RECENZIA: Samsung NEO QLED 8K QE75QN900C - Váhová prevaha

RECENZIA: Samsung NEO QLED 8K QE75QN900C - Váhová prevaha

 

Nebol by som to ja, keby som nezačal nejaký ten hardvérový test svojsky a úplne inak, avšak verím, že vás nasledujúci úvod aspoň trocha pobaví. Moja rodná ulica na Záhorí, kde sme pred rokom kúpili a následne zrekonštruovali môj rodný dom, je istou raritou. Už ranné spomienky na susedov okolo nás vo mne evokujú pobehujúce husi a niečo, čo zdanlivo pripomína nie úplne dokonalo zahrabaný tunel. Oblý tvar cesty pred domom, ktorú budovali snáď ešte v čase keď si Franz Josef kupoval svoj prvý hrebeň na bradu, vyrastal spolu so mnou, a ja som tak nejako tajne dúfal, že tento zabudnutý klenot infraštruktúry bude rovnako sprevádzať aj detstvo mojej dcérky.

Avšak, čo sa nestalo. Vedenie mesta si nejakým zázrakom všimlo, že jedna z jeho ulíc má v rámci použitého asfaltu prekročenú exspiráciu (asi tak miliónkrát), a že by bolo vhodné položiť aj tam novú deku. Keď už sa má do toho „bubna od pračky“ začať ryť, prečo rovno nevymeniť aj vodovodné a odpadové potrubie? Ako si asi viete predstaviť, takéto procesy menia terén na zákopy z prvej svetovej, a keďže náš dom je presne v strede ulice, každý kuriér, čo mi sem musí dotiahnuť recenzentské vzorky, si razom uvedomí, že toto mu za tie drobné, čo zarába, vôbec nestojí. Nasleduje prepis telefonátu.

,,Dobrý deň, Voržáček.“

,,Zdravím, tak vám veziem ten Samsung televízor na test, ale vidím, že to tu máte nejaké rozkopané.“

,,Je to tak, je to tu ako výbuchu, budeme to musieť dotiahnuť z konca ulice. Koľko to váži?“

,,Asi 60 kíl.“

,,Uff.“

Naša konverzácia, zatiaľ čo sme vo dvojici ťahali obrovskú krabicu pomedzi zákopy (na dvakrát, keďže distribútor mi nezabudol pribaliť aj soundbar), sa okrem ochkania a dychčania zvrtla na margo váhového priemeru televízorov, ktoré som za tie roky mal možnosť testovať. Jednoznačne som skonštatoval, že neexistuje váhovo nič horšie, než akákoľvek TV od Samsungu začínajúca s uhlopriečkou 55 palcov.

Pod rukami sa mi už preplietlo veľa značiek, ale len Samsung produkuje zariadenia, čo vám vedia pohnúť platničkami. Aj preto by som recenziu na 8K model ich nového NEO QLED rád začal výrazným varovaním – pred inštaláciou si nájdite statného pomocníka a pokojne aj dvoch, pretože narábať s týmito hebedami, to chce kvalitnú hybnú silu. Na test mi navyše dorazila 75 palcová verzia v hodnote šialených 5 400 eur, kde si zákazníci môžu pokojne ešte priplatiť tri tisícky aj za 85 palcový panel.

A prečo som do toho vôbec išiel? Chcel som zase po rokoch overiť relevanciu 8K rozlíšenia, ktoré sa samozrejme vývojom technológií pomaly, ale isto približuje bežne dostupnému štandardu – bude to síce ešte trvať, ale tak ako teraz vnímame 4K ako bežnú a očakávanú vec, tak to rovnako budeme raz cítiť aj s jeho dvojnásobkom.

Ako píšem už vyššie, osadiť 75 palcový panel na kovový stojan si vyžaduje minimálne dvoch a ideálne troch schopných jedincov. Nám sa to podarilo so švagrom spraviť vo dvojici, ale napriek všetkému sme sa dosť zapotili. Tak či onak, hmotnosť televízora aj s podstavcom je 43 kg, a preto by som možno zvážil, v prípade, ak sa rozhodnete o kúpe tohto monštra začať vôbec uvažovať, skôr inštaláciu na stenu. Hrubý kovový stojan síce sám o sebe odvádza slušnú prácu, ale ak by s obrazovkou niekto cielene chcel začať mávať, hrozí riziko prevrátenia - nechcem ani pomyslieť na to, čo by sa stalo, ak by s týmto panelom začal kmásať nejaký váš maloletý potomok.

Prepojenie s externými zdrojmi pri Samsungu realizuje dobre známy kábel One Connect, ktorý prechádza do samostatného rozbočovača, takzvaného One Connect boxu, so všetkými potrebnými vstupmi - máme tu 4 krát HDMI s podporou 4K a 144 Hz obnovovacej frekvencie, ďalej je prítomný LAN port, RF vstup, Anynet+, 3 krát USB-A, jeden USB-C vstup určený pre kameru a nechýba samozrejme ani eARC podpora. Prvé, čo sa vám zareže do hlavy, mimo tej mnou toľko spomínanej váhy, je dizajn. Samsungu sa podarilo vytvoriť nádherne celistvú dosku s kovovým lemovaním, ktorá aj osadená na stojane nepôsobí nejako, v zmysle šírky, prehnane rušivo. Ako keby ste pozorovali dokonalo ohobľovanú dosku z kvalitného dreva. O to viac si myslím, že pri zavesení danej TV na stenu len a len vynikne jej vizuálne spracovanie a dizajn ako taký.

Súčasťou balenia je hneď dvojica diaľkových ovládačov, kde jeden reprezentuje takzvanú starú školu prepínania, a ten druhý je menší a intuitívnejší ovládač so solárnym dobýjaním energie - záložná forma dobíjania spočíva v ťahaní energie z Wi-Fi routeru. Ohľadom dizajnu tohto malého a kompaktného ovládača asi nemám čo zásadné vytknúť, Samsung aj v tomto ohľade dosť výrazne prekonáva svoju konkurenciu, kde napríklad také LG ponúka so svojimi ovládačmi aj v prémiovej triede skôr bizarné retro, než niečo moderné a pokrokové.

Poďme sa preto konečne presunúť k tomu najdôležitejšiemu, čo sa má na televíznej technike hodnotiť, čiže k obrazu ako takému. Ako som spomínal už vyššie, tak Samsung NEO QLED servíruje 8K obraz s Mini-LED technológiou v rámci lokálneho stmievania. Podpora pre natívne 8K, čiže rozlíšenie 7840 x 4320 pxl, je však samozrejme stále sporná, a osobne nemám v ponuke žiadnu televíziu, ktorá by danú prednosť zvládala pretaviť do plnohodnotného vysielania. Jediné, čo som si tak, rovnako ako pred rokmi pri testovaní staršieho 8K TV od identického výrobcu, mohol pustiť, boli videá z YouTube špeciálne nakrúcané pre možnosti 8K, a to je dosť málo. Mimo to však majiteľ takejto a vôbec nie lacnej TV musí primárne sledovať upscalovaný 4K signál, načo vo finále rozhodne nemusí vysoliť také kvantum peňazí.

Ak ste dočítali až sem a čakáte až to zaznie, tak vás už nebudem ďalej trápiť; áno, pre nás v Európe, nemá vlastníctvo 8K TV stále žiadnu relevanciu a jeho nákup odporúčam len tomu, kto nevie čo s peniazmi a túži po tom vlastniť to najmodernejšie v rámci zobrazovacej televíznej techniky.

Výrobca dovnútra natlačil svoj vôbec najvýkonnejší procesor v rámci segmentu TV, ktorého úlohou je postupné učenie, čo spočíva vo využívaní neurónových sietí (malo by ich tam driemať okolo 54). Úlohou týchto sietí je proces zlepšovania premietaného obrazu. V rámci PR a reklamy to znie skutočne pôsobivo, a ja sám som očakával, že sa to učenie postará o rôzne korekcie kvality obrazu, avšak úprimne? Nič také som si ani po mesiaci nevšimol.

Uvediem príklad. Ako fanúšik amerického futbalu som odkázaný na sledovanie síce oficiálnych a platených služieb, ktoré mi počas sezóny ponúkajú všetok dostupný obsah v rámci NFL, avšak tieto služby sú trestuhodne limitované Full HD kvalitou. Uvedomujem si, že je trocha bizarné vám písať o archaickom Full HD rozlíšení pri 8K technike, ale práve vďaka vyššie spomínanému procesoru s neurónmi som tak nejako očakával, že sa zariadeniu podarí obraz samotný vylepšiť - skúšal som rôzne nastavenia, aj manuálne, prepínal som verzie obrazu a filtre, avšak kvalita bola snáď ešte horšia než na bežnom 4K panely, a to je jednoducho fakt. Kto preto uverí nejakým rozprávkam o zázračných nanobotoch, čo vám za oponou pomocou šijacích strojov vylepšujú rozmazané pixely, nech sa pripraví, že nie všetko, čo je v letáku je aj realitou. O kvalitách súčasnej Mini-LED technológie sme si už spoločne referovali veľakrát, stále sa Mini-LED nedokáže dotiahnuť na OLED, aj keď Samsung sa o to snaží aj skombinovaním Mini-LED s Quantum Dot. Ak dám bokom vyššie opisovanú nespokojnosť s korekciou nízkeho rozlíšenia, musím inak doceniť podanie farieb ako aj využívanie stmievacích zón - je ich tu presne 1920.

Samsungu nemožno uprieť opäť to posunutie latky kvality od modelov svojich starších 8K TV, avšak, ako píšem vyššie, mimo samotného 8K nemá testovaný model čo viac ponúknuť, a to sa voči prémiovému 4K televízoru rozprávame o obrovskom cenovom skoku. Nebudem sa tu teraz púšťať do debát o jemnejšom obraze, ktorý vďaka menším rozostupom medzi pixelmi môžete potenciálne docieliť len s 8K, keďže pre bežné oko konzumenta to aj tak nehrá žiadnu rolu. Oveľa zaujímavejšie však znie atakovanie rekordnej hranice jasu, ktorá výrazne prevyšuje práve konkurenčný OLED - plus u OLEDu, čo je všeobecne známe, môže teoreticky časom nastať nechcené vypálenie, čo Mini-LED berie ako ďalšiu zbraň do boja práve s konkurenčnou technológiou.

Samsung NEO QLED 8K QE75QN900C som logicky otestoval aj pri prepojení s next-gen konzolami a tu výrobca evidentne nechcel nič zanedbať. Celá štvorica HDMI vstupov vám umožní prenášať 4K signál pri 144 Hz, samozrejmosťou je VRR, ALLM a rovnako tak aj AMD FreeSync Premium Pro. Herný režim s názvom Game Hub vám umožňuje približovanie jednotlivých zón obrazu, zapnutie stredového kríža, zosvetlenie tmavších zón a hromadu ďalších užitočných nastavení. Treba si však uvedomiť, že ide o televízor a nie monitor, a že sa odozva obrazovky ani pri nízkom rozlíšení nedokáže dostať pod hranicu 10 ms. Samozrejmosťou je integrácia Xbox aplikácie a možnosť cloudového hrania cez Game Pass aj bez vlastníctva Xbox konzole. V rámci zabezpečenia zvuku je zadná strana posiata reproduktormi (6.2.4) s výkonom 90 W, podporou Dolby Atmos a vôbec najväčšou prednosťou: systémom OTS.

Zvuk, hovorené slovo, vychádza z tej časti obrazovky, kde sa nachádza jeho zdroj, a to napomáha oveľa intenzívnejšiemu prežitku filmu a seriálu.

Moju ďalšiu neštandardnú recenziu na hardvér zakončím aspoň menšou pointou (výnimočne). V súčasnosti neexistuje pádny dôvod, prečo si domov dotiahnuť akýkoľvek 8K televízor, keďže toto extrémne rozlíšenie nedokážete v praxi nijako relevantne zúročiť. Testovaná vzorka od Samsungu síce naznačila správny smer, avšak stále sme niekoľko rokov od masového rozšírenia a teda aj rapídneho zníženia ceny.

Osobne som sľubované zlepšenie obrazu na základe výkonného čipu nespozoroval a rovnako tak ma hnevala absencia podpory pre Dolby Vision, či vysoká váha komplikujúca manipuláciu s panelom. Celú 8K ikonku tak beriem ako tú našu rozkopanú cestu - aj tú totižto musia raz dať skutočne do poriadku a sprístupniť ju všetkým obyvateľom ulice, a to nezávisle na ich finančných možnostiach.

Naše hodnotenie

Stále neexistuje dôvod, prečo uvažovať o 8K TV, každopádne nemôžem Samsungu v tejto oblasti odoprieť ich priekopnícky kredit.

Klady

 • dizajn
 • zvuk
 • One Connect box
 • softvér
 • solárny ovládač
 • procesor
 • Mini-LED

Zápory

 • absencia Doby Vision
 • cena
 • 8K nemá stále zmysel

Informácie o produkte

Samsung NEO QLED 8K QE75QN900C 2023

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 1654,8 mm
 • Výška: 1016,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 286,4 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 4000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Miriam Guľkášová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk