RECENZIA: SilentiumPC Spartan 5 MAX - Funkčný a cenovo dostupný

RECENZIA: SilentiumPC Spartan 5 MAX - Funkčný a cenovo dostupný

 

Na trhu s chladiacimi riešeniami pre počítačové komponenty je naozaj veľká konkurencia. Preto nie je prekvapením, keď sa jedna spoločnosť vo svojom názve chváli, že sú majstrami v chladení, iná je presvedčená, že je budúcnosťou a svojím názvom skomolila slovíčko „next“, ďalšia chladí hĺbkovo či je dokonca akrtická. Čo potom očakávať od značky SilentiumPC, ktorej meno znie ako kúzlo z kníh o Harrym Potterovi? Vo svojej ponuke má aj naozaj výkonné kúsky a meno produktu Spartan 5 MAX by mohlo napovedať, že patrí do tejto kategórie, no tentokrát sme mali možnosť pozrieť sa na cenovo naozaj dostupný produkt, ktorý sa okrem prípony na nič nehrá a ponúka obstojný výkon pre bežné pracovné počítače či menej náročné herné kúsky.

Priznajme si to, máloktorý počítač naozaj potrebuje vodné chladenie, nieto ešte zákazkové vodné chladenie, ktoré sa skladá zo samostatného radiátora, pumpy a bloku na procesor. Drvivá väčšina procesorov si bude spokojne tikať a posielať jednotky a nuly aj pod kvalitným vzdušným chladičom. A to nielen 50 až 100-eurovým kúskom, ale pri procesoroch s menším počtom jadier a nižšími taktmi často aj s chladičom, ktorý sa ešte stále nachádza v balení. Po dlhšom používaní alebo v prípade, že majitelia chcú z procesora dostať trochu viac pri nižších teplotách a hluku, sa v obchodoch oplatí pozrieť sa po cenovo dostupnom kúsku, ktorý stiahne niekoľko (až niekoľko desiatok) stupňov a majitelia pritom nebudú mať výčitky, že museli rozbíjať prasiatko s našetrenými peniazmi.

Obal a jeho obsah

Vonkajší obal, v ktorom Spartan 5 MAX dorazil, je jednoduchý, no funkčný a tiež mu nemožno uprieť určitú dávku modernosti vďaka použitiu prevažne čiernej a bielej s výnimkou zadnej strany, ktorá je odetá do svetlomodrej farby. Na zadnej strane sa nachádza väčšina marketingových informácií, na ľavom boku hlavné technické parametre, obsah balenia a podporované procesorové sockety. Vnútri obalu nenájdeme nič nazvyš.

Navrchu, v nárazníku z mäkkej peny, je krúžok a príslušenstvo na pripevnenie k väčšine matičných dosiek s Intel procesormi, pod nimi sa ukrýva samotný chladič a jednoduchý obrázkový manuál.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení SilentiumPC Spartan 5 MAX je na prvé poťažkanie jasné, že nejde o chladič pre naozaj výkonné procesory, avšak tým sa ani netvári byť. Strieborné rebrá sú „nabodnuté“ na štvoricu medených heatpipe trubíc s priamym kontaktom na procesor, pričom práve vďaka použitiu až štyroch sa tento model chváli aj príponou MAX. Ide totiž o rovnaký chladič ako starší SilentiumPC Spartan 5, ten však ponúkal len dvojicu heatpipes. Vďaka tomu by malo byť odvádzanie tepla z procesorov rýchlejšie, ale treba mať na mysli aj fakt, že viac heatpipes znamená o čosi menšiu plochu na nezmenených hliníkových rebrách. O prietok vzduchu sa stará 120mm Fluctus ventilátor s podporou PWM a jeho uchytenie na rebrá je pevné. Teda, aspoň natoľko pevné, ako som bol ochotný skúšať, hoci som nevidel žiadne očividné uchytenie pomocou skrutiek. Vďaka tomu je inštalácia naozaj jednoduchá (na rozdiel od niektorých chladičov, ktoré stále vyžadujú tenké kúsky drôtu a ruky veľkosťou konkurujúce tým detským a šikovnosťou klavírnym virtuózom).

Treba však, samozrejme, myslieť na to, že ak sa pokazí ventilátor, je kaput celý chladič, a tiež naň nie je možné pripevniť ďalší 120mm ventilátor pre zlepšenie chladenia.

Testovanie

SilentiumPC Spartan 5 MAX bol otestovaný s procesorom Intel Core i3-10100F. Teplota okolia sa pohybovala od 21 do 23 stupňov Celzia, pričom vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách alebo používaní profesionálnych programov.

Naše hodnotenie

Obchody sú v dnešnej dobe plné efektných, efektívnych a možno aj fiktívnych chladičov. Veľa z nich je však pridrahých na použitie v bežných zostavách, ktoré neuvidia procesory s viac ako štyrmi až šiestimi jadrami a často ani nepodporujú taktovanie. Prečo teda míňať peniaze na vodné či obrovské vzdušné chladiče, keď aj skromný kúsok s názvom SilentiumPC Spartan 5 MAX zabezpečí viac ako prijateľné podmienky na dlhodobé a bezproblémové fungovanie?

Klady

 • obstojné prevedenie
 • skvelá kompatibilita so skrinkami a RAM
 • naozaj jednoduchá inštalácia
 • obstojné výsledky chladenia

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

SilentiumPC Spartan 5 MAX

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 125 mm
 • Výška: 146 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 65 mm
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 22 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SilentiumPC

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk