RECENZIA: ViewSonic VP2768A-4K - A zase tá cenovka

RECENZIA: ViewSonic VP2768A-4K - A zase tá cenovka

 

Vo svetle prebiehajúcej energetickej krízy, ktorej reálne dopady pocítime až v roku 2023, je dnes pri nákupe elektroniky o to väčší tlak na celkovú spotrebu elektrickej energie spojenej s tým či oným hardvérom. Existujú pochopiteľne konzumenti, čo na tie nálepky v rohoch televízorov a monitorov pozerali vždy, avšak som presvedčený o tom, že pre väčšinu bežných spotrebiteľov to bolo viac-menej nepodstatné. Asi by som si už mal zvyknúť na fakt, že posledné roky s nami udalosti vo svete cvičia tak intenzívne, až mám chuť hodiť uterák do ringu a zakričať z plných pľúc o pomoc. Život však pokračuje nemilosrdne ďalej a bude pokračovať aj v momente, kedy vám poštárka hodí do schránky faktúru za prúd a vám nezostane nič iné, len ju uhradiť. To už sa však dostávame zase trochu mimo témy, i keď nie úplne. Nasledujúce riadky sa totižto budú logicky týkať ďalšieho testu a tentokrát si povieme viac o pracovnom monitore spoločnosti ViewSonic, ktorý v zmysle energetických tabuliek síce skončil v červených číslach, to však automaticky nemusí hneď znamenať katastrofu. Prečo to tak je? Čítajte ďalej.

Už počas minulého roka schválila Európska komisia novú formu označovania energetických štítkov, čo automaticky zariadenia, ktoré sa v zmysle spotreby energie dovtedy nachádzali v zelených číslach, posunulo na úplný koniec hodnotiacej tabuľky. Aj preto sa nemusíte v prípade spotreby energie pri uvedenom modeli monitoru ViewSonic VP2768A-4K hneď chytať za peňaženku a obávať sa toho najhoršieho. Poďme však na vec postupne a začnime tým pomyselným roztvorením krabice. Testovaná vzorka sa po dizajnovej stránke nesie na vlne svojich predchodcov a keby ste predmetný monitor zahliadli niekde v obchode, okamžite by ste si jeho účel spojili s pracovným prostredím, či už sa rozprávame o biznise ako takom alebo čisto vizuálnej tvorbe. Dvadsaťsedem palcový panel s tenkými rámami je uchytený o strieborné rameno s očakávanou funkciou polohovania a to vrátane otočenia obrazovky na štýl biznisu. Aj napriek skutočnosti, že tu v drvivej väčšine vládne ako materiál plast, celé šasi je spracované výborne – ani pri väčšej snahe skúsiť monitor aj so stojanom trochu výraznejšie pokrútiť protichodnými pohybmi, výrobok nevydával žiadne praskania, či iné nechcené zvuky. Môžete sa preto spoľahnúť na jeho solídne konštrukčné spracovanie. Pri intenzívnejšom písaní a udieraní do stola sa monitor nijako nechvel, čo sa u podobne koncipovaných zariadení stáva úplne bežne. Za to dávam konštruktérom z ViewSonic palec hore.

Na zadnej pravej strane dokážete nahmatať šesticu fyzických spínačov, pomocou ktorých sa realizuje nastavovanie rozhrania monitoru a aj keď by som si tu osobne prial skôr oveľa intuitívnejší joystick, v tomto prípade spínače reagujú svižne a hmatovo sú na výbornej úrovni. A ako je na tom ponuka vstupov v rámci pripojenia? Máme tu primárne dva HDMI (2.0) vstupy doplnené dôležitým DisplayPortom (1.4), snáď ešte dôležitejším USB-C portom s priepustnosťou 90 W a trojicou USB-A (3.2). Všetko to, čo by ste do tohto panelu chceli takpovediac zastrčiť, tak môžete a nebudete vo finále nijako limitovaní. Súčasťou výbavy je duo slabších (2 W) reproduktorov, ktorých výkon je však silne oslabený. Keby ste ich chceli využiť na rýchle vypočutie zvukovej stopy vo videu, dá sa to zniesť, avšak na reálne sledovanie filmov s patričným zážitkom v tomto prevedení zabudnite.

Nastal čas pozrieť sa na to, čo sa u monitoru považuje za najdôležitejšie, teda na kvalitu samotnej obrazovky. Názov ViewSonic VP2768A-4K dokážete dozaista jednoducho rozlúštiť v dvoch rovinách. Na jednej strane je celková veľkosť panelu, v tomto prípade 27 palcov a na tej druhej jasne identifikovateľné rozlíšenie 4K. Okrem rozlíšenia 3 840 x 2 160 px nás samozrejme zaujíma aj obnovovacia frekvencia 60 Hz, to všetko pri dobe odozvy 6 ms. Ide konkrétne o IPS panel, ktorého využitie sa spája výhradne s kancelárskou, aj vizuálnou prácou, čím sa dostávame do sveta slušného kontrastu a verného podania farieb – stále tu však ostáva deficit v nevýraznosti čiernej, predsa len, dnes už máme možnosť porovnávať s moderným OLEDom, či miniLED technológiou a preto je tá priepasť oveľa väčšia. Samozrejmosťou je 100% sRGB a musím povedať, že panel z krabice síce vybalíte so základným nastavením, ale to je samo o sebe viac než uspokojivé, a to aj pre profesionálov z radov konzumentov. Čo sa týka celkového podsvietenia, tak v tomto ohľade som bol skôr sklamaný, a s papierovým výsledkom 332 cd/m2 sa spája prax s oveľa horšími výsledkami, kde súčasne padal aj kontrast. Rozloženie podsvietenia je však takmer bez chýb, čo je rozhodne ďalším ekvivalentom zdvihnutého palca.

Pomocou monitora som strihal niekoľko videí a v tomto ohľade bolo jeho zacielenie na konzumenta jasne poznať, takže áno, ak uvažujete o kúpe cenovo dostupnejšieho 4K panelu, s ktorým dokážete obslúžiť bežnú kancelársku prácu, ale súčasne nájdete preň aj využitie pri tvorbe webov, či inej vizuálnej koncepcie, ViewSonic VP2768A-4K v hodnote cca 800 eur by pre vás mohol byť tou správnou cestou ako dobre investovať. Drvivá väčšina nedostatkov testovanej vzorky tkvie predovšetkým v dnes už limitoch zastaranej IPS technológie, ktorú pomaly, ale isto, vytláčajú moderné náhrady. Tak či onak, ViewSonic v danom prípade namiešal v základe dobre skalibrovaný displej, ktorý môžete zapojiť do pracovného procesu ihneď od prvého zapojenia a bude vám pomáhať vo vašom dozaista výkonnom produkčnom procese.

Naše hodnotenie

Dobre namiešaný pracovný monitor v rozumnej cenovej hladine.

Klady

 • 4K
 • pre prácu so širším záberom
 • cena
 • možnosti nastavenia
 • dizajn

Zápory

 • zvuk
 • limity IPS

Informácie o produkte

ViewSonic VP2768A-4K 2022

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 613 mm
 • Výška: 543 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 215 mm
 • Hmotnosť: 6700 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 800 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ViewSonic

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk