sa na biely variant a hneď po vybalení sálal z klávesnice akýsi pocit prémiového produktu. A to napriek tomu, že značka Genesis nepatrí medzi tie chamtivejšie, nakoľko bežné mechanické klávesnice známych značiek často len začínajú na sume 100 eur, zatiaľ čo cena tohto kúsku je napriek bohatej výbave o dosť nižšia, ako by som očakával. Samotná klávesnica je naozaj kompaktných rozmerov, keďže ide o 65% rozloženie, pri ktorom musia používatelia oželieť numpad, šípky a zmieriť sa so spojením FN kláves a horných čísel. Poteší však spomínaným káblom zakončeným USB konektorom na jednom konci a USB-C na druhom.

Zaujímavé je tiež riešenie samotných kláves, ktoré nie sú celé nepriehľadné s výrezmi vo vrchnej časti, cez ktoré by presvitalo podsvietenie, ale ponúkajú takzvaný vzhľad pudingu, teda priehľadnú spodnú časť aj „výrez“ na vrchu. Úvodzovky sú tu preto, lebo na klávesoch nie sú reálne žiadne výrezy. Ide o systém double-injection ABS materiálu, kedy je kláves vo forme vyrobený postupným vstreknutím materiálov s rozdielnou priehľadnosťou. Povrch klávesnice je príjemný na dotyk, biely plast takmer vôbec neukazuje znečistenie mastnotou. Chýba opierka dlaní, čo je však skrz kompaktnosť tohto kúsku a zameranie na mobilnejších používateľov logické.

Vizuál, rozvrhnutie a ovládanie

Čitateľnosť klávesov je napriek bielemu povrchu veľmi dobrá, aj bez zapnutého podsvietenia. Trochu ťažšie sa mi zvykalo na samotné rozloženie klávesov, ktoré je síce použiteľné na bežné písanie aj hry, no na praktickejšie využitie mu jednoducho chýbajú niektoré časti ako numerická klávesnica, či samostatné šípky. Po stránke podsvietenia ponúka Thor 660 naozaj bohatý výber farieb a módov a to aj bez nutnosti inštalácie akéhokoľvek softvéru. Medzi až 19-timi svetelnými módmi sa dá prepínať spojením klávesov FN + Tab a intenzita podsvietenia sa dá meniť skratkou FN + U/I.

Kto sa nechce trápiť s hardvérovým ovládaním, môže samozrejme využiť softvér stiahnuteľný zo stránky spoločnosti Genesis. Pre plnohodnotné ovládanie bolo nutné zapamätať si množstvo klávesových skratiek a kombinácií, vďaka ktorým je možné napríklad prepínať klávesy WSAD na šípky, ovládať multimédiá, či dokonca nahrávať makrá. Po pár týždňoch používania sa s týmito skratkami človek vcelku zžije a po prechode na klávesnicu s plným rozložením mi dokonca niektoré možnosti jednoduchého ovládania chýbali.

Spínače a ergonómia

Spoločnosť Genesis v modeloch Thor 660 ponúka na výber len spínače Gateron Red, ktoré sú „lacnejšou“ verziou známych a osvedčených Cherry MX Red. Spínače od Cherry sú zlatým štandardom na poli mechanických klávesníc, no značky ako Gateron, Outemu a ďalšie sa im za posledné roky dosť priblížili a preto avizujú výdrž až 50 miliónov stlačení.

Po stránke ergonómie bude Thor 660 skôr vyhovovať ľuďom s menšími rukami, no ani s mojimi rozmernejšími prstami som nemal priveľké problémy na tejto klávesnici hrať, či písať túto recenziu. Pri hraní poteší už tradičný N-Key rollover a tiež zabudovaná pamäť, ktorá si udrží nastavenia klávesnice aj pri prenášaní medzi viacerými zariadeniami.

Bezdrôtové používanie

Čerešničkou na tejto torte, respektíve klávesnici, je možnosť používať ju nielen ako tradičnú káblom pripojenú klávesnicu, ale vďaka zabudovanej 3000 mAh batérii a Bluetooth ovládaču (výrobca neudáva verziu, ale mám podozrenie, že pôjde o verziu 4.2) je možné zobrať si Thor 660 aj na cesty, alebo napríklad do postele.

Zaujímavosťou je možnosť pripojiť cez Bluetooth až 3 rôzne zariadenia a následne medzi nimi prepínať, čo ocenia najmä majitelia viacerých zariadení ako notebooku, pracovného počítaču, alebo v mojom prípade Steam Deck-u.

Naše hodnotenie

Klávesníc, ktoré ponúkajú 65% rozloženie je veľké množstvo. Tak isto ako klávesníc s mechanickými spínačmi. A tiež bezdrôtových kúskov. A veľa ich je možné zohnať za oveľa menej ako 60 eur. Možno aj lepšie vyzerajúcich. Pokiaľ by ste však chceli spojiť všetky tieto vlastnosti do jedného produktu, je zrazu Genesis Thor 660 takmer jednorožcom. Napriek tomu, že osobne ostávam fanúšikom klávesníc s plným rozložením, môžem bez výčitiek tento model odporúčať pre všetkých hráčov aj nehráčov, hľadajúcich kompaktnejší, bezdrôtový, neokázalý a cenovo dostupný dizajn.

Klady

 • cena
 • dobré podsvietenie
 • obstojná kvalita spínačov
 • pripojenie cez USB-C aj Bluetooth
 • jedinečný dizajn
 • kompaktné rozmery

Zápory

 • treba si zvyknúť na rozloženie

Informácie o produkte

Genesis Thor 660

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 293 mm
 • Výška: 39 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 102 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk