RECENZIA: SilentiumPC Navis F240 ARGB - Vodné chladenie CPU v prevedení All-In-One aj s RGB

RECENZIA: SilentiumPC Navis F240 ARGB - Vodné chladenie CPU v prevedení All-In-One aj s RGB

 

Začalo sa leto a teplota v miestnosti v našom paneláku atakuje 30°C. Počítač plní bežné pracovnú úlohy - sledujem video na YouTube, popri tom si prezerám nejaké stránky a mám otvorený Word, v ktorom píšem recenziu. Teplota CPU napriek tomu nepresiahne 42°C a tak zapínam CINEBENCH R23.

Pred mesiacom som vám sľúbil, že vám popíšem trochu viac praktické skúsenosti s AIO vodným chladením Navis F240 od SilentiumPC. Minule som sa snažil trochu porovnať špičkové tradičné riešenie chladenia CPU iba pomocou vetrákov s cenovo porovnateľným vodným chladením. Ide naozaj o veľmi dobré vodné chladenie s bohatým príslušenstvom, vďaka čomu je vodný pre intel socket LGA1700, 2066, 2011, 2011-3 a aj LGA 1200, 1150, 1151, 1155, 1156 a samozrejme aj pre AMD AM4. Radiátor má husté rebrovanie pre lepší odvod tepla a sú na ňom osadené dva 120 mm vetráky Fluctus s vrúbkovitými ostrými čepeľami pre lepšie rozrážanie vzduchu a tým tichší chod. Otáčky sú regulované priamo PWM základnej dosky od 300 do 1800 rpm, takže ide o výnimočne tichý kúsok.

Vodný blok s masívnou medenou platňou a výkonnou pumpou s keramickými ložiskami je mimoriadne tichý. Hoci prečerpáva kvapalinu s rýchlosťou 1600 až 2600 rpm, čerpadielko je takmer nehlučné. Pumpa je napájaná cez SATA power konektor (12V) a rovnako je regulovaná pomocou 4-pinového PWM konektoru zo základnej dosky.

Dnes mám v počítači model ARGB, ktorý má navlas rovnaké parametre, ale jeho dva vetráky sú schopné ešte meniť farbu pomocou niekoľkých RGB diód a vytvárať tak v skrinke rôzne farebné efekty.

Vodník v záťaži

Tá situácia v úvode je jeden z reálnych testov, ktorý som s vodným chladením skúšal. CINEBENCH R23 je benchmarkovací nástroj, ktorý zaťaží všetky jadrá CPU na max a teda pri jeho spustení sa počítač riadne zapotí. Teplo, ktoré produkuje samotný procesor (v mojom prípade i7 verzia 12 700K, ktorý je možné pretaktovať pre ešte vyšší výkon) je naozaj obrovské. V peaku má procesor spotrebu 190W a teplota z tých 42°C prakticky okamžite vyskočila na 88 stupňov. Vodné chladenie zareagovalo rovnako rýchlo a vetráky sa roztočili na plné obrátky.

Z tichého šelestu na hranici počuteľnosti sa z PC odrazu stala hučiaca turbína, ktorá teplotu CPU zastabilizovala na nejakých 85°C, ktoré mám nastavené ako limitnú hodnotu. Ďalších niekoľko minút teplota kolísala v rozmedzí od 73 do 83°C s občasným peak 85°C. Keď test skončil (mimochodom so scóre 22 294 Multi Core a 1 908 Single Core a to ešte pri spustených všetkých tých aplikáciách na pozadí ako som spomínal), teplota okamžite do 2 sekúnd klesla na 44°C, vetráky sa stíšili z 2000 na slabých 466 otáčok a ja som sedel opäť v tichu. Teplota CPU sa napokon ustálila na nastavenej hodnote 42 stupňov, lenže za tých pár minút čo bežal spomínaný test a počítač vyfukoval horúci vzduch, stúpla teplota v miestnosti o takmer 1 stupeň (vzduch sa zohrial na 30,8°C). Myslím, že to je dostatočný dôkaz, že vodné chladenie je naozaj veľmi efektívne a rýchle.

Limitné a reakčné hodnoty som si nastavil sám v aplikácii mojej základnej dosky. Tu je možno navoliť aj otáčky, resp. výkon coolerov pre konkrétne teploty. Mojim cieľom bolo mať tiché PC pre bežnú prácu, sledovanie filmov a surfovanie na internete, takže som si zvolil veľmi nízke otáčky pre teplotu do 45°C (20% rýchlosť cooleru, čo zodpovedá cca 480 rpm). V prípade, že by pracovná teplota presiahla 50°C zapne sa 40% výkon (stále je to pod tisíc rpm) a od teploty 70°C sa aktivuje plný výkon, pričom ako max. limit je nastavená teplota 85°C. Vtedy už bežia všetky vetráky v skrinke na max a pomáhajú odvádzať teplo všetkými otvormi. Procesor je samozrejme stavaný aj na vyššie teploty (aj viac ako 100°C), ale keďže je použité vodné chladenie, nerád by som z bezpečnostného hľadiska presiahol hodnotu 95 stupňov, preto som si nechal istú rezervu.

Popravde maximálnu hodnotu 85°som (mimo bechmarkov, ktoré využijú všetky jadrá naraz) hádam nikdy neprekročil. Pri bežnej dennej pracovnej záťaži sa teplota pohybuje okolo 42°C a to aj pri editácii veľkých fotografií. Ventilátor sa len veľmi zriedka roztočí trochu rýchlejšie. Až pri renderingu videa z viacerých stôp naraz s pár efektami, hraní hier, alebo iných na výkon náročných operácií sa vytočia otáčky, no teplota neprekročí hodnotu 85°C.

Svetelná show

Rozdiel medzi Navis F240 a testovaným NAVIS F240 ARGB je iba v spomínanom RBG podsvietení. Základný model pritom stojí 78€ a ARGB model je o 17€ drahší (95€). Keď však máte skrinku, kde vynikne farebný efekt, odporúčam vám priplatiť si za ten efekt, aj keď sa vám to zdá možno zbytočné. Tým, že je okolo CPU viac voľného priestoru (malý blok s pumpou a hadicami namiesto obvyklého veľkého chladiča) je pohľad do skrinky čistejší a farebné efekty môžu podtrhnúť určitú výnimočnosť zostavy. Stále sa to dá vypnúť, alebo zvoliť len veľmi jemná intenzita svetla, ktorá nebude pôsobiť rušivo (sám mám teraz v skrinke 6 RGB coolerov (dva na radiatore vodného chladenia) a u všetkých som siahol intenzitu svetla na 10%).

Rotor ARGB ventilátoru má biele lopatky, aby lepšie vynikol farebný efekt. Telo však zostalo čierne, čo je trochu škoda, pretože na bielej by farebný efekt mohol ešte lepšie vyniknúť (čierna farba predsa len pohlcuje svetlo). Všetky moderné základné dosky majú konektory pre RGB efekty, no keby tento konektor vaša zostava postrádala, môžete využiť dodávanú redukciu, ktorá má naprogramovaných niekoľko efektov a tie je možné manuálne prepínať. Priamo podporované sú riadiace aplikácie ako Asrock Polychrome Sync, Gigabyte RGB Fusion 2.0, MSI Mystic Light a Ausu Aura.

Niektoré dosky umožňujú farebne signalizovať aj teplotu CPU, takže pri bežnej prevádzkovej teplote svietia coolery na modro, alebo zeleno a pri zvýšenej teplote menia postupne farbu na žltú, oranžovú alebo červenú. Vizuálne tak môžete sledovať aktuálnu teplotu CPU, no keď máte správne nastavené otáčky coolerov, tak to budete rýchlejšie počuť.

Čo ma trochu mrzí je fakt, že chladiaci blok na CPU s pumpou nemá na sebe žiadny farebný efekt. Pritom by to nemuselo byť nič komplikované, stačilo by jednoduché posvietené logo. V predaji sú konkurenčné riešenia, ktoré majú integrovaný malý grafický displej a dokážu zobrazovať číselnú hodnotu teploty, prehrávať animácie a pod. Samozrejme je to zohľadnené do ceny, ktorá je násobne vyššia, no tu by fakt stačilo vytvoriť niečo malé. Mnohé konkurenčné riešenia v podobnej cene ponúkajú farebný RGB efekt priamo na chladiacom bloku CPU, takže to nemôže byť tak náročné. Možno sa dočkáme v ďalšej verzii.

Naše hodnotenie

Zopakujem svoje mierne inovované hodnotenie z minulej recenzie - Navis F240 ARGB je výborné a tiché vodné chladenie s vynikajúcim chladiacim výkonom a teraz už aj farebnými efektmi. Ponúka naozaj výborný pomer ceny a výkonu, vďaka čomu môže byť pre vás dobrou vstupenkou do sveta vodného chladenia PC. Po zhruba mesiaci intenzívneho testovania môžem potvrdiť, že je naozaj tiché a spoľahlivé. Reakcie sú extrémne rýchle. Tie farebné efekty sú už len čerešničkou na torte.

Klady

  • cena
  • ARGB efekty
  • účinný odvod tepla
  • montáž
  • tichý chod

Zápory

  • žiadny RGB efekt na chladiaoim bloku pumpy

Informácie o produkte

SilentiumPC Navis F240 ARGB

  • Kategória: Chladenie
  • Orientačná cena: 94.9 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SilentiumPC

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk