RECENZIA: MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 - Veľa muziky bez svetielok

RECENZIA: MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 - Veľa muziky bez svetielok

 

Asi je pravda, čo sa hovorí o zdravej konkurencii. Ešte pred niekoľkými rokmi si recenzenti pri prezeraní nových matičných dosiek pre Intel platformu mohli len povzdychnúť nad tým, že všetka skvelá funkcionalita a dizajn poháňa procesory so zastaranou architektúrou, no po nátlaku zo strany AMD sa rozhýbali božie mlyny aj v Inteli, a tak si môžu hráči, profesionáli aj bežní používatelia užívať novučičké procesory s výkonnými aj energeticky úspornými jadrami. Novučičké procesory samozrejme znamenajú aj nový chipset, v tomto prípade Z690 a tiež nový socket s označením LGA1700. Spoločnosť MSI ponúka matičné dosky už nejaký ten rok, a preto nie je prekvapenie, že k ponuke pribudli aj kúsky pre najnovšiu platformu. Kúsok s názvom MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 má napriek podozrivo priateľskej cene čo ponúknuť a všetko relevantné si, samozrejme, prečítate v recenzii nižšie.

Na úvod je vždy dobré podotknúť, že rovnováha medzi všetkými komponentmi v počítači je asi to najdôležitejšie, na čo pri skladaní treba myslieť. Kupovať 800-eurový procesor a osadiť ho na 100-eurovú dosku, ktorá by brzdila jeho schopnosti, je jedno z najhorších a prekvapivo častých faux-pas. Ale je pravda, že aj relatívne lacné dosky sú v súčasnosti schopné postarať sa o tie najvýkonnejšie procesory. Minimálne v základných nastaveniach. Výber dosiek teda už nie je natoľko ovplyvňovaný výkonom komponentov na doske, ale hlavne kvalitou napájania a funkcionalita dosky ako takej, aspoň v mojom prípade.

Nový chipset Z690 ponúka v porovnaní so staršími kúskami niekoľko vylepšení a povoľuje Intel procesorom s príponou -K taktovať, nanešťastie sme boli pre potreby recenzie schopný zaobstarať „iba” model Intel Core i7-12700, ktorý taktovanie nepodporuje. Dúfam však, že si z recenzie tak či tak odnesiete dosť informácií pre prípad uváženia tejto matičnej dosky ako vhodnej voľby.

Obal a jeho obsah

Balenie Tomahawk produktov od spoločnosti MSI sa drží tých istých pravidiel. Tmavému obalu šedej/striebornej farby stále dominuje veľký názov produktu a obrázok Tomahawk rakety. Vnútri krabice sa nachádzajú všetky dôležité náležitosti, no veľa toho nečakajte, pretože ide predsa len o cenovo dostupnejší model.

Dvojica SATA káblov, skrutka pre M.2 SSD, antény pre WiFi, brožúrky, nálepka s logom MSI draka a, div sa svete, nie CD/DVD s drivermi, ale USB kľúč, je okrem samotnej dosky asi tak všetko, čo sa v balení skrýva. Od produktu zameraného na hráčov s nižším rozpočtom to naozaj nie je nič prekvapivé. Poteší, že kryt zadného panelu je už, podobne ako na starších, no prémiovejších modeloch, zakomponovaný do samotnej dosky.

Prvé dojmy a spracovanie

PCB dosky je pevné a jeho prednú stranu zdobí len jeden detail v striebornej farbe – chladič čipsetu s nápisom Tomahawk. Chladenie VRM prepojené s krytom zadného panelu, rovnako ako chladiče M.2 diskov, sú takmer úplne čierne a dodávajú doske tajomný nádych.

Čo sa týka podsvietenia, už nejaký čas vidieť odklon spoločností od názoru, že matičné dosky musia disponovať RGB podsvietením, a je to viditeľné aj v tomto prípade. RGB LED-ky podľa mňa nie sú nutnosťou, hoci je pekné mať ich, ale kto naozaj potrebuje svetielka, nájde tu až štvoricu konektorov pre pripojenie svietiacich periférií. Pohľad na zadný panel dosky poteší aj náročnejších používateľov a môže navodiť dojem, že Z690 Tomahawk nepatrí medzi lacnejšie modely. Tu sa totiž nachádza až 8 USB portov (2 x USB 2.0, 2 x USB 3.2 Gen1, 3 x USB 3.2 Gen2 typu A a USB 3.2 Gen 2 x 2 20 Gbps), HDMI a Display port, audio panel, 2.5G LAN port a dva konektory pre WiFi antény. Jediné, čo na zadnom paneli absentuje, je PS/2 kombo, ktoré však nepredpokladám, že bude ľuďom tak veľmi chýbať.

Rozvrhnutie dosky a interné konektory

Zaujímavosťou dosky je jej kompatibilita s DDR4 pamäťami, hoci najnovšie procesory Intel 12. generácie zvládnu fungovať aj s novým štandardom DDR5. Dostupnosť a cena DDR5 modulov niektorých záujemcov stále odrádza, a preto je len dobré vidieť, že je možné spojiť s najnovším procesorom aj ustálené a dostupné DDR4 RAM moduly.

V balení dosky absentujú SLI mostíky a na doske je v spevnenom PCIe Steel Armor prevedení iba najvrchnejší PCIe slot, po novom v Gen 5.0 x16 prevedení. To indikuje, že táto doska si s dvoma grafickými kartami neporadí len tak ľahko. Dobrou správou ale je, že chýba podpora SLI len pre karty značky Nvidia – CrossfireX, ktorým disponujú AMD grafické karty, je plne podporovaný.

Potešiť môže až štvorica M.2 slotov s podporou NVMe diskov, ktoré pojmú maximálne jeden M.2 22110 a tri 2280 disky, všetky disponujúce celkom robustnými pasívnymi chladičmi. Konektorov chladenia je požehnane, jeden 4-pin pre CPU, jeden 4-pin pre pumpu vodného chladenia a šesť 4-pinov pre bežné ventilátory. Na doske sa nachádza aj jeden 4-pin RGB LED konektor v spojení s trojicou 3-pin RAINBOW, teda JRGB1 konektorov pre ARGB komponenty. A dobrou správou je tiež zakomponovanie nového zvukového kodeku Realtek ALC4080. Na doske je samozrejme aj šestica SATA 6 Gb/s konektorov, dva interné USB 2.0 porty, USB 3.0 konektor, a na svoje si prídu aj majitelia novších skriniek s USB-C na prednom paneli.

Zabudnúť nemožno ani na bonus v podaní WiFi 6 a Bluetooth 5.2 konektivity sprostredkovanej Intel modulom osadeným na doske.

Napájanie a VRM

MSI to pri tejto doske stavilo na obstojný systém napájania 18 + 1 + 1, ktorý je napájaný cez 2 x 8-pin konektory. Mosfety na tejto doske sú kontrolované ovládačom Monolithic Power Systems MP2120 PWM a majú menovitý výkon 70 A, čo je mierny nadpriemer, ktorý by mal stačiť aj náročnejším zákazníkom. Minimálne na bežné taktovanie by to malo stačiť, hoci sme nemali veľa príležitostí dať modelu poriadne do tela.

Čo je pri dlhodobom fungovaní a taktovaní dôležité, je schopnosť dosky chladiť svoje komponenty napájania. Pri tejto verzii Tomahawk tomu, našťastie, pomáhajú pomerne rozmerné pasívne chladiče na VRM-kách a teploty sa počas celého testovania (aj v týchto letných dňoch) držali na príjemných číslach.

Naše hodnotenie

Matičné dosky z radu MSI Tomahawk ma, pokiaľ mi pamäť siaha, nikdy vyslovene nesklamali. Niekedy boli mierne nad priemerom, niekedy tesne pod ním. Tento kúsok však nasadil latku dosť vysoko. Samozrejme, s cenou nad 200 eur už nejde o cenový šláger, ale za túto sumu dostanú jej majitelia neskutočne veľa muziky. Len bez svetielok.

Klady

 • cena
 • dizajn
 • všetka potrebná funkcionalita
 • nadpriemerný počet interných konektorov

Zápory

 • absencia RGB

Informácie o produkte

MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4 2022

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna / strieborná
 • Orientačná cena: 230 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk