RECENZIA: MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 - Všetko, po čom môžu hráči túžiť

RECENZIA: MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 - Všetko, po čom môžu hráči túžiť

 

Neprešiel ani rok a Intel je späť s novou nádielkou procesorov. Zlé jazyky (a sčasti aj ja) ešte pred časom hovorili, že nový systém P a E jadier nedokáže konkurovať Ryzen procesorom, no s poslednou generáciou sa ukazuje, že v Inteli ešte dobu úplne nezaspali a dokážu vďaka inovácii ponúknuť naozaj úctyhodný výkon. Nové procesory však, samozrejme, tradične znamenajú aj nové čipsety a tým pádom matičné dosky. Bolo by naozaj veľkým prekvapením, keby spoločnosť MSI nepriniesla nové modely, najmä tie z obľúbenej modelového radu Tomahawk, preto som sa hneď po príchode kúska s názvom MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 pustil do testovania.

Nový Tomahawk s predponou Z790 toho (napriek stále priateľskej cene) papierovo ponúka vcelku dosť a pri inteligentnom nakupovaní komponentov by nemalo byť ťažké poskladať šikovný počítač, kde bude zachovaná rovnováha medzi všetkými komponentmi, ktorá je aspoň podľa mňa tým najdôležitejším. Kúpiť 800-eurový procesor a osadiť ho do 100-eurovej dosky spolu s 2000-eurovou grafikou, ktorá je poháňaná no-name zdrojom s „výkonom” 600W, je jedno z najhorších a prekvapivo častých faux pas, hoci nie až v takej miere. Je však pravda, že aj relatívne lacné dosky sú v dnešnej dobe schopné postarať sa aj o tie najvýkonnejšie procesory. Výber a voľbu dosiek u mňa v posledných rokoch neovplyvňuje výkon komponentov na doske, ale hlavne kvalita napájania a funkcionalita dosky samotnej. Nový čipset Z790 ponúka zase ďalšie vylepšenia oproti predošlým generáciám a taktiež povoľuje Intel procesory s príponou K aj taktovať. Tentokrát sme k recenzii obdržali síce nie najnovší, no stále nadmieru schopný kúsok Intel Core i9-12900K, hoci je táto doska primárne určená pre procesory 13. generácie. V každom prípade dúfam, že si z recenzie tak či tak odnesiete dosť informácií pre prípad rozhodovania sa nad jej kúpou.

Obal a jeho obsah

Balenie Tomahawk produktov od spoločnosti MSI sa stále drží tých istých pravidiel. Tmavému obalu šedej/striebornej farby opäť dominuje veľký názov produktu a obrázok Tomahawk rakety, ktorý je tentokrát zasadený do akéhosi kovového opasku. Vnútri krabice sa nachádzajú všetky dôležité náležitosti, no veľa navyše toho nečakajte, keďže ide o cenovo dostupnejší model. Dvojica SATA káblov, skrutky pre M.2 SSD, antény pre WiFi, brožúrky, a čo musím kvitovať už od minulého roka, nie CD/DVD s ovládačmi, ale USB kľúč.

Od produktu zameraného na hráčov s menším rozpočtom to naozaj nie je nič prekvapivé. A stále poteší, že kryt zadného panelu je už (podobne ako na starších, no prémiovejších modeloch) zakomponovaný do samotnej dosky.

Prvé dojmy a spracovanie

PCB dosky je pevné a jeho prednú stranu zdobí len jeden detail v striebornej farbe, chladič čipsetu s nápisom Tomahawk. Chladenie VRM prepojené s krytom zadného panelu, rovnako ako aj chladiče M.2 diskov, sú takmer úplne čierne a dodávajú doske tajomný nádych. Po stránke podsvietenia je už nejaký čas vidno odklon spoločnosti od názoru, že matičné dosky musia byť vysvietené ako vianočné stromčeky, čo je viditeľné aj tu. RGB LED-ky podľa mňa nie sú nutnosťou, hoci je ich pekné mať, ale kto naozaj potrebuje svetielka, stále na tejto doske nájde až štvoricu konektorov na pripojenie svietiacich periférií (3xJARGB_V2 + JRGB).

Pohľad na zadný panel dosky poteší aj náročnejších používateľov a môže navodiť dojem, že Z690 Tomahawk nepatrí medzi lacnejšie modely. Tu sa totiž nachádza až 10 USB portov (4 x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Typ-A, 4 x USB 3.2 Gen 2 10Gbps Typ-A, USB 3.2 Gen 2 10Gbps Typ-C, USB 3.2 Gen 2x2 20Gbps Typ-C), HDMI a Display port, audio panel, 2.5G LAN port, Clear CMOS, Flash BIOS a dva konektory pre WiFi antény. Jediné, čo na zadnom paneli absentuje, je PS/2 kombo, to však podľa mňa nebude chýbať veľa ľuďom.

Rozvrhnutie dosky a interné konektory

Zaujímavosťou tejto dosky je kompatibilita s DDR4 pamäťami, hoci najnovšie procesory Intel 13. generácie zvládnu fungovať aj s novým štandardom DDR5. Dostupnosť a cena DDR5 modulov však stále odrádza niektorých záujemcov a preto je dobré vidieť, že aj s najnovším procesorom je možné použiť aj ustálené a dostupné DDR4 RAM moduly. V balení absentujú SLI mostíky a na doske samotnej je v spevnenom „PCIe Steel Armor” prevedení iba najvrchnejší PCIe slot, po novom v Gen 5.0 x16 prevedení. To už dopredu indikuje, že doska si s dvoma grafickými kartami neporadí len tak ľahko.

Na doske poteší až štvorica M.2 slotov s podporou NVMe diskov, ktoré pojmú maximálne 1x M.2 22110 a tri 2280 disky, všetky disponujúce celkom robustnými pasívnymi chladičmi. Konektorov chladenia je požehnane – jeden 4-pin pre CPU, jeden 4-pin pre pumpu vodného chladenia a šesť 4-pinov pre bežné ventilátory. Dobrou správou je tiež zakomponovanie kvalitného zvukového kodeku Realtek ALC4080. Na doske sa nachádza až sedem SATA 6 Gb/s konektorov, štyri interné USB 2.0 porty, dva USB 3.2 Gen1 Typ A konektory a tiež USB 3.2 Gen2 Type C, vďaka čomu si na svoje prídu aj majitelia novších skriniek s USB-C na prednom paneli. A zabudnúť, samozrejme, nemožno ani na bonus v podaní WiFi 6 a Bluetooth 5.3 konektivity, ktorú sprostredkuje Intel modul osadený na doske. MSI tu stavilo na obstojný systém napájania 16 + 1 + 1, ktorý je napájaný cez 2 x 8-pin konektory.

Naše hodnotenie

Matičné dosky z radu MSI Tomahawk som za posledných viac ako 5 rokov odporúčal nielen v recenziách, ale aj priamo ľuďom z môjho okolia, ktorí premýšľali nad skladaním počítača. Ich cena, samozrejme, išla mierne hore, no funkcionalita, kvalita a využiteľnosť tiež. Doposiaľ som nemal s Tomahawk doskami negatívnu skúsenosť a rovnako sa mi nikto nesťažoval, že by som im odporúčal zle. A modelom MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 nadväzuje MSI na šnúru podarených produktov, ktoré si nájdu svoje miesto ako v počítačoch profesionálov, tak v herných delách.

Klady

 • dizajn
 • všetka potrebná funkcionalita
 • nadpriemerný počet interných konektorov

Zápory

 • absencia RGB

Informácie o produkte

MSI MAG Z790 Tomahawk WiFi DDR4 2022

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4
 • Procesor: Intel i9-12900L
 • Pamäť: HyperX Fury 32GB DDR4 3200MHz
 • Chladenie procesora: NZXT Kraken Z53
 • Pevný disk: WD Black SN750
 • Grafická karta: Gigabyte RTX 3080 Ti VISION OC 12G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Meshify 2
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk