Zabudnite na Blizzard, ktorý poznáte, pretože prichádza nový!

Zabudnite na Blizzard, ktorý poznáte, pretože prichádza nový!

 

Otázkou zostáva to, či je to dobrá správa.

Blizzard je legendárne vývojárske štúdio. Rešpektované, úspešné a schopné ísť si vlastnou cestou. Pedantné a charakteristické tým, že svoje hry doťahujú takmer do dokonalosti z technického a hrateľného hľadiska. Nikdy som síce nebol fanúšikom ich hier, no vždy ma fascinovalo, ako rýchlo sa vedeli ich hry obklopiť masívnymi komunitami. Lenže Blizzard čakajú zmeny. A tie budú bolieť. A to nie len štúdio, ale aj hráčov.

Rok 2018 bol pre spoločnosť drastický. Áno, v jednej ruke máte stále úspešný Overwatch, expanziu pre World of Warcraft a skvelé plány do budúcnosti, ale na druhej strane máte svojich šéfov. Myslím tým, skutočných šéfov, teda akcionárov. Vďaka tomu, že spoločnosť produkovala jeden hit za druhým, zdalo sa, že jej spojenie s Activisionom je neškodné. Že síce technicky sú jednou spoločnosťou, no každá sa stará o vlastný piesok. Ale existovala hrozba, že v prípade malého zaváhania nájde Activision spôsob, ako do firmy dostať svojich ľudí a svoju „politiku.“

A tým samozrejme nechcem maľovať čierno-biely obraz zlého Activisionu a dobrého Blizzardu. Aj Blizzard v minulosti kopil chyby. Error 37, Auction House atď. atď.. Aj napriek tomu však budete pravdepodobne súhlasiť keď poviem, že Blizzard bol vždy jang k jing Activisionu. Že aj napriek tomu, že ide o jednu korporáciu, ich prístup k vývoju, inováciám a monetizácii je tak odlišný, že človek by neveril, že ide o jednu firmu.

Vedeli ste napríklad, že veľmi malé množstvo hier z Blizzardu uzrie svetlo sveta? Že mnoho prototypov a hier je zrušených, alebo vydaných v úplne inej podobe? Tá značka spoľahlivosti Blizzardu je budovaná práve na základe, že aj napriek tomu, že do hry boli investované milióny dolárov, nebáli sa po rokoch vývoja hru buď zrušiť alebo kompletne prerobiť. Napríklad MMO hra Titan, ktorá mala byť nástupcom slávneho World of Warcraft bola po niekoľkých rokoch vývoja zrušená a assety boli použité na Overwatch. To je niečo, čo si nemôže dovoliť každý.

V nedávno skončenom roku však prišli výstrahy. V Blizzarde nie je všetko s kostolným poriadkom a firma čelí premene, ktorú si neželá žiadny ich fanúšik. Mimo expanzií a podpory spoločnosť nevydala novú hru už dva roky a to pri počte zamestnancov, ktorý presahuje 4500 nie je veľmi dobrá vizitka. A potom to prišlo. Odišiel zakladateľ a dlhoročný šéf spoločnosti Mike Morhaime, prišla kontroverzia s Diablo Immortal, Heroes of the Storm sa nám začína strácať z hernej mapy. Do firmy bol dosadený finančný šéf, ktorý predtým pracoval v Activisione a prezradil zamestnancom, že budú musieť začať vydávať viac hier a budú musieť znižovať náklady.

To je však v priamom kontraste s tým, ako Blizzard pracuje a pochybujem, že tieto dva princípy sú kompatibilné. Buď chcete mať hry vypiplané do dokonalosti, no zároveň rešpektujete, že tieto procesy si vyžadujú dostatok času, alebo sa uspokojíte s tým, že budete vydávať viacero hier a budete hľadať tú, ktorá sa u hráčov „ujme.“

Prvé následky tejto požiadavky sú už vonku. Viac ako 100 ľudí, ktorých spoločnosť zamestnávala v Írsku bolo vyhodených. Respektíve, boli im ponúknuté priaznivé podmienky na odchod. Podľa anonymných zdrojov od ľudí, ktorí túto ponuku prijali išlo o ročný plat a táto suma sa postupne navyšovala, aby ju čím viac ľudí prijalo. Taktiež na konci decembra odišlo zo spoločnosti ďalších 100 ľudí.

Jason Schreier z Kotaku navyše prišiel s ďalším zaujímavým článkom v ktorom sa píše, že v sídle spoločnosti v Irvine, Kalifornii existuje podobný program nazvaný Career Crossroads, ktorý ponúka zaujímavé odstupné pre tých, ktorí sa rozhodnú firmu opustiť. Jeden zo zamestnancov to pomenoval ako „hľadanie kreatívnych spôsobov ako sa zbaviť zamestnancov bez toho, aby to prilákalo médiá.“ Ďalší, bývalí alebo súčasní zamestnanci taktiež tvrdia, že vplyv Activisionu narastá a moc začínajú mať v rukách nie vývojári a dizajnéri, ale finančníci. „Financie v Blizzarde boli vždy neviditeľné. Vedeli sme že existujú, no ľudia, ktorí ich mali na starosti sa nikdy k hrám a produktom nevyjadrovali. Teraz sú však ľudia z finančného na každom jednom mítingu. Mnoho rozhodnutí je teraz vedených práve týmito ľuďmi.“

Mnoho vývojárov, ktorí sú v spoločnosti dlhé roky už tušia čo bude nasledovať a radšej zobrali tučné odškodné a z firmy odišli. A aj keď sa šetrenie týka takmer výlučne oblastí, ktoré nezasahujú do vývoja hier, je asi iba otázkou, kedy začne. Tímy teraz majú nový príkaz. Produkovať viac hier. Ako povedal jeden bývalý zamestnanec „Mnoho ľudí sa obáva o budúcnosť Blizzardu. Obávame sa, čo sa stane, keď sa vplyv Activisionu ešte viac zvýši.

Nechcem maľovať čerta na stenu, no mám pocit, že Blizzard ako sme ho poznali už viac existovať nebude. Budú to síce slávne značky, ale na produktoch, ktoré sa core komunite nepáčia. Budú to síce ďalšie diely hier, no iba ťažko tak vypiplané ako predtým. A pravdepodobne sa stane to, čoho sa mnoho hráčov obávalo, keď sa Blizz spojil s Activisionom. Možno to neuvidíme už v tomto roku, možno to chvíľu potrvá. No obavy sú určite na mieste.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Zdroj: Kotaku, Eurogamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk